Užovka Amurská-nováček chovu
Ahoj, chtěl jsem se zeptat. Dnes jsem si koupil úžovku amurskou a je moc krásná a poměrně živá a mám na ni terárium o rozměrech D: 75 cm, Š: 35 cm, V: 50 cm.
Mám substrát lingocel a kočkolit. Mám ho ted v malém přenosném terárku a nechal bych ho tam asi do zítra a pak přehodil do již výše zmíněného terárka:). Ale potřeboval bych poradit od vás jak ho nejlépe aklimatizovat. Díky moc za každou dobrou radu ohledně Amurky:)
V první řadě jsi měl napsat, jak je had přibližně starý a z jakého pochází zdroje.
Aklimatizace není nutná. Spíše karanténa a ta jen v případě, že již nějaké hady máš.
Karanténou lze nazvat hygienickou nádrž, kde hada nějakou dobu chováš nejlépe na papírových ubrouscích pouze s miskou s vodou.
Pokud je to první had, tak bych se tak nebál. Pokud máš hadů více, nechal bych hada ve zmíněné karanténě a po defekaci nechal udělat rozbor trusu. Samozřejmostí je vizuální kontrola ektoparazitů (vnějších). To terárium, ktré uvádíš je pro dospělého jedince tak na hranici únosnosti. Nebo spíš pod ní.
Lignocel/kočkolit bych nahradil směsí rašeliny a písku, případně hrabanky. Amurky docela rády ryjí a ten kočkolit asi nebude to pravé.
A na konec jedna rada, nebo spíš prosba. Nepoužívej termín úžovka. To si tak krásný had nezaslouží.
Vzhledem k velikosti a mohutnosti dosělé schrenkovky, je to terárium malé, stačí tak pro dorostence do 1 m.
Děkuju. Je to sice druhý had, ale mám na něho extra nádrž a nepřišel s druhým do žádného kontaktu. Had má asi 20 cm a zdrojem byl zverimex, kde jsem ho pozoroval a byl velice živý. Pokud jde o kočkolit, tak ten používám jenom na smíchání s lignocelem, aby stolice proschla a potom se dala i s okolním substrátem snadno vyndat.
Asi bude větší, ne? Čerstvě vylíhlá amurka má tak 35 cm. Buď máš špatný odhad, neuvěřitelnýho chcípáčka nebo jiný druh. Zrovna včera se někdo ptal na ifauně jaký je rozdíl mezi užovkou AMURSKOU a MAURSKOU, pár písmenek a co to udělá a ve zverimexu by mě to ani nepřekvapilo. Mimochodem čerstvá mláďata maur (Natrix maura) jsou malinký pod 20 cm.
Jaj.. tak teda teď jsi mě zaskočil. No možná to bude asi odhadem. Nejsem totiž moc technický typ a věnuju se normálně Japonštině. Je to mrnous, ale už se svléknul a dvakrát samostatně žral:). Jinač jsem pod něj dal lignocel a trochu asi tak 1/3 je kočkolit a nechám to schnout asi tak dva dny a pak to zařídím, aby to terárko bylo obyvatelné....
p.s. Hada sem neměřil, pač dneska už toho má zasebou dost, ale spokojeně se vyhřívá a má snad všechno, co může chtít:)
Pokud baští holata, tak to asi bude fakt amurka, maura by dala přednost rybičkám a hole by ji nezajímalo.
JO a mám dotaz. Mám směs Lignocelu a kočkolitu, ale ten kočkolit je takovej no - minulej se krásně jakoby rozpustil a vytvořilo to jakousi stejnorodou směs, ale tenhle kočkolit má ostré kamínky a je úplně jinej, než kterej jsem měl minule:( Nechtěl bych, aby to hadoj ublížilo, tak se raději ptám. Bude to Amurka, řekl bych:). Směs je asi polovina Lignocelu a 1/3 kočkolitu a nechávám to ted uschnout.
