Elaphe guttata - pomoc při určení pohlaví
Byl jsem emailem požádán o pomoc při určení pohlaví. Nejsem si jist, proto poprosím vás ostatní o pomoc. Svůj tip vyjádřete prosím v anketě, případně připiště vlastní postřehy.
Díky
Změna kategorie, původně: Hadi (GG)
Zdravím, no jak už jsem uvedl v anketě typuji to na samici, ale s jistotou ti to nřeknu je to jen odhad a navíc fotky skreslují. Jistější by bylo určení pohlaví sondováním.
S pozdravem MF.
Ahoj, já tipuju samce, mrkni na mé webovky. Je tam pár ukázkových fotek, např. http://www.e-snakes.com/cze/index.php?action=5001&i d=254
Daleko průkaznější by bylo sondování, pokud si z Brna a okolí nebo ze severní Moravy, tak se ozvi nějak to vymyslíme. Kontakt je na webovkách. m.
zvíře je z Prostějova. Já ho klidně osonduju. Majitelka mi poslal fotky, jestli bych to nedokázal určit podle fotek, aby zbytečně nestresovala zvíře sondováním.
Taky bych tipoval spíše samce.
Tipuju samicku, moje ma podobny ocasek.:o)
Taky bych řekl samec
Hlavně z poslední fotografie je zřejmé, že jde o samce, sice může někomu připadat přechod mezi tělem a ocasem jako velmi zužující se, ale podle mého názoru je to způsobeno obézností samce a jeho silným tělem. Pokud se ale pozorně soustředíte na kořen ocasu, tak se prvních cca 12 - 13 subcaudálií vůbec nezužuje, naopak na poslední fotce mi připadá, že je i mírně zesilující se a teprve potom se velmi pozvolna zužuje. Jsem si téměř 100% jistý tím, že je to samec.
Taky bych řekl samec.
Děkuji moc všem, kteří vyjádřili svůj názor. Jsem majitelka této užovky. Dosud jsme byli přesvědčeni, že se jedná o samičku, teď podle ankety to vypadá, že místo Žofky vlastníme Žofáka. Přestože jsem mnohdy byla přímo u toho, když se svlékala a hned jsem čerstvě svlečenou kůži sebrala a prohlížela, nikdy jsem totiž nenašla u kloaky žádné dva "cácory", které údajně samci mívají. Asi to nemusí být vždy. Spíše mě teď znepokojuje názor krokodýla, že je zvířátko trochu obézní... Samozřejmě nepochybuji o Vašich znalostech, takže krmení omezíme. Chtěla bych se ale zeptat, kolik by asi taková užovka měla ve 13 měsících měřit a hlavně vážit, aby byla tzv.v normálu. Ta naše měří v tomto věku 82cm a váží 193g. Dosud ji krmíme 1x týdně 1 menším džungárským křečíkem (malý je, protože NIKDY není starší 1 měsíce). Myši totiž vůbec nežere, ani kdyby měsíc neměla nic jiného, tak si jí nevšimne. To už jsem tady kdysi dávno probírala. Možné je taky to, že křečík je více tučný než myš??? Máme tedy krmit méně často? Nebo co radíte?
Velmi si vážím všech Vašich rad, protože pokud je člověk laik, občas nějakou radu potřebuje. V odborné literatuře se všechno nedozví. Pomáháte tím nejen nám - lidem, ale především těm zvířátkům, která by mnohdy naší neznalostí trpěla...
Tak to zas není tak moc krmený, nejsem si jist nutriční hodnotou křečíka v poměru k myši, ale zas takový rozdíl by to být neměl. Vzhledem k věku jsem možná byl trochu ukvapený, nějak jsem měl pocit, že jde o starší zvíře, mládě je ještě v růstu, takže bych to zatím nechal tak. Později při velikosti okolo 1 m bych intervaly prodloužil na dvojnásobek a přidal ještě 1-2 křečíky, ale pokud bude neustále jíst jen ty minidžungaráky, tak se to teda prodraží. Možná by kratší lehčí zazimování (2 měsíce při 12-15 st.C) pomohlo překonat tu nechuť k myším. Hlad je nejlepší kuchař.
Kdysi jsem zaslechl polemiku nebo názor na téma krmení křečkem. Prý mají křečci chuťově vynikající maso a zvíře křečky krmené delší dobu, následně odmítá cokoliv jiného. Jestli je to ovšem pravda nevím, nezkoušel jsem.
Paní Aleno, pokud byste chtěla mít jistotu, klidně Vám Žofku/áka osonduju, ale asi až přespříští týden. Dejte kdyžtak vědět.
Zkusím se domluvit se synem (je teď na dovolené), jestli budeme věřit této anketě nebo Vás ještě pro jistotu poprosíme o osondování. Každopádně moc děkuji za Vaši nabídku. Jinak s tím krmením křečky to bylo tak, že od malinka (od jejích 30 cm) nechtěla nic jiného. Přišli jsme na to náhodou, protože myší hole jsme do ní dlouho nemohli dostat. Byli jsme z toho nešťastní,a tak aby neumřela, zkusili jsme jí nabídnout křeččí (přes velké protesty dcery, která je chová), to sežrala okamžitě. Později jsme ji 2x ošidili navoněním myšího holete křeččím pachem, časem se to však naučila rozeznávat a ošálit se nenechala. Takže zůstali jen ti chudáci křečci Ještě bych se chtěla zeptat na to zimování, jak doporučuje krokodýl. Které měsíce jsou pro to nejlepší? Četla jsem, že se má postupně snižovat teplota, ale jinak moc netuším, jak to provést. Had celou tu dobu prospí? Nebo mu tam mám dát vodu k pití? Asi se ptám hloupě , ale dost dobře si to nedovedu představit. Celé velké terárium asi stěhovat nebudeme, takže ji budeme muset přemístit do nějakého plastového boxu s větracími otvory. Co jí tam ale máme ještě dát? Stačí jen trochu lignocelu a jeden úkryt?
