Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem růst krunýře

Ahoj, mám něco málo přes měsíc Geochelone Carbonaria, vel. karapaxu cca 7 cm. Začala teď růst, ale nejsem si jistý, jestli ji krunýř roste správným způsobem. Mám tím na mysli, jeslti ji jednotlivé štítky příliš nevystupují. Želvu, protože je zatím malá, chovám ve vlhkém teráriu. Podklad kokosové vlákno+písek+dubová hrabanka a další drobnosti. Svítím UV zářivkou určenou víceméně pralesním plazům a "infra" žárovkou. Krmím býlí, okurku, mrkev, občas vejce, banán,... Přidávám jednou za tři dny směs minerálů pro želvy s vysokým obsahem Ca. Dodává mi ji přímo herpetolog, ke kterému jezdím na kontroly s ostatními chovanci. V terárku je umístěna sépiovka a drcené skořápky. Samozřejmě miska s vodou. Teploty jsou 23 - 29°C( chladnější-teplejší místo). Rád bych, kdyby mi byl někdo schopný poradit, jestli jsou podmínky chovu vhodné a taky nezkusil určit, lokalitu odkud pochází, i když u takhle malé to jde ztuha. Mám dlouhodobé zkušenosti s testudy, ale uhlířku mám krátce, tak se nechci seknout. Přikládám odkazy na fotky. Díky za odpověď.[img]http://img74.imageshack.us/img74/2258/44261103pt9.j pg[/img]
[img]http://img181.imageshack.us/img181/2025/99129426nw1 .jpg[/img]
[img]http://img74.imageshack.us/img74/6240/29077047xq9.j pg[/img]
[img]http://img229.imageshack.us/img229/5690/29415772dz9 .jpg[/img]

Ahoj, možná by se to hodilo spis do vlakna Geochelone carbonaria.
Lokalita : řekl bych Venezuela (ale je to jen velmi obecný a muj nekvalifikovaný odhad) sedí světlý plastron a červená hlava. Tvar karapaxu a tvar hlavy půjde posoudit až bude želva větší (sem zvědavý jak vyroste).
Co se týče krmení s banánem bych to nepřeháněl a přidal bych živočišné bílkoviny ve formě holat, šneků žížal nebo hmyzu v malém množství cca 1x za 3týdny. Já krmím carbonarie přes léto denně trávou a bylinami, jednou týdně ovoce (jablka, hrušky, okurky, mrkev, maliny, jahody, boruvky, melouny - šlupky, včetně sem tam tropického - mango, avokádo, ananas, atd.) jednou za čas zkrmuji i jedlé houby, ale vždy jen malé množství. Přes zimu jede prim čínské zelí, ibišek a mrkev, doplňováno vším ovocem a želvími granulemi. Teplota zhruba souhlasí, pod zdrojem to chce i o něco víc zbytek terária stači tak 22-27C ve dne.
K růstu želvy z fotky se toho zatím moc říct nedá - není vidět žádný přírůstkový pruh ani žádné znatelné vady.

Díky za obsáhlou odpověď, hlavně co se týče krmení. On přírůstkový pruh je patrný na plastronu, ale díky mému fotografickému "umění" ho nakonec vidím jen já.... Šlo mi spíše o to, jestli nevystupují příliš jednotlivé štítky karapaxu, protože uhlířky, které jsem měl možnost vidět a byly zdravé měly karapax bez vystouplých štítků, tak mě zajímalo, jestli nedělám něco špatně. Slimáky a žížalu už jsem zkoušel podávat, ale želva je ignoruje. Rád bych se ještě zeptal, jak podáváte vitamíny a jak to řešíte s pobytem venku, mám tím na mysli, jak dlouho a tak. Hlavně co se týče mladších jedinců, pokud jste je nepořídil už větší. Ještě jednou díky za odpověď.

