Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o radu

Zdravím,
jsem tu poprvé, tak Vám alespoň nadhodím, co se mi přihodilo a jaký mám teď problém. 8.3. jsem si domů přivezla malou 2 měsíční užovku červenou albínka ( omlouvám se, že nepoužívám latinské názvy, ještě je trochu nestíhám) Jmenovala se Terezka a byla super. Bohužel jsem ji svoji neopatrností nechala před 2 měsící pootevřené terárko a Terezka mi zdrhla... Hledání zatím neprobíhá úspěšně. Ale asi před 1 měsícem mi přivezl známí jinou užovku, že ji našli ( v Praze)volali všude možně, ale bezvýsledně, tak že mi ji přivezly. Had je velký asi 1 metr. Z knížek a z obrázků jsem došla k závěru, že je to pravděpodobně užovka čtyřpruhá. Popisu odpovídá, má světle hnědou až olivovou barvu a od hlavy se jí táhnou 4 podélné tmavé až černé pruhy. Proužky u očí ještě zbarvené nemá. No a konečně se dostávám k závěru: užovka čtyřpruhá je Elaphe quatuorlieata ( neboli užovka pardálí) jenže podle popisu je ji velmi podobná také Elaphe quadrivirgata. U té jsem nenašla český název. Nevím tedy, jaký je v nich rozdíl, na první pohled žádný. Chtěla bych Vás poprosit, jestli je mezi těmito druhy nějaký na oko viditelný rozdíl. A také jestli by jste neodhadli věk hada, podle délky. Děkuju moc za odpověď. S hady zatím začínám a postupem času me čím dál tím více okouzlují. Děkuji Lucie :-)

loading...

Ne, je to jen jeden z několika poddruhů (v současnosti už samostatných druhů), tento je pruhovaný, jiné jsou skvrnité a nominátní poddruh (E. o. obsoleta) je opravdu černý. Ono právě to české názvosloví není zcela přesné a jak vidíš název druhu se nemusí ze vzhledem vůbec shodovat.

Tak jsem kouknu na záznamy a samice tam má 103cm a váhu 250g.Je to z roku 2005.Určitě to neber jako směrodatný,každej had je jinej a jinak žere.Neměl by bejt na pohmat tlustej jako válec,měla bys cítit žebra.Zase na druhou stranu by mu neměli vylézat obratle na páteři.;-)

I když to nebudu brát jako směrodatný tak je to velikej rozdíl... Určitě to nabere, nemám ji doma tak dlouho a ještě k tomu to vypadá, že by se měla každym dnem slvlíkat. Určitě budu brát na Vaše rady, já s tím teprve začínám. Sice mám doma knížky, ale " slyšet " to přímo od někoho kdo tomu rozumí a kdo ví co říká je něco jinýho...

Ona (nebo on) může být lehčí, protože neurčitý čas byla někde na útěku a možná dost dlouho hladověla. Na druhou stranu, Melda jim jistě dopřával:-D, takže ten rozdíl tam může být relativně velký. Bohužel si nevedu záznamy o váze, ale pro zajímavost jsem teď zvážil 3 hady o délce cca 105 - 110 cm a dopadlo to následovně, E. guttata, 110 cm, samice - 390 g (a to moc nežere), korálovka L. t. hondurensis, samice 105 cm, 300 g a Elaphe flavirufa 110 cm, samice, cca 210 g. Poslední jmenovaná je poměrně štíhlá. E.o.q. je postavou něco mezi guttatou a flavirufou, takže bych její ideální hmotnost ve 110 cm odhadoval na nějakých 250 - 300 g. Samice bývají takové baculatější, takže spíš k té vyšší váze, samci naopak.

To ne, u takhle velký užovky, to jde poznat i jen pohledem podle délky a síly kořenu ocasu. Jinak se hadi sondují chirurgickým pátradlem nebo palpují, takže to je přeci jen jednoduší, než odběr krve, ten se dělá spíš u některých ptáků, kde se pohlaví poznává těžko.

Já bych to asi stejně nepoznala a když jo, jen bych i to myslela. V nejbližší době se s ní chystám ke svěrolékaři aby ji prohlédl. Ten to určitě pozná. Jinak moc děkuju za všechny informace co jste mi tu podali, moc ste mi pomohli. Teď jsem zase o něco chytřejší... A už vím, na koho se s případnými problémy obrátit. Tak se mějte hezky a pozdravujte svoje hadí miláčky.... Luca :-)

Kdyby se ti podařili nějaké pěkné ostré fotky ocasní části užovky, tak na to můžu kouknout. Na veterináře bych až tak moc nespoléhal, některý nepozná ani užovku od slepýše, osobně bych ji zbytečně nikam netahal, pokud nemá nějaké viditelné problémy, maximálně bych dal trus na vyšetření, i když bych tam nic převratného nečekal a roztoče na kůži bys viděla sama i bez veterináře. Pokud se bez problému svlékne a pokud žere, tak bych ji k veterináři netahal.

Tu fotku Ti asi pošlu jindy... Má toho za dnešek už asi dost a teď na mě vyjela... ani se ji nedivim, tahala jsem ji dneska ven už 2krat... Tak ji necham odpočinout a někdy až bude příležitost a až se vyprázdní ji vyfotim. Zatím jí nechám chvíly v klidu. Ale jinak předem děkuji a k veterináři jí tedy tahat nebudu. Jediného čeho jsem si všimla je tak 3mm skoro zahojena odřenina na hlavě. Ale to si mohla způsobit, když byla venku. Jinak nic zvláštního.

Zdravím,moje bývalá obsoleta,když jsem ji dostal,to měla asi 150cm,mi "zbušila"9 malých potkánků,tzn.asi 9myší.Skusil jsem to samozřejmě jednou,jinak souhlasím s Meldou přes to krmení.Já jsem ji krmil co tři týdny/nepočítám svleky/4 až 5 myší,nebo dva odrostlejší potkany.Odřenou na hlavě ,jsem ji měl každou chvíli,protože s oblibou ryla a ryla,což mi zkušenější chovatelé než jsem já, určitě potrdí, že to tyto užovky dělají.Jinak koncem prosince přestala konzumovat/max.se přesunula z jednoho konce terárka na druhý/a začala se znova vracet do kondice v březnu.Tolik mých zkušeností s obsoletou,byla /ještě je,ale u jiného majitele/to ale jinak pěkná vzteklina,žáden mazlik,ne že bych si stěžoval.ZdravímV.K.

Mrkni sem http://farmapython.cz/katalog.php?kat=9&product=H%E 1ky+a+kle%9At%EC
Ta jistící tyč slouží na přimáčknutí (fixaci) hadí hlavy k podložce a pak ho lze snadno chytit a hák klasicky na podebrání těla hada a rukou přidržíš hada za ocas. Je to zbytečně drahé, ale pokud nemáš nikoho, kdo by to udělal, tak je to za tu cenu alespoň pěkný. Doporučuji delší háky, opt. okolo 1 m, kratší (okolo 50 cm)jsou akorát tak dobrý na to, aby si pro tebě větší had (v tvém případě může mít až okolo 2 m) pohodlně šáhnul.

Zkus zajít do obchodu kde prodávají malířské potřeby a kup si tan nejdelší nástavec na váleček.Je to takový háček se žlutou plastovou rukojetí,nevypadá to sice nádherně,ale funguje to.Sám ho léta používám i na opravdu velké "jedáky" a furt žiju ;-) Kdyby se Ti nelíbila ta plastová rukojet,dá se snadno vyměnit.
Jo a stojí 25 kč.
Viper