Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terárium 80x40x50

Dobrý den,

předem se omlouvám všem za dotaz, z kterého Vám již určitě vstávají vlasy hrůzou, ale já si prostě nemohu pomoct...:-[

Se svou přítelkyní jsme "propadli" ještěrům. Dáno do uvozovek proto, protože s ještěry nemáme ještě žádné zkušenosti, akorát o nich pořád mluvíme a představujeme si, až budeme zařizovat terárko a starat se o něj (ni).

Abych to neprodlužoval...Máme terárko 80x40x50 (dxšxv) a chceme zjistit, co v něm můžeme jakožto nováčci chovat.

Velice se nám líbí agamy, bazilišci či chameleoni, ale jsem si vědom, že za a)naše terárium není dostatečně veliké pro tyto druhy, za b) pro začátečníky se příliš nehodí. Nebo by některý ze jmenovaných ještěrů mohl být v takovémto prostoru?

Již jsem na tomto fóru něco pročetl a tak vím, že doporučujete pro nováčky gekončíky a podobně, ale zajímaly by mě i druhy výše uvedené.

Ještě bych chtěl dodat, že nehodláme jěštěra koupit hned, ale již máme terárko (vím, že je to divné, ale byla to dobrá nabídka) a chtěli bychom se rozhodnout pro ještěra, nastudovat o něm co půjde, zařídit terárko a pak teprve koupit zvířátko.

To je tedy konečně vše, co jsem se chtěl zeptat. Omlouvám se za dotaz a také za jeho délku, ale moc mi případnýmy odpověďmi pomůžete (alespoň doufám ;-)).

S pozdravem
Marek

Zdravim Te Marku,
sice se to tu podobnymi dotazy jen hemzi, ale presto bych ten tvuj zaradil mezi ty prijemnejsi, alespon je prijemne formulovany a citelny.
Tak abych odpovedel na otazky terarium je dle meho nazoru dostatecne mozna tak pro:
A)jednoho chamika (ne prilis idealni ale dostatecne)
B)mladata bazilisku (pochybuju, ze se jim tam bude libit dele jak mesic
C)Pro agamy (odchov mladat ci jeden az dva odrostlejsi kusy, na mnozeni to ale nebude)
Hodne zdaru v chovu a stastnou ruku pri vyberu zvirat at delaji jen radost.)

Já vám sice neporadím,ale musím říct,že se nemáte za co omlouvat.Mnohem lepší je váš postup - terárko, výběr,studium, nákup než postup opačný. (Bohužel častý :-/ ) Vydržte,určitě vám někdo poradí.Je tady spousta nadšených -jak já jim soukromě říkám "ještěrkářů" :-D

Kromě "vousatky" se v takovém teáriu mohou chovat různí menší leguánci, např. leguánek obojkový - Crotaphytus collaris nebo C. insularis, leguánci rodu Sceloporus nebo Leiocephalus, z ostatních ještěrů menší a střední druhy ještěrek (rody Podarcis, Lacerta), pozemní druhy gekonů a gekončíků, třeba gekončíci noční - Eublepharis macularius, g. tlustoocasý - Hemitheconyx caudicintus a mnoho dalších druhů.

Je teda nevim, ale 80 cisel me prijde dost i na jinou zver - vklidu velke druhy gekonu rodu Gekko. Je fakt, ze na vousatice je to male a na dospele bazouse taky. Jinak Crotaphilove jsou dle meho dost nedocenni a krasni jesteri :) a rekl bych, ze i atraktivnejsi, nez Eublephari.

Ad Krokodyl - Podarcisky a Lacerty bych zacatecnikum nedoporucoval :) Jednak, vsichni Lacertini jsou po Evrope chraneni a druhak IMHO se nejedna o snadne chovance 8-)

VH

Děkuji Vám všem za Vaše odpovědi a povzbudivé reakce.
Opravdu mi moc pomohly, minimálně v tom, že agamy, bazilišky, ani chameleony si určitě nepořídíme...

Bylo to celkem jasné již od začátku, ale pořád tu byl takový nepatrný náznak naděje ;-)

S přítelkyní jsme se domluvili na určitě rozumném rešení...začneme u menších a nenáročnějších zvířátek, kterým budeme moci poskytnout ty nejlepší podmínky, nastřádáme zkušenosti a až budeme trochu "znalí", určitě si pořídíme větší terárko a nějakého toho našeho "vysněného" ještěra :-)

To byl tedy malý exkurz do budoucnosti, který jsem neměl vůbec v plánu psát, ale budiž ;-)

Ještě bych se vrátil k Vašim návrhům...Nejvíce nás zatím asi nadchl leguánek obojkový. Vámi zmiňovaní gekončíci se bohužel nelíbí mé přítelkyni, takže s touto volbou nevím nevím ::) Zamilovala se do agamy kočičinské, tak se bojím, že bude těžké najít kompromis :-)

Ještě se nám celkem zamlouvá anolis rudokrký, který se také nedorůstá moc velkých rozměrů, takže určitě pouvažujeme.

No, nebude to lehké, ale doufám, že vybereme správně a už se oba moc těšíme, až alespoň trochu pronikneme do tajů a krás teraristiky ;-)

Určitě ocením(e) veškeré další navrhy.

Krásnou pozdní noc!
Marek

Dobrý večer.

Tak po delších úvahách jsme se s přítelkyní již nejspíše rozhodli...

Doslova nás okouzlila Japalura splendida a tak se nejspíše "vrhneme" na chov tohoto malého, leč krásného ještěra.
Jsem si vědom toho, že je chov tohoto ještěra trochu náročný a pro nováčky tudíž "méně vhodný", ale jsem si jist, že po nastudování patřičných materiálů a poznatků jiných chovatelů, se nám bude dařit poskytnout agamkám kvalitní podmínky pro život. Proto pokud někdo máte zkušenosti s chovem těchto ještěrů,rady či připomínky, budu rád, pokud se s nimi podělíte.

Přeji hezký večer
Marek

Tak Vás všechny zdravím:-)
Je už to teda pěkná doba, co jsme naposledy psali, abyste rozumněli jsem slečna Marka:))
No jo, ale byly Vánoce a holt finanční situace nevypadala na začátek zařizování terária. Vybrali jsme si tedy Japalura splendida a ačkoliv jsme si pořídili nějaké knížky a trávíme hodiny na internetu, není o těchto ještěrkách nikde příliš informací. Proto bych Vás ráda požádala, pokud je někdo chováte, jestli byste nebyl ochotný nám poradit. Jestli je tedy terárium naší velikosti vhodné, jestli je lepší rosit a nebo pořídit nějaký vodopád apod...
Budeme vděční za každou radu i připomínku tak nás nešetřete:-p
Lucka a Marek