Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zimování

Ahoj, potřebovala bych radu...moje želvička byla už připravená na zimování...moc práce mi to nedalo, rozhodla se sama, tak jsem to respektovala,jen jsem jí sem tam svítila. :-)Ale jak začalo být pěkné počásí, tak se probrala a má se čile k světu. Dala jsem jí do terárka více podestýlky, ať se může zahrabat a vypla úplně světlo. Zatím spí, ale mám obavy, že se opět probere a budu ji muset připravovat znovu.:-( Dále bych se chtěla zeptat, jak mám snížit teplotu v terárku pod 18 stupňů - aspoň tak je psáno v literatuře. Teď je tam cca 22. Mám ji v pokoji a nevím na jaké chladné místo mám terárko postavit. A ještě :)) někteří z vás mají želvy neustále ve výběhu a pak je dávají zimovat...docela mě to překvapilo. Uvažovala jsem, že bych ho dala zpět do výběhu, ale jaksi na to nemám srdce...příjde mi, že už bývá trochu chladno. Vzhledem k tomu, že mám svou první želvu, jsem opatrná a snažím se dělat jen to nejlepší. Tím nechci říct, že by to bylo špatné.Začátečník.:)) Každopáně jsem se tady dozvěděla mnohem víc rad než z knížek - mám čtyři a zdá se mi, že od sebe všichni opisují.Díky za rady.:-)

Předmět Autor Datum
Mam pocit, ze problematiku zimovania nemam velmi zmaknutu, hoci som zimoval uz viackrat. Jednak sa m…
Redrum 08.10.2007 13:08
Redrum
:)) to jsme dva. Mám hermannky pořád venku, jsou zalezlé v boudě se slámou. Ale co teď, venku začnou…
borax 08.10.2007 19:21
borax
Moje želvy, ty, co jsou venku, tak už skoro čtrnáct dnů ani nevylézají. Jsou v boudě postavené z cih…
Salicornia 08.10.2007 23:05
Salicornia
Mohli by vzniknut nejake komplikacie, keby isla korytnacka zimovat aj s pripadnymi cervami? Asi tros…
Redrum 09.10.2007 15:20
Redrum
Pokud se nejedné o invazi, tak nějaký ten roup nevadí, v přírodě jsou roupi běžní parazité.
KHor 09.10.2007 15:28
KHor
nazdárek, taky mám stále želvičky ve výběhu, mají tam boudičku, ten výběh mám pro ně udělanej jako t…
ginger 09.10.2007 22:18
ginger
Vím, že příprava na zimování každého znejistí, ale můj názor je tady index.php a stojím si za ním.
KHor 09.10.2007 22:29
KHor
Děkuji, pečlivě jsem si to přečetla a budu se tím řídit. Vím, že terárko není ideální, ale musím výb…
Hannach 10.10.2007 10:53
Hannach
Nic si z toho nedělejte, pokud je celý problém v takovéto fázi, jak bylo na fotce patrné, tak žádný… poslední
KHor 10.10.2007 11:23
KHor

Mam pocit, ze problematiku zimovania nemam velmi zmaknutu, hoci som zimoval uz viackrat. Jednak sa mi zda, ze na zimovanie je dost skoro, hoci korytnacky vo vybehu su aktivne minimalne. Problem je, ze ich nemam ani velmi kam dat, v pivnici su stale teploty okolo tych 16 stupnov. Ako som pisal do terarka ich uz davat velmi nechcem, lebo by sa zas prebrali. Dalsim problemom bude zrejme zacervenie korytnaciek, minule ked som ich na par dni zobral domov, boli uplne zacervene, ale po tyzdni v terarku im to opat "preslo" a po zbeznom prehliadnuti sa mi zdalo, ze hovienka su opat ciste. Takze zimovat aj pripadne zacervene zelvy? Tak sa mi zda, ze cim viac si o korytnakoch precitam, tym viac otazok sa vynara a stale som tak nejak na zaciatku.:-|

:)) to jsme dva. Mám hermannky pořád venku, jsou zalezlé v boudě se slámou. Ale co teď, venku začnou v noci mrazíky a ve sklepě je pod sedum až když mrzne i během dne....Mám celkem strach aby se jim něco nestalo. Loni jsem je v začátkem října dala domů a zimovaly až od listopadu. Ale to už udělat nechci, tak nevím co dělat. Názor Khora je logický, strčit je teď pod žárovku, tak jim udělám binec v přípravě.....

