Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem deformace plastronu?

Dobrý den, několik dní pozoruji u želvičky takový obdélník na plastronu, který je jakoby vtlačený nebo dalo by se říci vyrytý - ale k žádnému násilí nedošlo a neumím si vysvětlit čím to vzniklo nebo o čem to svědčí . Zkusila jsem to vyfotit, tak doufám,že to tam bude patrné.
http://img267.imageshack.us/img267/3551/imgp2567acd 1.jpg[]
http://img137.imageshack.us/img137/29/imgp2568ajpgf z5.jpg[]

Předmět Autor Datum
S tím si rozhodně nemusíte dělat starost. Na krunýři zůstávají nesmazatelné stopy životních podmínek…
KHor 26.10.2007 10:44
KHor
Pořád tak na ty fotky koukám a musím se zeptat,nový přírustek je to jakoby uvnitř obdelníku? A okraj…
zuzi 26.10.2007 12:57
zuzi
Každý štítek, ať je na plastronu nebo na karapaxu roste Zuzi takto. Kostěný základ roste od prostřed…
KHor 26.10.2007 13:37
KHor
Téééda,děkuji za vyčerpávající odpověď.Jedna z mých želv měla málem infarkt,jak jsem jí zkoumala pla…
zuzi 26.10.2007 14:33
zuzi
1/Není zač. Musím přiznat, že když to teď po sobě čtu, tak tomu také moc nerozumím::)a přitom to vyp…
KHor 26.10.2007 14:49
KHor
Dotaz na Ikvéčko. Rád bych použil vaše fotografie plastronu jako demonstrativní příklad dopadu vnějš…
KHor 26.10.2007 13:42
KHor
Pro Ikvéčko. Chápu, že ptát se na cokoliv v pátek večer asi není nejvhodnější doba ale tlačí mě čas,…
KHor 26.10.2007 22:17
KHor
V první řadě děkuji za odpověď, netrpělivě jsem čekala na nějakou reakci, ale ve středu večer jsme m…
Ikvéčko 27.10.2007 20:30
Ikvéčko
Já jsem sama zvědavá,co zkušenější odpoví,ale já si myslím,že 14dní v suchých hoblinách by snad tako…
zuzi 28.10.2007 07:25
zuzi
Nedokážu tak přesně odpovědět, jak by jste si představovaly, ale jedno vím určitě. Před "čárou", něc…
KHor 28.10.2007 11:29
KHor
Ještě bych se chtěla zeptat na jednu věc - nějak mi nedá spát to plísňové onem.. Jak vypadají akutní…
Ikvéčko 29.10.2007 21:52
Ikvéčko
Plísňových onemocnění je mnoho druhů, které se projevují jak mokvavými lézemi, tak suchým průběhem o…
KHor 29.10.2007 22:09
KHor
Tak to jste mě moc nepotěšil, to ji budu stále zkoumat a přemýšlet zda je to v pořádku nebo ne. Ale… poslední
Ikvéčko 29.10.2007 22:42
Ikvéčko

S tím si rozhodně nemusíte dělat starost. Na krunýři zůstávají nesmazatelné stopy životních podmínek želvy. Přesně od toho vyrytého obdélníku nastala změna v podmínkách chovu. To co je starší, svědčí o příliš suchém prostředí ve kterém želvík žil, takový krabatější povrch. Přírůstek od "vrypu" je již takový jaký má správně být, hladký s naznačenými růstovými fázemi(jemné vroubky). Myslím, že jste uvedla učebnicový případ, toho jak se rozdílné podmínky dokáží na plastronu projevit. Jsem přesvědčen, že pokud se pozorně podíváte na karapax, uvidíte tento vryp také, jistě bude více či méně patrný.

