Budka u suchozemiek
Chcela by som sa spytat ako mate riesenu budku vo vybehu u suchozemskych korytnaciek, resp. ci sa da zostrojit budka bez vyhrievania (ziarovky, kabla alebo dosky).
Malo by to byt pre druh Testudo Hermanni. Doteraz som ich vzdy na noc nosila dnu do terarka ale ak by sa dala budka vyriesit bez elektriny formou skleniku rada by som ich nechala von stale.
Je to pre ne vhodne?? Staci im ked sa na noc zahrabu do zeme pod seno resp. slamu? Sklenik by mohol byt na slnecnej strane aby sa hned pri vychode slnka vyhrieval.
Alebo je to cele blbost?
Dakujem
To rozhodně žádná blbost není, naopak je to to nejlepší co pro svojí želvu můžeš udělat. Pokud nebydlíš zrovna někde vysoko v Tatrách, tak si z vytápěním boudy nemusíš dělat hlavu. Máš-li ještě navíc možnost využít skleník tak určitě tvým želvám nic chybět nebude. Jen u toho skleníku je třeba hlídat aby teplota nebyla příliš vysoká. Také jsem nepochopil to jak píšeš " bouda formou skleníku". V boudě by měla být tma a měla by být naplněna slámou, ne senem, seno plesniví. Takto to mám vyřešené já, boudy jsou bez podlah.
Myslela som to tak ze by som tu budku spravila napr. z polykarbonatu bez dna. Cize by som ho zapustila cca 30 cm do zeme a dala tam slamu cize "sklenik" len pre ne. Lenze ked bude cela z polykarbonatu asi by sa fakt prehrievala. Alebo mam niektore strany spravit z dreva??
Este sa chcem spytat: na tej tvojej budke mas striesku vyklapaciu? A otvor na noc zatvaras?
Som z Nizkych Tatier a dnes v noci bolo napr. len 10 stupnov...
Myslím, že stačí udělat boudu například z podlahových palubek. Je potřeba aby tam byla tma respektive šero. Stříšku mám vyklápěcí aby byl dovnitř pohodlný přístup. Já osobně vchod na noc nezavírám. Těch 10°C přes noc není problém, já mám chalupu cca 500 m.n.m a těch 10° tady bylo také. Hlavně, že přes den svítí slunce, to je důležité. Ona když se želva zavrtá do té slámy, tak si udrží teplotu vyšší. Ten plykarbonát bych být tebou raději využil na takový skleníček před vchod do boudy, želva toho využije právě ve dnech kdy nesvítí slunce.
Super napad. Dakujem KHor!!!
Budem to musiet premysliet a spojit, aby to dako vypadalo
Zdravím chtěl bych se zeptat jestli do tech boudiček dáváte želvy už hned z jara a nebo čekáte až přejdou raní mrazíky mam výběhy ve stejné nadmořské výšce jako Khor.Přémýšlel jsem udělat jim skleníček s polykarbonátu aby tam mohli hned ze sklepa kde zimují nebyl by vyhřívaný.Mám druhy testudo dospělé. Do ted mněli boudu s dřevěným dnem kde jsou od června do září. děkuji za radu.
U mě jdou dospělé želvy ze sklepa rovnou do výběhů a na podzim zase do sklepa. Květen a červen je období, kdy při tomto způsobu chovu nejvíc snášejí. Noční mrazíky jim nevadí v tom případě, když mají možnost se zahrábnout v boudách do slámy. Naopak dáš-li je hned ze sklepa do skleníku, změna teplot bude příliš náhlá a vysoká a specielně u samečků kteří mají snahu se probudit co nejdříve může dojít k problémům (infarkty atd.)Želvy vyndavám ze sklepa když se průměrné teploty vyhoupnou nad 0°C. Tj. v noci třeba 3-4°C do mínusu a přes den okolo 10-12°C. Nesmí se nikdy dávat na přímé slunce. Bývá to většinou na začátku dubna. Slízím je zase za stejných podmínek tj. když už nevylézají z boudiček, což bývá většinou koncem října, někdy i později. V případě, že je teplý a hlavně slunečný podzim, tak specielně margináty jsou schopny se pást ještě v listopadu. Pochopitelně ale nemám na to žádný patent, jen píšu jak to dělám já. Vyhřívané boudy mám také, ale neosvědčilo se mě to. Mláďata potřebují o něco méně tvrdý způsob chovu, nedokáží naakumulovat a hlavně vzhledem ke svému objemu udržet dostatek tepla, což je právě přes chladné noci dost znevýhodňuje.
Děkuji za informace myslel jsem si to a u stepních jsem to i zkoušel jen se my mršky dost zahrabali a tak jsem minulí rok na podzim kopal ve výběhu a hledal želvy a našel neměli domeček sami si udělaly své nory.Nešly by ještě nějaké fotky vnitřku domečku a třeba i oplocení výběhů.Prošel jsem na internetu kde co a vždy ty vaše jsou super.diky a at se daří.
Mozem sa este spytat cim mate potiahnutu tu strechu? Da sa to bezne kupit aj v mensom mnozstve...
Ohladom tych nocnych teplot.. mam 2; 3 a 7 r. korytnacky TH zvladnu to teda aj tie mensie? Uz by mali alebo sa mylim??
Bola by som nerada aby tie male korytnacky skoncili s pyramidami ako hrom ta 7r ich ma teda riadne. 5,5 r bola naucena len na terarium a nevhodnu stravu. Na nu to nebude mat zly dopad ked zrazu zacne spavat von? Ten 1,5 roka co ju mam som ju nechavala von aj v chladnejsom pocasi (tak okolo 17-20 stup) ale na noc som sa neodvazila. Vyzera ze jej to vobec nevadilo ba naopak ked som ju preniesla dnu tak isla rozbit terarko
Obyčejnou lepenkou. Dají se ovšem použít i kanadské šindele. Stojí cca 250 Kč za metr a vypadají pěkně. Noční pokles nevadí, zvlášť když je přes den slunečno. Tu dvouletou je vhodnější při dlouhodobém špatném počasí vzít raději domů. Jsou-li želvy zvyklé na domácí chov je potřeba zezačátku hlídat jak jim ten venkovní chov vyhovuje. V případě, že by příliš hubly nebo byly méně aktivní je potřeba to řešit.