Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hmotnost vašich Testudo hermanni boettgeri

Je to možná ptákovina a celé to zanikne, ale třeba vytvoříme dlouhé vlákno. Hmotnost želv záleží na pohlaví, místě původu a stáří, takže i když má někdo malou želvu, nemusí být vzhledem k věku tak malá, jak se na první pohled zdá. Na druhou stranu jsem měl v opatrování opravdovou holku při těle, ale vzhledem k věku její hmotnost nebyla asi ani tak překvapivá. Uvedu dva jedince, které dobře znám:
samice, 950 g, 16 roků
samice, 3280 g, ca. 80 roků
Přidá se někdo se svými?

loading...

Tak já mám samici 5 let 480g, samce 5 let 460g a samce 7 let 400g. Je to málo? Ten nejstarší samec nejspíš pochází z jiné oblasti, je takový světlejší, víc do žluta. Máme ho 3 roky a moc teda nepřibírá. Jaký vliv má váha a velikost na rozmnožování - myslím u samic. Kdy může začít snášet vejce?

Ahoj, no to by som bola rada keby bola "tip top":) Ale ma pyramides a dost vazny. Ja ju mam len 2 roky a uz ako 5 rocna bola takto vykrmena! Trosku som ju zbrzdila (zelena strava, nizsie teploty) lebo nabeh na toho obra naozaj mala :-D:-D:-D. Znasku nemala ziadnu - nebol samec.

To je škoda, určitě si nějakého do jara sežeň. Želva by měla být už hodně dospělá. Věřím ale tomu, že pyramidování je hlavně problém nedostatečné vlhkosti, ne stravy a nižších teplot. Želva musí mít alespoň po část roku, kdy neaestivuje nebo nezimuje, možnost teplot 35-40 °C!

Je chovana vo vonkajsom vybehu takze vlhkost ani nic neovplyvnim. Skor som sa bala ju nechavat kvoli nizkym teplotam cez noc vonku. 5 rokov zila v panelaku na suchom lignocely. Tak som mala strach. Presne tak ako vravis tato korytnacka je pravdepodobne dalsi pripad ked suchy substrat spôsobil pyramidovanie + malo miesta + kazdy den ovocie a zelenina - Urobili svoje.
V SR je tazko zohnat samca. Uz sa na tom pracuje ale u nas su obrovske problemy s CITESOM.

A přidám také něco sem, aby nám to neusnulo ;-) Děkuji za míry, věk a váhy. Dá se říci, že míra a váha spolu těsně souvisí, takže stačí uvést jednu a měla by vyjít ideální druhá míra. Na tomto principu je založena stránka zabývající se výpočtem kondice vašich želv: cond.htm
Zadáte-li délku karapaxu, hmotnost želvy, druh a pohlaví, vypočte vám index vitality Vaší želvy. Ten má přibližně normální rozložení se střední hodnotou, protože každá želva je jiná. Pokud ale želva spadá do kategorie <80 %, znamená to, že je na pokraji smrti a další zeslábnutí už pravděpodobně nezvládne. Lze tak odhalit dehydrataci želvy při zimování atd. Velmi se mi tento index osvědčil v době, kdy jsem neměl jasnou představu, kolik správně má želva měřit a současně vážit, když je v pohodě. Vřele doporučuji.

K tomu ještě přihodím další údaje:
Samec, 6 roků, 560 g
Samice, 7 roků, 560 g

To je velmi zajímavé, ale není mi jasné jak se vlastně má měřit délka želvy. Píšete délka karapaxu - ale určitě se neméří ta horní, vyboulená, že? Měří se nejspíš plastron a tam nevím z z jakého bodu do jakého bodu měřit. Plastron je vykrojený u ocásku.....Nebo se počítá místo, kde končí karapax za ocáskem a za hlavičkou? Omlouvám se za zcela laický dotaz, ale možná nejsem sama kdo v tom plave... Předem díky za vysvětlení.

Možností jak měřit délku je zcela jistě mnoho. Nicméně pokud chcete dostat správné výsledky z uvedeného kalkulátoru, musíte měřit stejně jako je uvedeno tady: scl.htm. Stačí se řídit podle toho obrázku, nemusíte si přímo konstruovat ten "želvometr", stačí to zaimprovizovat s kusem nábytku a pravítkem, možností je mnoho.

Při jiném způsobu měření totiž i rozdíl pár mm může znamenat řádově odlišný výsledek.