Pořád tak na ty fotky koukám a musím se zeptat,nový přírustek je to jakoby uvnitř obdelníku? A okraje jsou starší? Znamená to,že želvám roste plastron odprostřed? Nebo je to přesně naopak?Opět naprosto laický dotaz:-[ Na karapaxu jsou mi přírustky jasné,ale na platronu ne.Díky

Každý štítek, ať je na plastronu nebo na karapaxu roste Zuzi takto. Kostěný základ roste od prostředka k okrajům (švům). Rohovina ale přirůstá predevším od krajů (švů) do středu a navíc zevnitř nahoru po celé ploše štítku. Plastron má také přizpůsobení, pravděpodobnému většímu opotřebení, mohutnějším nepravidelným nárůstem rohoviny. Nejintenzivnější nárůst rohoviny štítků plastronu probíhá na předním a vnitřním okraji každého štítku. To se projevuje a je dobře pozorovatelné v případě, kdy se želva pohybuje v méně abrazivním prostředí, například v terárku s měkkým substrátem. Rohovina na zadní straně štítků plastronu může v takovém případě přerůstat přes rohovinu následujícího štítku a tvoří takový ostrý okraj. Jen tak mimo dotaz, švy kostěných štítků krunýře nejsou totožné se švy rohovinovými ale překrývají se podobně jako střešní tašky.

Téééda,děkuji za vyčerpávající odpověď.Jedna z mých želv měla málem infarkt,jak jsem jí zkoumala plastron a snažila se pochopit co jste to vlastně napsal. :-D Jsme přesně ten příklad terarijního chovu,všechny mají štítky přerostlé přes sebe.A ještě jedna věc,tři želvičky které jsme si pořídili později (v 10měs.) mají plastron celý hladký,jako by napnutý,ale želvička,kterou máme od půl roku ho má jakoby svrásčilý.Snažila jsem se to vyfotit,ale nejde to vidět,odráží se mi blesk. :-( Je pravda,že asi dva měsíce byl chovaný v docela suchém prostředí (když nebyl venku-tak tam to snad vždycky dohnal) vlhčila jsem jenom občas.Naštěstí jsem potom narazila na tuhle stránku a od té doby dělám snad všechno tak jak se má.Je nějaká naděje,že bude mít plastron taky tak hezky hladký? Jinak má přírustky pěkné,prospívá taky dobře a žere jednoznačně ze všech nejvíce.děkuju

Dotaz na Ikvéčko. Rád bych použil vaše fotografie plastronu jako demonstrativní příklad dopadu vnějších podmínek chovu na krunýř želv. Myslíte, že by to bylo možné? A za jakých podmínek. Uvedení majitele a autora fotografií atd. Děkuji

V první řadě děkuji za odpověď, netrpělivě jsem čekala na nějakou reakci, ale ve středu večer jsme museli odjet a do této chvíle jsem neměla přístup k internetu - takže jsem nemohla reagovat dříve. Fotky jsou samozřejmě k dispozici, budu jen ráda když pomůžou i někomu jinému. A ještě bych se chtěla zeptat, jestli jsem to správně pochopila - ty problémy se suchem, které způsobily onen obdélník jsou tedy staršího data? Dá se odhadnout z jaké doby? Zajímalo by mě zda to vzniklo již u nás nebo ještě u chovatele. My máme želvičku od listopadu loňského roku, od ledna pak byla zazimovaná. Měla jsem ji v hoblinách, které byly zpočátku suché (ale asi jen 14 dní), pak jsem je na radu chovatele vlhčila. Pokud to vzniklo v té době, tak bych letos alespoň věděla čeho se vyvarovat. Nebo je tu ještě jedna možnost - že měla vlhka ve sklepě příliš a způsobilo to ono zhojené plísňové onem., které zde již bylo také probíráno. Já vím, je to s námi začátečníky těžké - já se pořád zmítám v nejistotě jestli to, co děláme je správně nebo ne. Ještě jednou díky za všechny rady.

Nedokážu tak přesně odpovědět, jak by jste si představovaly, ale jedno vím určitě. Před "čárou", něco želvičce chybělo, pravděpodobně byla moc na suchu, za čárou se způsob chovu radikálně změnil k lepšímu. Takže nyní je to v pořádku. Ty krabaté čtverečky jsou staršího data a popravdě je mohlo zavinit nejen sucho, ale jako demonstrace změny způsobu chovu je to krásný příklad.
Málem jsem zapoměl, děkuji za souhlas s použitím vašich fotek.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru