Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov bez UV?

Vážení, jsem už uplně bezradná! Měla jsem v plánu do již zcela zařízeného želvího stolu pořídit lineární repti glo 10 + 1 obyč světelnou zářivku a žárovku jako lokální zdroj tepla. Bylo mi doporučeno, že ve zverimexech je vše opravdu předražené (repti glo 10 + repti glo 2 + provozní jednotka na 2 zářivky vyjde cca na 1800). Kdežto když bych koupila obyč zářivku s tělesem do kuchyně, vyjde to levněji. Našla jsem si na netu v jakých watážích a délkách se dá sehnat repti glo 10 a k žádnému rozměru neumím sehnat obyč zářivku s jednotkou. Vůbec prostě...Mají úplně jiné watáže a i délky, takže repti glo do toho stejně nenacpu....Musím se přiznat, že jsem se někdy v září zařekla, že vše budu mít připraveno do Vánoc, abych na svátky měla toho prcka doma, v sobotu si pro něj mám jet a ejhle...Začínám uvažovat, že UV zdroj prostě nebude! Zimu přečkáme na combinalu a správné stravě a v létě budeme na zahrádce. Želvy se tak stejně chovaly, než někdo vymyslel UV zdroje...a koupit něco za 700 a všude o tom číst, že je to stejně tak spíš pro dobrý pocit...No, co si myslíte o chování želv bez UV??? V létě venku, v zimě prozatím doma, ještě jsem nevymyslela jak zařídit vhodné podmínky na zimování...snad někdy do budoucna...

Zkus se juknout tady http://www.exo-eko.cz/Osvetlovaci-kryty-na-akvaria/ Zarivkove-osvetleni-Atman.Dají se nastavovat patice podle rozměru trubice,ale nedočetl jsem se,kolik to má W.To by jsi se musela poradit přímo s prodejcem.Nemám takové zkušenosti,abych mohl radit,jestli bez uv želvy v pohodě vydrží,ale kamarád má želvu nádhernou a nezimuje,celé léto ji má venku.Jen přez zimu je doma a je uplně zdravá a nikdy ji nic nebylo.:-)

Děkuju všem, ale dnes ráno jsem přemluvila elektrikáře, aby se mnou šel na nákup a mám problém vyřešený, snad! ;-)Koupili jsme 2 jednozářivková tělesa bez krytu + 2 obyč zářivky (400 Kč). Upraví mi patice a tlumivku na UV zářivku a bude po problému....A zapojí to oboje do spínacích hodin a obyč zářivku dám navrch terárka a UV zářivku trochu níž, ale ne zas tak, aby se o ni mohla želva popálit :-)

No, je to jen v tom, že takové repti glo 10 se dělá například 20w 61 cm....kdežto normální zářivka má 20w a 60 cm....A tak je to s každým parametrem, že něco nesedí. A mně přišlo nelogické, že zářivku 61 cm nacpu do kuchyňksého tělesa dělaného na 60 cm....ale prý to bude v pohodě, jen se upraví patice :-D

Já myslím, že to ničemu nevadí. Důležité je jenom aby mezi zářivkou a zvířetem nebylo žádné sklo. A pak aby jsi měla možnost ho nějak rozumně v teráriu upevnit. Já jsem ho měla nejdříve položené přes kraje terária, ale pak jsem ho spustila dovnitř, aby byla zářivka želvičce blíž. Ten můj kryt má po stranách taková očka, za která jsem ho zavěsila na drát.

Podle tohoto obrázku vivchart1.jpg a podle skutečnosti, že v suchých oblastech dopadá v létě v poledne ca 350-500 mW UVB/m2 je jasné, že lineární zářivky by musely být hodně nahusto vedle sebe, aby to mělo nějaký význam. Kompaktní zářivky právě tuto hustotu trubic v podobě několika závitů mají, takže jsou lepším zdrojem UVB. Přesto asi nikdo nic nezkazí, když bude mít zdroj UVB, a přitom doplňkově podávat sem tam Dčko. D vitamín ze Slunce se nedá předávkovat...

Trochu ekonomická rada - zus sehnat cca 1700,- na T-rex výbojku, pokud jí budeš používat jen v zimě, vydrží ti tak 5-6 let. Ještě líp tě vyjde Osram Vitalux, ale má 300W, zase želvu stačí ozařovat tak 1/2 hodiny denně, cena je mysylm někde na 1200,-, ale při používaní jen přes zimu máš na 10 let, možná i víc vystaráno.
U.

Sorry cena je pro někho njspíš zavádějící, psal jsem to bez dph. Protože takovéto "drahé" výrobky kupuju bez.
Světlo jako takové můžeš nahradit obyč zářivkou + žárovka na vyhřívání. Jinak ta T-Rex se používá celodenně.