Krmeni v zime
Bojim se svoji zelvicku zimovat (bydlim na koleji, kde k tomu nejsou podminky a sklep rodicu je nepouzitelny). Chtela bych se zeptat, jak pripravit co nejpestrejsi stravu pro zelvicku na zimu. Napadlo me, pestovat kytky v kvetinacich, nasusit seno, nebo kytky zamrazit. Mate s tim nekdo nejake zkusenosti? Ktera z moznosti je nejlepsi? Nebo jeste lip, nevite jak v provozornich podminkych koleje zimovat? Predem dekuji za odpovedi.
Tohle jsme tu řešili nedávno (tu stravu),to zimování na koleji bude asi problém.Jak už tady někde padlo,než zimovat blbě,tak radši vůbec.O té stravě je tu toho fakt dost tak trpělivost a čti.Vložila bych ti tu odkaz na to správné vlákno,ale bohužel to neumím Už dlouho mě zajímá jak se to dělá,zkušenější poraďte !
Diky, to vlakno jsem nasla, ale o mrazeni tam nic neni. Jde mi hlavne o to.
Pro jednu želvu by mohlo stačit osadit pár truhlíků vyrýpnutými pampeluchami, docela rychle a obstojně obrůstají a kombinovat to lze s čínským zelím.
To je pravda,mražené jsme tu myslím neprobírali.A popravdě řečeno fakt nevím.Mražené pampelišky nebo jitrocel si moc neumím představit,ale jsem sama zvědavá na názor ostatních.
Hm mražené pampelišky to zní krásně, dokonce i krásně vypadají, ale když se rozmrazí, tak je to bláto. Dají se ale sušit, tak jak píše Krokodýl, vyrýpnout si kořen a on obrazí. Dá se použít čekanka(kořen)také obrazí. Nikdy to není ono, ale co člověk nadělá.
Hm,myslela jsem si to,že to asi nebude ono.Taky už mám pár kořínků pampelišky v truhlíku,ale nevím nevím.Mi v životě nic nevyrostlo,tak to možná bude premiéra.
používám směs: čínské zelí + seno + strouhaná mrkev a k tomu sem tam listy nebo naťe ze zeleniny (nať z mrkve, listy kedluben, ředkviček, sem tam i salát - doplňuji vápník a ostatní minerály na střídačku nutrimix/plastin/sepiová kost - je nutné si uvědomit, že tato náhradní potrava není ani zdaleka minerálně vyvážená) dále pěstuji já i moji známí ibišky, které jim vždy v zimě takřka zlikviduji , dříve jsem pěstoval pampelišky a jetel v truhlících, ale to má význam max pro jednu želvu. Občas se dá najít v zimě neopadavý maliník či beztrný ostružiník.
Z toho ibyšku dáváte jenom květy nebo i listy? A co říkáte na zkrmování listů z květáku nebo brokolice?
Je na krmení lepší seno nebo sláma? Někdo tvrdí, že jedno z toho plesnivý, teď nevím co, ale myslím, že seno....
To je jedno, co plesniví, ne? Vždyť to sežere, to tam nebude jako podestýlka. Ale rozhodně seno.
Sysel má tu krmnou dávku tak akorát, jen bych rád podotknul, že poměr Ca/Ph v sepiové kosti je 1,3:1,0, to je špatný poměr, samotná pampeliška má poměr lepší, vaj. skořápka má optimum 2,0:1,0, jen upozorňuji, někde jsme to tady už probírali. Pozor není vápno jako vápno. pokud např. použijete calcium gluconate tak tam je extrém opačný, uvádí se v % 9,3:0,0 . To je také špatně. Pokud vám v lékárně takové čisté Ca dají nic moc želvě nepomůžete, spíš naopak.
Fosfor je P, ne Ph. Ale jinak vše sedí. Dokonce i samotné čínské zelí má vhodný poměr Ca:P (3,3:1) podobně jako pampeliška (také 3,3:1). Průměrné luční seno 2:1.