Je to sice nechutné ale dá se nastříhat. U uhlířky se nemusíte bát, má podstatně kratší celou trávicí soustavu než jiné Geochelone nebo Testuda, což samo o sobě svědčí o skladbě potravy. Podíl živočišných bílkovin a ovoce může být proto větší. Já jsem dával velkým uhlířkám celou neporcovanou myš týdně a byly fakt pěkné. Dá se zkrmovat směs obsahující i kvalitní psí granule atd. Krmení je dost podobné jako u karolínek. Jinak Sysel vychoval opravdu kvalitní zvířata, takže to co píše bude také sedět.

A ještě poslední věc mě napadla. Jak se chovaly vaše želvy, když byly malé? Moje tráví většinu času polozahrabaná v podkladu a pokud bych jí uvolnil úkryt, tak zalezlá v něm. Já se dočetl, že se rády zahrabávají do vlhkého substrátu a tím spíše mláďata. Ale přesto, je to u uhlířek běžné chování? Literatura je jedna věc a zkušenosti někoho kdo je s úspěchem chová věc druhá...

Teď už snad poslední dotaz, jde o výšku zářivky nad želvou. Svítím repti glo 5.0. Je to mylím 45 cm, 15/20 W, terárium má takový patvar, takže se větší nevešla a navíc terárium pro ževu zatím bodatě postačuje. Zářivka je umístěna cca 35 cm nad želvou a svítí 12-14 hodin denně. Je to vhodné, nebo je třeba trubici umístit níže?

linearni zarivky moc UVB zareni neprodukují (je fakt, carbonarie dotovana mysma ho nepotrebuje tolik co její býlozravejsi kolegyne), kdyz jsme dosah merili s H.Tomáskem UV metrem ukázalo to slabý dosah okolo 5cm. Urcite bych doporucil poohlednout se po jiném zdroji UV, výbojka nebo kompaktní zářivka.

U malých ještěrů mám zatím poměrně dobré zkušenosti s 5.0 reptiglo, ale ne lineární, ale kompaktní zářivkou (taková spirálovitá do běžné žárovkové objímky). Mám jí ale opravdu nízko, cca 2-3 cm nad hřbety zvířat, u carbonárií by snad mohli být o trošku výš (5-10 cm nad vrškem karapaxu).

No tak to je teda slabota prvního řádu. To má vážně dosah 5 cm?! To ji snad ani nemusím používat. Testuda mám celoročně venku, tak zářivky nepoužívám a nemám s nimi zkušenosti. Já měl za to, že kompaktní jsou méně výkonné, než lineární, i vzhledem k ceně, která je u lineárních vyšší. Takže jsem vyhodil prachy za zářivku a za patici k ní zbytečně...no to je výborný. Co se týče kompaktní, tak ta září v jakém světelném kuželu? Mylím tim, jak velký prostor je možné pokrýt UV zářením.

Moc ne, řekl bych tak průměr stejně jako průměr té vlastní spirály zářivky, cca 8-10 cm. Nebýt vysoké ceny, tak bych jednoznačně doporučoval plošné nebo u zvířat náročnějších na UV bodové T-Rexky, dělají se 100 a 150 W, což už jde i do středních terárií, kvalitu světla (spektra) si uchovávají při několikahodinovém svícení denně i více než rok. Akorát ta cena holt není lidová, ale zase za kvalitu se platí.

Koncentraci UV u kompaktních zářivek dělá spirála. U lineárních nelze dosáhnout takové koncentrace trubic, aby z toho něco bylo (ani snad prý při deseti trubicích namačkaných vedle sebe). Koupil jsem si na jaře kompakt 10.0, ale mám ji stejně jen tak na okrasu a D3 se nevyhnu. Stále asi lepší dávat menší dávky UV a přidávat D3 než zvířata jen dopovat vitamíny. Pro prcky ty výbojky ale dost hřejí, jsou spíš pro dospělá zvířata.

