Samozřejmě ovulace předchází oplození, to ani jinak nejde. Pářit se mohou hroznýši (a nejen oni) i před ovulací, samice si stejně většinu spermií uschovají do "zásoby" a využijí je v pravou chvíli. Já osobně bych připouštěl samce až po ovulaci, na samici je vidět, jsou pěkně oplácané v zadní části těla, dokonce lze někdy, když přelézá nějakou "hranu" pozorovat naskládaná vajíčka (resp. folikuly) jako jednotlivé "obloučky na spodní straně těla (ale to spíš u útlejších druhů). K oplození dochází, jak už jsem řekl po ovulaci ve vejcovodech. Samozřejmě, když přidáte samce po zimní odluce, tak se může pokoušet pářit i před ovulací a mnohdy dokonce možná ovulaci těmito pokusy vyprovokuje.
Takže dle mého:1. Jak dlouho necháváte hroznýše pářit?
2. Necháváte samce u samice i při ovulaci?
3. Jak dlouho od páření se objevují ovulace u vašich samic?
4. Jak dlouho po ovulaci přijde POS?
5. Trefují se vaše samice do +-105 denního termínu?
6. Kolik mají Vaše samice mláďat?
7. Kolik míváte neoplozených vajec na zdravá mláďata?
apod., prostě cokoli z vašich zkušeností
1. Nechávám pářit klidně několik týdnů, v podstatě do doby, kdy buď přestane projevovat "touhy" nebo do doby, kdy už samice začne projevovat březost (tloustnutí, nenažranost atd.)
2. Ano, samce připouštím v době očekávání nástupu ovulace nebo v době rozmnožovacího období.
3. Někdy už před, jindy po, jak jsem psal výše.
4. Bohužel přesná čísla nemám, ale spíš to beru tak, že první svlek v době, kdy se samice projevuje jako březí je POS a od něj se odvíjí doba porodu (u hroznýšů těch cca 105 dní).
5. Dříve jsem to přesně nesledoval, v současnosti dospělé hroznýše nemám, takže nemohu sloužit, ale několika kolegům to poměrně vychází, ovšem občas je ten výkyv hlavně + i o několik dní, vzácně týdnů.
6. Záleží hodně na poddruhu a na velikosti samice, u mixů hlavně na velikosti a stáří samice. Mladé samice mixů mívají okolo 15 mladých, vzrostlé "zkušené" samice až okolo 30 ks i více.
7. U normální kvalitní samice i samce a při vhodných podmínkách bývá oplozenost až 100%, zase trochu hraje roli "zkušenost" samice, hlavně u předčasně připouštěných samic se objevují neoplozená vejce nebo méně životaschopná mláďata. To samé se samozřejmě stává u přetížených samic připouštěných každoročně, což je obrovská zátěž. Optimální je připouštět samice jednou za 2 roky, případně 2 roky po sobě a pak rok pauzu.