Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výdělek

Ahojky všem.

Mohl by mi prosím někdo poradit? Mám takovýto dotaz: normálně pracuji a čas od času prodám nějaký ten svůj odchov. Nevíte prosím někdo, kolik si může člověk přivydělat ročně, aby nemusel tento příjem zdaňovat?

Vím, že kdysi to bývalo 20tis. Kč za rok, ale nyní mi to není jasné.

Děkuji za odpovědi.

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
§ 10 Ostatní příjmy
odstavec (3)

Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
a) příjmy podle odstavce 1 písm. a) (= příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného pronájmu movitých věcí, včetně příjmů ze zemědělské výroby, která není provozována podnikatelem - samostatně hospodařícím rolníkem), pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč....

Takže těch 20k platí. Jedná se o hrubý příjem (čili tržba), ne "čistý" zisk po odečtení nákladů/výdajů. Dojde-li k překročení částky 20 000, daní se pak celá částka, nejen část nad 20 000. A zároveň se jedná o souhrn všech příležitostných činností, tedy prodá-li hadař hada za 10 000 a ovoce ze zahrádky za 11 000, bude danit celých 21 000 Kč. Poplatník musí podat daňové přiznání, kde uvede jak příjem z práce, tak ty ostatní příjmy. Spočte daň ze všech příjmů (existuje progrese, takže s výši příjmu roste = daně), odečte zálohu, kterou mu srážel zaměstnavatel - a doplatí zbytek.