No právě, 300 W výbojku do terária které pro uhlířku zatím mám ani dát nemužů, protože bych ji usmažil, co jsem koukal, tak vzdál. od zdroje k plazu má být cca 60 cm, myslím. Kompakty zase pokryjí malou plochu, to bych želvu musel mít napěchovanou pořád pod zářivkou. Tak teď babo raď.

Já bych využil 5.0 lineární k osvětlení celého prostoru pro udělání dne. Na jedno místo bych pak soustředíl zdroj tepla a UV v podobě kompaktní zářivky. Pokud chceš co nejlepší zdroj UV, pak si kup 10.0 a stínítko opatři hladkým alobalem - bude ještě asi něco UV odrážet směrem k želvě. Mohla by pak stačit vzdálenost 15 cm??? Nevím ale, jestli je to vhodné pro uhlířku. Rozhodně bude záležet, jak se bude chovat. Samozřejmě by to chtělo všechno proměřit, jenže ty přístroje jsou dooost drahé.

Tak pořízení UV měřáku je nad moje síly... Jedno místo mám samozřejmě vyhřívané terarijní žárovkou, ale želvu jsem pod ním ještě neviděl se zdržovat, protože buď je někde zarytá, nebo "čučí" zpod kapradiny, tak je obtížné určit, kam namířit kompakt. Koukal jsem na 10.0, ale ta je uváděna pro pouštní plazy. Nebo je to jen dané tím, že vyzařuje více UV, tak jako je slunce silnější v pouštních oblastech? To budu mít takhle za chvilku spotřebu v relativně malém teráriu jako hrom...50w infra žárovka, 15 w lineár., 26 w kompakt...

Tak už jsem ji objevil, no je to vyloženě láce, 1700,-. Nabízejí také kompakty lucky reptile, uvádějí dosvit až 50 cm... Nemá někdo zkušenosti, jeslti se učíný dosvit alespoň přiblíží této hranici? Hledal jsem v nabídce python farmy.

Tak zatím jsem to vyřešil zavěšením zářivky cca 5 cm nad želvu a zhotovením stínítka potaženého alobalem. Ale nevím, nevím. Co se týče bodových T Rex, do jak velkého, resp. maleho terária lze použít 100 W? To moje má na délku cca 60 cm a na výšku 40. Předpokládám, že nesvítí nonstop, ale pouze určité části dne. Díky za radu.

Ahoj, tak želva od minule celkem zmohutněla. Podmínky chovu dodržuju takové, jako tady psal Sysel, pořídil jsem před 14 dny i Vitaluxku a svítím jak doporučoval Sysel. 1x týdně podávám kousek myši. Přesto mi připadá, že krunýř neroste správně. Přírustková čára je dobře viditelná na plastronu, ale na karapaxu už je to horší, mírný přírustek je vidět jen na okrajových štítcích. Karapax trochu zmohutněl na výšku, ale přijde mi, že hřbetní a žeberní (u zadních nohou) pouze vyrůstají do výšky. Nedávno jsem koukal na fotky ze ZOO Dvůr Králové n.L. a tamní želvy mají krunýř obrovsky piramidový, dost mě to překvapilo. No, přikládám fotky, tak by mě zajímal váš názor. Druhá otázka se týká vaj. skořápek. Želva má k dispozici nadrcené v misce a já ji ještě posypávám žrádlo skořápkami mletými na prach. Samozřejmě nemám strach z předávkování Ca jako takového, ale chci se zeptat, jestli pokud bych tímto způsobem sypal většinu jídla, nemůže časem dojít k poškození ledvin atd. Díky za odpověď.
Fotky: http://img217.imageshack.us/img217/8656/ferda200700 1tv6.jpg
http://img217.imageshack.us/img217/3145/ferda200700 2ui3.jpg
http://img217.imageshack.us/img217/2775/ferda200700 3ji7.jpg
http://img235.imageshack.us/img235/4641/ferda200700 5dq7.jpg
http://img235.imageshack.us/img235/3/ferda2007006gi 4.jpg