Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jsou tyto breberky škodlivé?

Ahojte.
Při omývání podložky jsem vyplavil jakési minimini potvůrky a některé se ve vodě pohybovaly,ale na hadech jsem ani při relativně podrobné prohlídce nic neviděl,tak se chci zeptat zda jsou všechny tyto breberky pro plazy škodlivé,nebo jen ty které se na něj přisají..?
Děkuji.

Ono, obecne, kdyz clovek ma nejaky substrat, ktery je alespon trochu vlkhky, tak se tam neco velmi brzy objevi. Kdyz to je papir, tak jsou to pisivky, kdyz raselina ci lignocel tak se objevi roztoci ci chvostoskoci - proste se objevi. Kdyz se nahodou objevi zmetci na telech nasich milacku, coz se stat muze, tak zakrok proti nim neni nejak komplikovany a vetsinou zabere rychle. Poznate je na prvni podhled - kulati, casto leskli (plni krve) a pohybuji se vetsinou pouze na zvirakovi, v szubstratu jen, kdyz je jich fakt moc.

Zdar a silu.
VH

no ja u me krajty kralovske sem v misce s vodou videl take naky potvurky jsou cerni.ale na hadoj nejsou,nekolikrat sem hada dukladne prohlizel a nic po nem nelezlo(krasne zere,svleka se je aktivni...)tak nevim jsou to paraziti

Prave miska s vodou je druhe misto, kde se paraziticti roztoci hadu (Ophionyssus natricis)objevuji nejcasteji. Vetsinou proto, ze napadeny had se chce roztocu zbavit treba i tim, ze se nalozi do vody, nekteri roztoci se utopi a zustanou takm. Zkus hada vytahnout z terarka, vem si kus bile latky a parkrat ho tim hadrikem otri (hlavne bricho a pod "krkem". Pokud budou na latce male pohybujici se "tecky", je had napadeny a bylo by na miste zamyslet se nad lecbou. "Substratovi" roztoci jsou vetsinou svetleho zbarveni, cerna by odpovidala spis necemu co saje krev...

Pokud je tam někde pár roztočů, tak mu to až tak nevadí, ale při velké invazi už se mohou projevit obtíže při svleku, had je nervozní, protože jsou mu roztoči nepříjemní a v extrému může dojít až k "chudokrevnosti". Takže sleduj jestli se na hadovi neobjeví, pokud ano, je třeba zakročit (Frontline atd.).