Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kočkolit?

Ahoj přátelé mám dotaz. Elaphe Guttata asi 80 cm a ted jsem měnil podestýlku a smíchal jedno celé balení Lingnocelu a k tomu asi 1/3 pytle kočkolitu Mici. Někde jsem, ale slyšel, že kočkolit může poškodit kůži hadů a nebo dokonce jinak uškodit. Někteří zase tvrdí, že kočkolit je dobrý na usnadnění čištění terárka od trusu. Děkuju moc za vaše reakce...

nazdar,ja mam uzovku tenkochvostu.Ako podklad som jej dal susene sekane kusky dreva,predavaju to z pestochove urcite vola sa to TERRUM.Alebo skus kludne aj listie z lesa ;-) Ja som sa bal ze by mi hadik mohol spolknut spolu s potravou aj kusok toho humusu :D hh Uzovky niesu narocne ;-)

poškození kůže bych se zase tak moc nebál, jisté ale je, že jakmile jednou hadík hrábne při krmení do toho hnusu otevřenou tlamou, budeš mu jí čistit. Díky jeho savosti se okamžitě "přilepí" na sliznici a máš problém. Kočkolit nikdy více, taky jsem tu blbost jednou udělal...

Jsem pro přirozenost. Dávám pod plazy jedině přírodní substráty v přirozeném stavu - listovku, hrabanku, rašelina, písek, směsi předchozího, mechy, rašeliník, suché listí, trouch + dřevo či kůra jako dekorace. Jediná umělá věc na zemi v teráriu je u mě miska na vodu. Dříve jsem používal s úspěchem dřevěné hobliny (u větších hadů), v karanténě nebo u malinkých mláďat jsem používal papírové ručníky nebo u větších hadů i noviny. Zásadně přírodniny do terária nedesinfikuji ani nijak neupravuji (např. loupání kůry z větví apod.) a nikdy se mi nestalo, že bych si něco přitáhl do terária ani mě nenapadá co. Občasní krevsající roztoči se ke mě dostali spíš s krmnými hlodavci. Není podle mě nic neestetičtější ho než holá vysavovaná větev v teráriu, připomíná mi to násadu od lopaty:-D. Přírodní substráty mají velkou trvanlivost, protože v nich funguje přirozená skladba mikroorganismů, kterou jakoukol desinfekcí nebo přepékáním zničíme a to "negativní", co naše snahy přežije nebo co se do "mrtvé" půdy dostane, rychle bují (plísně aj.)

Ahoj.

Musím reagovat na Tvou větu, že: Občasní krevsající roztoči se ke mě dostali spíš s krmnými hlodavci ... také si myslím, že se mohou z potkanů a myší přenést na hady. A dokonce se mi to v minulosti stalo. Ale je hodně "chytráků" na "ifauně", kteří mi za takový názor, jako máš ty sprostě vynadali ....