TAK nevim kde je chyba asi jsem želvy špatně měřil ale když jsem zkoušel tu kondiční kalkulačku tak polovina želv už je po smrti a druhá polovina relativně v pohodě a přitom ta polovina po smrti jsou želvy které pár let vlastním.Ta druhá polovina jsou želvy koupené přes léto.A co se týká věku želv jsou od stáří 4-20let samozřejmě přibližně.Samice s té špatné skupiny snáší a z vajec jsou krásné zdravé mládata.TAK KDE JE CHYBA??????:.(

Podle toho co tam je uvedené je ta kalkulačka použitelná až pro želvy od 10 cm výš a bez nějakých deformit na krunýři.
Samozřejmě se prostě předpokládá "průměrná" želva. Dost to ovlivňuje tvar karapaxu, (což je asi největší úskalí té kalkulačky), který se může i v rámci pohlaví lišit protažením předních a zadních marginálních štítků a pak to prostě vyhodí jiné výsledky. Bral bych to jen orientačně.

Kalkulačka mne dřív nikdy nezklamala, proto ji doporučuji. Fungovala a dodnes funguje mi i na "rozlitou buchtičku", kterou jsem získal s pokročilou rachitídou (měkkým plastronem jako bláto). Je ale možné, že variabilita želv chovaných v zajetí přesahuje v některých případech její možnosti. Na druhou stranu je třeba se, Navay, zamyslet, jestli je to jen kalkulačkou nebo je problém jinde. Želvy by měly mít tukové zásoby - faldíky. Ukazoval to tady před časem KHor. Asi bude dobré pro zajímavost sem vlepit změny hmotnosti jednoho exempláře v průběhu celého roku - hodně to prozradí. V jarním období byla želva po čtyři měsíce vážena každý den, jinak každý týden až každý měsíc. Dalo to fušku, ale data stojí za to :-)
http://www.sci.muni.cz/botany/salicornia/zofina_200 7.jpg

Ještě poznámečka ke grafu - želva od července 06 aestivovala a pak plynule přešla do hybernace (!). Náhlý nárůst hmotnosti na podzim je z důvodu hydratace želvy ve vlhkém prostředí sklepa. (!) Želva byla mimo hru prakticky minimálně 7 měsíců, přičemž změna hmotnosti ve sklepě byla minimální. Přesto jsem ji budil 7. 3. poměrně rychle a rozežral v teráriu během tří dnů. Hned první den se pářila, a pak v následujících dnech znovu. V předchozích letech o samce nezavadila, takže tohle páření bylo podstatné pro oplození vajec. První snůška nastala 11. 4., druhá snůška 8. 5., V srpnu 07 opět želva víceméně aestivovala, v září ještě párkrát žrala a byla aktivní, ale později upadla opět jako první do zimní letargie.

Jen jsem se snažil ještěrovi vysvětlit v čem může být chyba, a jak je důležitá přesnost měření a použití té kalkulačky, ostatně to tam sami uvádějí:
"... hmotnost se přibližně zvětšuje s třetí mocninou délky, takže 5% rozdíl v délce vytvoří výrazně větší rozdíl (okolo 15%) v předpokládané hmotnosti. 15% rozdíl v hmotnosti odpovídá 0,06 jednotkám Indexu kondice ...".
Nezpochybňuji, že většině lidí funguje ;-)

tohle vše chapu pánové a jen tak pro poznamku ve svém chovu nemám křivou či jinak rachitickou želvu a za ty roky co jim věnuji svůj čas to raději nechám na přírodě než se nechat zblbnout kalkulačkou.Pokud se vám osvěčila tak já jsem hold ta vyjímka co potvrzuje pravidlo.Jinak khor většinu mých želv viděl na vlastní oči a říkal že jsou v pohodě. Já jen chtěl poukázat na to že každá želva je jiná a nedají se posuzovat všechny stejně.Mám v chovu třeba samce od zelenavích který tu je od roku 1989 a když byl přivezen tak měřil 14 cm a vážil 350g je to uvedené i na citesu.Vlastním ho 3 roky a když jsem ho kupoval tak měl 15cm a váhu 390g a za celé tři roky si tu velikost a váhu drží(vážím jednou za 14 dní)v pohodě zimuje a páří.;-)