Pokud nehodláte guttu množit, stačí jako zimování následující: na zhruba 3-4 měsíce vypnout osvětlení v teráriu a nekrmit. Nejlépe v měsících XI-II.
Tento způsob zimování by pro nás byl zcela určitě nejpohodlnější, jenomže je tu jeden problém. V zimě nám totiž velmi dobře topí, takže ve dne i v noci je v celém bytě 25 - 27 stupňů. Tyto vysoké teploty by asi jeho klidovému režimu neprospívaly. Mohu ho přemístit na prosklennou verandu, kde je sice chladněji, ale zase světlo zvenku...
Myslim, ze proskleda chladnejsi veranda bude idelani, pochopitelne je potreba hlidat pozadovane teploty...A ze je tam svetlo?preci neni problem dat hadika do nejake tmave krabice..
Stačí zimovat takto:
-na podzim postupně zkracovat osvit.
-14 až 21 dní z vypnutou žárovkou (pokojové teploty), bez krmení.
-2 až 3 měsíce ve větší plastové bedně s větracími otvory někde ve sklepě nebo v komoře při teplotách 12-16 st. C a ve tmě, v bedně vrstva substrátu (zemina, spadané listí, mech atd.), těžší miska s vodou (kameninová, aby se nepřevrátila), kus kůry jako úkryt.
-14 v nevytápěném teráriu, pak postupně najet na normální réžim.
Celý cyklus od vypnutí zdrojů přes samotné zimování až po opětovné zapnutí zdrojů od konce listopadu do začátku března.
Moje guttka po dzungarakovi strasne pribira na vaze. Taky traveni ji trva o den dva dyl nez u stejne velky mysi. Uz zadnyho nedostane, protoze pak musi mit 14dni pauzu aby shodila. A s pohlavim beru zpet, po dukladnym prostudovani musim rict, ze se ten ocasek pod kloakou zase trochu rozsiruje, coz moje samicka nema...
Takže to potvrzuje teorii, že křečík je daleko výživnější než myška. A to nemluvím o našich křečcích, kteří jistě nestrádají, kromě kvalitní směsi pro křečky dostávají pravidelně zeleninu a ovoce, listy pampelišek, pribináček...
Ja tedy nechci nijak zpochybnovat krokodylovy znalosti, ani bych si to nedovolilale mne se hadice nezda obezni a podle mne to nejde rict z techle fotek.
Už jsem napsal výše, že jsem se asi ukvapil, z několika fotografií (třeba hned ta první) mi to tak připadalo, oni takové odhady na dálku jen podle části těla nejsou moc doré. Zdálo se mi, že má hodně silné tělo před kloakou, ale taky mohl být před defekací. Potom, když jsem četl kolik a co žere, tak se mi to už taky zdálo trochu přehnané. No, nikdo není dokonalý, zvlášť po internetu.
JasnyJen si vzpomen na tu moji boadeonkuJak tu byla na tera hadance, jestli ceka vajica nebo bobek.)))Taky vypadala docela obezne a pak udelala takovy lobogo, ze jsem se nestacil divit. Mimochodem mam od ni ted deset vajec
Tož, gratulace.
Dobrý den,nechtěl jsem zakládat nové vlákno,tak jsem to vložil sem.Pomohli by jste mi určit pohlaví u teto E.o.lindheimeri.
Děkuji za odpovědi
Člověče těžko říct, mě připadá jako možná samice jen ten prostřední, ale já to podle fotek nerad určuju. Raději je vezmi o příštím víkendu k nám do zoo a já ti je osonduju.
Já bych spíš typoval všechny tři na samce ,ale podle těch fotek se to nedá poznat..Ta prostřední ,možná trochu jak samice vypadá ,ale ono trchu klame ,že je z těch třech nejmenší a má tedy užší ocas..
Dle mě je gutka na 99,9% samec. U obsoletky bych to vyděl spíš na samici, ale moc jistej si tím nejsem.
Děkuji za odpověd.
Zřejme jsem se špatně vyjádřil,ale je to jen jeden had na třech fotkách.Takže asi samec.Sám jsem si to myslel.
U svých gutátek si vedu záznam o počtu subkaudálních štítků. Počítám je ze svlečky. Takže od 71 štítků samec, do 71 štítků samice. Ovšem to není stoprocentní. Spíše orientační, přesnější je sondování, na což si zase já netroufnu. Podle fotky se to špatně určuje, myslím taky že samec.
Subkaudální štítky jsme tady počitali u regiusek.Třeba já to mám u mých obráceně.Zvířata jsou osondovaná a každá je jinak velká.Takže záměna je vyloučená
Je to sice trošku off ale zajímalo by mě kolik máte subkaudálních štítků u regiusek??? Koupil jsem ,,samce". Podle pohledu na ocas je to samice (bez výrazného přechodu. A jako bonus podle mojeho výsledku palpování je to opět samice. Musím dodat, že v palpování nejsem nijak moc zběhlý a sondovat si zatím netroufnu už kvůli velikosti zvířete. Děkuji
U svých gutátek určuji poklaví podle počtu subkaudálních (ocasních) štítků, které počítám ze svlečky. Podle svých záznamů je do 70 štítků samice, od 71 samec. Ovšem je to pouze orientační, přesnější je sondování, na což si já zase netroufnu. Podle fotek se to určuje špatně, podle mého názoru asi taky samec.