Já bych zaběhnul do nejbližšího listnatého nebo smíšeného lesa a nabral bych do igelitky hrabanku/listovku, do druhé nějakou kůru a kousek pěkného trouchnivého dřeva a vykašlal bych se na nesmysly typu lignocel a kočkolit. Až uvidíš, jak se v tom užovka "radostně rochní", tak uvidíš, že je to lepší řešení. Zvlášť u mláděte pokud krmíš v teráriu, bych lignocel vyhodil, dokud ho nespolknul společně s myšetem. Několik mláďat hadů (hlavně guttat) už jsem takhe viděl uhynout. Amurka je sice robustnější, ale neriskoval bych.
a co teprve jedůvky... když myška se proběhne miskou, pěkně obalí lignocelem. To pak háďata kapou jak víno
Děkuju za rychlou odpověd a také jsem nad tím přemýšlel, ale největší starost mám právě o rúzné druhy hmyzu a cizopasníků, které nabereš společně s tím, co jsi psal a aby to pak hadovi neublížilo:(
Z toho bych měl nejmenší strach, ta drobotina, co žije v lesní půdě není hadovi nijak nebezpečná. Většinou se živý rozpadajícím se listím a rostlinnými zbytky (mnohonožky, stínky, žížaly, slimáčci atd.) a ti draví (stonožky, pavouci, drabčíci, střevlíčci aj.)baští tu bíložravou drobotinu. Není tam nic, co by sežralo 40 cm hada. Jedině dej pozor, abys s mechem nebo dřevem nenabral část kolonie mravenců, ty umí být obtížní, zvlášť rezaví. Jeden dva tam ale nevadí. A nějaké velké druhy brouků (střevlíky, krajníky, jejich velké dravé larvy aj.) snadno vybereš. Zbytek si tam bude v klidu žít. Krevsající roztoče si přineseš spíš na myši nebo jiném hadovi než z lesa. A to i tak není žádná tragedie a na lignocelu je mohou získat úplně stejně.
Ještě bych si u tak malého háděte dával pozor aby nevzalo roha mezi šoupačkama at tady neni další vlákno jak ho chytit
aké velké terárko by malo byt pre dospelca?stačilo by 110x45x45?
Jo, jo. To pro jednu stačí. Pro pár bych doporučil širší (cca 60 cm).
a minimum pre jednu?
No minimum to je takové ošidné. Já bych řekl tak 80x40x35(v) cm, ale to už je fakt dost na doraz. Ona může mít v dospělosti více než 1,5 m a je dost silná.
lignocel bych taky vyhodil, nikdy už ho nebudu používat, chcípla mi z něj užovka i chameleon, nalepí se to na potravu dostane do trávicího trkaktu,může dojít k úhynu, používám rašelinu, písek a v poho.
tak to by sommju mohol mať v tera 90x40x40.ak by som ju ma terárko by muselo byť nad počítačom,nevadilo by jej to?
Pokud nebude vydávat nějaké vibrace, tak by to vadit nemělo, i když netuším, jak vnímají plazi elektromagnetické vlny, možná by bylo lepší volit nějaké místo dále od PC.
zdravím všechny zkušené teraristy,
vím že tady k tomu krásnému hadovi jakým je elaphe schrencki už toho tady bylo napsáno dost a dá se říct že jsem i něco přečetl na internetu, ale nedá mi to se ještě na pár věcí zeptat jako úplný začátečník.
Četl jsem tady minimální požadavky na terárium, já mám terárko 90D x 40Š x 50V takže tak akorát, ale když jí v terárku vybuduji zadní stěnu s lavicemi, úkryty, větvemi a k tomu vyrobím bazének tak o průměru cca 25cm a výškou cca 15 cm nebude jí terárko nakonec malé?
A tím se dostávám k druhé otázce výroba vlastního bazénku máte s tím někdo zkušenost?
Zatím mě napadlo ho vyrobit z polystyrénu a udělat veškerou úpravu jako na výrobu pozadí jen s tím rozdílem že na konec bych ho vymazal silikonem na akvária aby nepropouštěl vodu.
Děkuji Všem mnohokrát za odpovědi
Bazének bych řešil normální plastovou nebo kovovou miskou, pro kterou bych z polystyrénu a lepidla na dlaždice udělal něco jako "stojan" do, kterého by se miska zasadila. Když to totiž vymažete silikonem, tak se to bude blbě čistit - čas od času je tyhle misky dobré vyndat a vydrhnout.
jo to je taky dobrý nápad, a budu to brát jako jednu z možností.
jo a ještě jsem se chtěl zeptat zda tak velký bazének co jsem psal v otázce jí bude stačit? To jsem zatím nikde na internetu nenašel.
A k těm mírám terárka nikdo nic némá. Bude to stačit pro Amurku se všema těma věcma v terárku?
Díky moc