Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Druhy rozborů - prosím o vysvětlení.

Ahoj.
Můžete mi prosím vysvětlit rozdíl mezi rozborem bakteriologickým,jak se provádí a co jím zjistíme a rozborem parazitologickým,jak se provádí a co se jím zjišťuje?
A v případě že mám plaza - hada a chci se přesvědčit jak je na tom zdravotně,který z těchto rozborů nechat provést?
Děkuji všem.Jan.

Vzhledem k tomu, ze parazitologie je mym kazdodennim chlebem, pokusim se nejak srozumitelne odpovedet alespon na tuto cast otazky. Vychazejme z toho, co je co. Paraziti (jednobunecni - bicikovci, nalevnici kokcidie+kryptosporidie; vicebunecni - hlistice, tasemnice, motolice, jazycnatky, roztoci, klistata, pijavky)nekteri jsou viditelni uz makroskopicky, pro blizsi urceni se vyplati mikroskopicke vysetreni aby nedoslo k zamene a lecba byla efektivni. Zjistuji se vetsinou z trusu podezreleho zvirete. Nejspolehlivejsi jsou tzv. koncentracni metody, kdy se pomoci ruznych roztoku a centrifugace pripadni paraziti ze vzorku "zahusti" a oddeli od ostatni "materie" a je pak vysoka sance zachytit vajicka nebo cysty parazitu i pri nizkem napadeni hostitele. I nativni vzorek, ktery se zda byt negativni, tak muze pri koncentracni metode vyjit jako pozitivni, i kdyz treba vysetreni na bicikovce jinak nez z nativu moc dobre nejde. Pro detailnejsi urceni (spise pro vedecke nez pro veterinarni ucely) se praktikuji treba i kultivace bicikovcu. Oproti tomu - aby mohla byt urcena bakterie - je kultivace nezbytna vzdy. Jako vzorky se odebiraji stery sterilnim tamponkem z postizenych nebo podezrelych mist a spolu s kultivaci je provaden i test citlivosti na antibiotika pro pripadnou lecbu. Jak u parazitologie, tak i u bakterky je ovsem potreba brat spolu s vysledky v potaz predevsim klinicky stav zvirete. Nekteri paraziti jsou temer neskodni, jini dokazou nadelat paseku. U bakterii je to navic komplikovane o fakt, ze nektere kmeny se nachazeji i u zdravych zvirat aniz by pusobili jakkoli negativme. Koneckoncu bakterie jsou narozdil od parazitu temer vsude kolem nas i nasich zvirat...

zalezi na tom. Pokud to vezmes primou cestou (das vzorek vysetrit treba mne:-)nebo veterinarovi ktery si dela parazitologii sam, bude to o dost levnejsi nez kdyz bude vzorek od veterinare cestovat pres pul republiky do vetsi laborky. I vysledky budou mnohem rychlejsi protoze odpada "cestovani" vzorku po vsech certech a cekaci doba nez se k tomu nekdo ve velke laborce dostane. Take musite pocitat s tim,ze s kazdym dnem navic od odebrani vzorku k rozboru mohou byt vyslkedky zkreslene. Cenove rozmezi je tak od 50 do 200 korun...