Hlavní chyba je řadit všechny želvy do jedné tabulky. Každá želva je jiná,pokud jste měli mládata déle než půl roku tak budete vědět o čem mluvím.Mládata z jedné snůšky rostou každé uplně jinak (jak velikostně tak váhově)a pak také starší želvy někdo má je doma v terariu jiní zase venku.Některé jsou rachitické a jiné v pořádku.atd.JEN my jde o to že je nesmysl brát želvy podle nějakých výpočtů.Kouknu na ní a pokud má tukové faldíky je bez rýmy či nemá zapadlé nejasné oko tak je OK. TO je můj názor a myslím si že i jiných starších a zkušenějších chovatelů než jsem já.Jinak vašich rad a zkušeností si samozřejmě vážim.:-)

Tak jsem želvu přeměřila podle návodu, ale pak mi vyšlo toto: 95 mm a 140 - 150g
74% a -0,13, optimální váha 190g (alespoň jsem to tak pochopila - neumím anglicky).
Nechtějí v tom kalkulátoru udávat 2 délky karapaxu? Políčko k vyplnění se mi tam vždy objeví 2x...
Možná tam má být míra karapaxu shora...? Já zadala vždy těch 95 mm a možná to bylo špatně. Jinak nám to ale nevychází nijak příznivě, ačkoliv nedávno mě tu Khor ujistil, že faldíky má želvička tak akorát...Tak nevím.

No, to co píše Ještěr je na pováženou. Nemám moc velkých želv, na kterých by se to dalo vyzkoušet (jen osm, a to různých druhů) a na malém vzorku (hodnoty okolo 100 %) jsem pojal nekritické nadšení z bezvadné hračky. Na grafu, který jsem sem dal výše, lze vysledovat, že hmotnost želvy se v průběhu roku dost značně mění, i když krunýř zůstává stále stejně velký :-D. Kalkulačku vlastně při troše vlastního měření ani nepotřebujete. Pokud znáte váhu zvířete nažraného na jaře a vyprázdněného před zimou, lze odhadovat správnou váhu po celý rok i v průběhu zimování. Želva ztrácí 0,5-2% hmotnosti za měsíc pobytu ve sklepě.

Mělo by to snad fungovat u dospělých želv chovaných pod širou oblohou, ale u malých bude problém. A jestli vám to neodpovídá, tak se na to vykašlete ;-).

A pro Ještěra: Co to vlastně máš za chudinky a odkud? :-D:-D:-D

No, vidím, že jsem zase pošlapal kuří očka pár lidem, rozvířil hladinu. Omlouvám se. ;-)

Pokud myslíte že to kuři oko je moje tak jste se docela trefil.3-[Vždy mne může trefit:-/ když nekde čtu jak lidé hází nějaké zvířatka do tabulek(nejen želvy)Jinak co se týká mých želv tak mám:boettgeri,margináty,řecké,stepní.Jak dospělé tak i dospívající.Některé kusy mám i od khora a ty také dle vaší kalkulačky neprošly.To samý třeba i stepní z Uzbegistánu které už mám dva roky.Chudinky to jsou dle kalkulačky jinak jsou dobrý.Jinak Luboši nejsem urážliví,jen jsem napsal svůj názor.;-)
Ono totiž ty mladší a méně zkušenější se hned všeho chytají a kolikrát to pak konči špatně.Sám jsem byl taky takoví.Stačí navštívit většího chovatele dát s ním řeč a člověku je hned vše lépe jasné a dá mu to víc než na tisíce knížek.:))

ahojky snad mi někdo odpovíte. Mám želví prcky T.hermani, staré tak 12 měsíců. A zajímalo by mě, zda jejich délka i hmotnost odpovídají.
Samička 7,5 cm 82,5g
Sameček 7,3 cm 66,4g
Zajímá mě, jestli to je v pořádku. Předem děkuji moc za odpověď.:-)

Opravdu je třeba brát kalkulačku hodně orientačně. Faktorů ovlivňujících váhu je mnoho, od prostého vyvápnění skeletu až po momentální stav zažívacího traktu, úplně pomíjím genotyp jedince. Takže pokud si chceme hrát, můžeme kalkulovat. Pokud se chceme něco dozvědět o zdraví své želvy, je lepší pozorovat životní projevy zvířete.

tak jsem se dneska konečně dokopal a zvážil svoje prcky , po koupání a u některých po vybobkování :-) - měření délky proběhlo pouze orientačně +/-0,5 cm (na měřítku od NV) ;-)
líhnuto / váha (g)/ velikost (cm)
... je lepší pozorovat životní projevy zvířete.
tak živ. projevy maj dobrý, JSOU RYCHLÝ JAKO BLESK (frnk, frnk... ) ale na Brno open rozhodně NEPOJEDOU ;-)
PS. je to záhada, proč váží tak málo, když jen od rána sežrali tak půl kila pampelišek etc....