No jo no, mě se tam to "h" tak nějak hodilo Díky. On už můj starej chemickej profesor měl vážné obavy co ze mě vyroste
super, jenom doplním, už jsem to v loooooni někde psal, naučil jsem svoje G. elegans na ostružinový list, je to super a hlavně ostružina je sále zelená, ani mráz ji nepoškodí. Takže čín. zelí,strohanou mrkev, seno a k tomu stejné množství ostružiníku + třeba ten ibišek, šekanku atd. Marek
Jo a když je pod nulou tak tu ostružinu máčím, na noc do vany a je OK, teda celé ti šlahouny. čau Marek
Našel jsem k tomuto tématu zajímavý odkaz :
angulate.html
Kde je napsáno o hlávkovém salátu, že je blbost jej úplně zatracovat v jídelníčku želv. Obsahuje totiž velké množství nitrátů, které v těle působí antibakteriálně. A že test na dobrovolnících na expedicích do Nepálu a Tibetu, kteří pojídali nitrátové tablety, ukázal jejich menší náchylnost ke zvracení, průjmům atd. Autor tedy salát doporučuje, pokud se stane součástí pestré stravy. Moc jsem se tím nechlubil, ale občas to nevydržím a nějaký ten lupen přes morčata k želvám taky propadne...
Originál je zde:
Lets explode the myth about lettuce: It is high in nitrates and is converted in the mouth into compounds that produce nitric oxide - a potent antibacterial chemical. The "disinfectant" effect of this chemical was tested and salivary production was high enough to kill even E.coli 0157 (the deadly bacterium that is so often responsible for outbreaks of food poisoning). A small trial conducted with volunteers on a trekking expedition through Nepal and Tibet showed that those who took nitrate tablets suffered less vomiting, diarrhoea and infections than the rest who did not. Contents: Protein 0.9g, Carbohydrates 2.9g, Fat 0.9g, Fiber 0.5g, Phosphorus 22mg, Calcium 20mg, Iron 0.5mg, Sodium 9mg, Potassium 175mg, Vitamin A 330iu, B1 0.06mg, B2 0.06mg, B3 o.3mg, B6 0.005mg, Folic acid 10.3mcg, Vitamin C 6mg, Vitamin E 0.5mg. So often I hear people "barring" the use of lettuce or condemning it as a "bad" food. Its not all bad, and along with a good balanced diet can actually be benificial. What is NOT recommended is a diet of lettuce alone as this will not provide all the nutrients your tortoise needs.
Ono jde spíš to, aby to byl opravdu jen doplněk, když jim dáš salát nebo ledový salát jednou dvakrát za měsíc, tak to není nic hrozného. Jde o to, aby alespoň tak 85-90% krmné dávky bylo to opravdu ideální krmení a pak už se skousne i něco méně vhodného. Ale ten příklad bych za bernou minci nebral, přeci jen srovnávat působení salátu na lidi ve vysokohorských podmínkách s krmením želv, to je trochu přitažený za vlasy.
To máš samozřejmě pravdu - se vším souhlasím mírou vrchovatou. Luboš
Jinak Luboši, neboj, hřešíme všichni, já želvám taky občas přikrájim nějaké to jablko, okurku a rajče. Teď dva dny lilo, tak jsem nesekal a dostaly sice hlavně čínský zelí (tak 80%), ale klidně jsem to dorazil mimo mrkve i tím výše jmenovaným, samozřejmě plus minerálie. Když máme mimořádně závoz ledového salátu, tak dám legoušům i nezazimovaným želvám, prostě jednou za čas v tom nevidím takový problém.
Jasný, kilojouly jsou občas potřeba. Mně taky když žena nedá v zimě týden řízek, tak poblednu a začnu být nemocnej . Puritánsky je třeba se chovat hlavně k mlaďochům, kteří pak rostou jako diví.