Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak docílit vyšší vlhkost v inkubátoru.

Mám doma vyrobený inkubátor z autolednice. Vyhřívaný žárovkou a hlídaný termostatem.Na vzdušnou vlkost mám vloženou misku s vodou,ale vlhkost mi nevystoupí více jak na 70.Jak je možné ji zvýšit. Nebo na inkubaci želvích (suchozemské)vajec stačí.Děkuji za odpovědi.

Ono je lepší použít jako topení místo žárovky topný kabel, který buď celý nebo jeho část ponoříš do misky s vodou. Zvýšením teploty vody se zvýší odpar a tím pádem vlhkost. Pokud chceš zachovat žárovku, tak musíš buď zvětšit hladinu vody pro odpar(knoty, větší misku), nebo zvýšit teplotu vody(umístit misku s vodou těsně nad žárovku. Nejméně rizikový pro vývoj želvích vajec je suchý substrát a 90ti% + - 5%ní vlhkost vzduchu.

Jo, to má Jirka pravdu, žárovka je prevít a přehřívá, zatímco voda odpařuje a chladí. Můžeš tak mít v různých částech inkubátoru o několik stupňů jinou teplotu, tak na to dávej pozor. Lepší je vždycky mít topení větší, které topí na nižší teplotu. Zkus se mrknout do článků na výrobu vlastního topného kamene - ten pak snadno zabuduješ namísto žárovky a udělá Ti přímo geniální službu.;-)

Záleží na tom, zda používáš mírně vlhký vermikulit nebo máš vajíčka jen v suchém substrátu. V prvním případě by mohla být vlhkost snad dostatečná (ale moc bych na to nesázel), ve druhém je to málo a embria asi dehydruješ. Musíš zvýšit plochu volné hladiny vody nebo zvýšit o něco teplotu vody v misce (vypařováním se ochlazuje a vypařuje se neochotněji). V prvním případě musíš zkusit vzít nějaký hodně savý tlustý papír, jehož spodní část ponoříš do misky. Nebo namísto vody nasyp Nebo zkus misku přesunout zčásti na topný kabel, aby teplota stoupla. Nebo pořádně navlhči vermikulit nebo jiný savý materiál (třeba antuku), rozsyp jej po dně inkubátoru a teprve na něj dej nějakou suchou podložku s vejci. Napřed si to ale zkus všechno mimo inkubátor. Tipuji, že pořádně zahýbeš s teplotou, když takto budeš čarovat, takže ať spíš nic nepokazíš.
Úspěšný odchov. Luboš

Nic jiného mi nezbývá,než zvětšit hladinu vody pod žárovkou.Vajíčka nám na suchém substrátě.Technický typ moc nejsem tak to asi nepůjde hned předělat no nemyslela jsem si že mi letos snese a už vůbec takhle pozdě ještě k tomu první snůšku.Na přezrok mi to snad někdo udělá podle vás.Ještě mě napadlo co třeba navlhčit ten vermikulit a dát ho pod misku,vajícka jsou na druhé polovině.

Když vypustíš žárovku, tak se dostaneš i na 95%;-). Jen je třeba zabránit kapání kondenzované vody na vajíčka nebo do substrátu, ve kterém jsou vajíčka inkubována. To lze řešit šikmým stropem, plenou pod stropem (je třeba pravidelně vyždímat nebo měnit za suchou), mírným ohřevem stropu (třeba slabší topný kablík na stropě), víčka nebo plastové stříšky na krabičkách s vajíčky nebo různé kombinace těchto způsobů.