Moje želvy, ty, co jsou venku, tak už skoro čtrnáct dnů ani nevylézají. Jsou v boudě postavené z cihel, v níž je hlína smíchaná s rozdrceným listím a jsou přikryté slámou (viz článek). Celá hmota boudy má tepelnou setrvačnost, kterou dál podporuje sláma jako izolace. Takže přes den je v ní zima a v noci teplo. Teploty se pohybují tak kolem 5-10 stupňů. Tohle želvy vydrží do doby, než začne pořádně mrznout (noční poklesy do -3 jsou v pohodě, protože trvají jen pár hodin a zem se nestačí ochladit). Do sklepa budu uklízet asi kolem 1. 11. Další alternativou je skleník, kde mám další želvy, co ještě nechtějí spát nebo jsem je měl doma. Přes den je tam ještě teplo, takže vylezou a hřejí se, ale už nežerou. Mám jen pocit, že prostředí skleníku je trochu dehydratuje, takže pak jsou rády za vlhko ve sklepě (trochu ještě přiberou :-) ). Takže pokud postavíte slušnou podzimní boudu a prostor v ní vhodný pro zahrabání, není se čeho bát.

nazdárek, taky mám stále želvičky ve výběhu, mají tam boudičku, ten výběh mám pro ně udělanej jako takovej menší skleník, který je ale jen z půlky chráněn skleněným příklopem, takže je tam o stupínek víc než venku, ale stejně mám obavy z nočních a ranních teplot, tak nevim. Navíc se už připravují ke "spánku" a proto mi nepřijde moc rozumné,je dávat domů do terárka, kde je teplo a kde se právě proberou :-(. Tak jak řešit tuhle situaci, aby nedošlo při tomto počasí k nachlazení a k narušení jejich přípravě k zimování. Zítra mrňata půjdu zkontrolovat, jelikož je nevídám moc často, protože studuju v jiném městě, takže jsou závislý na mých rodičích a na ty není absolutní spoleh:-/. Předem taky děkuju za rady,papa :-)

Děkuji, pečlivě jsem si to přečetla a budu se tím řídit. Vím, že terárko není ideální, ale musím výběh předělat, želvák našel způsob, jak se dostat ven. V terárku jsem snížila dobu osvitu...ráno se občas ukáže, ale jinak celý den spí a sem tam něco sezobne.:-) Měla bych ještě dotaz na KHora...viděla jsem fotky želvičky, které vkládala zuzi do vlákna "Názor na želvu" a zjistila jsem, že asi budu mít stejný problém s krunýřem -želvička mi za poslední rok strašně rychle povyrostla. Nevím, jak to odborně popsat - krunýř není jako bochánek, štítky jsou trochu propadlé...ale zase ne moc...jen v těch spojích. Dokud jsem neviděla fotky, tak mě nenapadlo, že je něco špatně.Můžu to nějak napravit? Zbůsobí to nějaké komplikace? Musím dodat, že jsem se řídila všemi těmi knížkami a vidím, že to zrovna nebylo šťastné.:.( Mrzí mě, že jsem jí takhle ublížila.

Nic si z toho nedělejte, pokud je celý problém v takovéto fázi, jak bylo na fotce patrné, tak žádný vliv na funkci to nemá. Obávám se, že většina želv chovaných podle knížek na tom bude stejně. Toto životní období sice bude u želvičky patrné stále, ale hodnotu(nemyslím tím finanční) želvy to nijak nesnižuje. Je opravdu dost problematické udržet optimální poměr všech živim, zvláště v obdobích intenzivního růstu. Ten "terarijní" růst je sám o sobě nepřirozený, v přírodě nikdy k tak výraznému růstu nedojde, jsou tam omezující faktory, nedostatek potravy, nevyhovující teploty, paraziti. Proto jsou želvy "naprogramovány" tak, aby k růstu co nejvíce využily krátké období, kdy podmínky v přírodě jsou příznivé. V terku jsou prostě ty příznivé podmínky pořád.
Takto má vypadat správně rostlá Agrionemys (Testudo) horsfieldii při námluvách
1,1 samec vlevo
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P61 10271.jpg]

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru