Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem těhulka leguánka

Ahojky,
chtěla jsem vás kteří máte zkušenosti s gravidní samičkou leguána poprosit o radu. Naše Viki je zřejmě gravidní, bříško má jako balón a cpala se od rána do večera. Ale najednou přestala žrát, ale jen na pár dnů. Myslela jsem si, že už bude každou chvíli snášet a místo toho začala znovu hodně žrát. Za jak dlouhou dobu přestane žrát a bude snášet?
Děkuji všem za radu a za názor.

A je gravidní po spáření, nebo jde jen o samovolně vzniklou graviditu, což se taky stává?

Jinak ať je to jakkoliv, je třeba jí umožnit to vyklást. Ideální by byla možnost vyhravat si nějakou noru, ale to většinou v omezeném prostoru terária nejde, tak bych jí tam hodil alespoň nějakou velkou zatemněnou krabici s otvorem a naplněnou vlhkou rašelinou, aby byla aspoň nějaká šance, že ta vejce nakonec snese na správné místo a neroztahá je po celém terárku, kde pak buď oschnou, nebo je snese do nádržky s vodou, což by bylo taky na houby.

Tak to právě nevím jestli je po spáření nebo jde o samovolnou graviditu. Tu krabici jsme ji tam dali už asi před měsícem, občas tam vleze a hrabe, jakoby si chystala místečko kam snášet, ale potom vyleze a zase žere, tak právě že vůbec netuším co se děje proč ještě nesnáší a místo toho žere.

Vejce oplozená nejsou, ne? Pokud je tomu tak, tak je skoro jedno jestli je roztahá, ale hlavně aby je nezadržela. Většinou samičky kladou asi zhruba měsíc po tom, co přestanou žrát. Jinak je ale možný že vejce namají pevný obal a samička je vstřebá. To ale bez rentgenu nikdo neřekne.

Na RTG nebo na sonu uvidí jestli mají vajíčka už skořápku nebo ne a jak jsou velká (zralá), jinak dokud žere, tak to nebývá akutní. Ta bedna ze substrátem musí být dost velká a chce to aby měla pevný strop, aby leguánice měla pocit, že je v noře. Substrát musí být mírně vlhký a hlavně dost teplý (okolo 33 st.C), chce to dát pod bednu třeba topný kabel.

To je dobrej napad dat tam topnej kabel zdalo se mi ze v tej bedne asi bude zima. nejak to udelam.Ona zatim žere ale jen tak jednou denně předtim žrala každou hodinu a docela dost a ted jen trošku a jednou denně tak nevim.a to potom nebude žrat vubec ani trošku za den? a měsic jo? to bude hubena ne?!:-?

No většinou ty těhule co už před kladením přestali žrát nežerou skoro nic, už je ty vejce dost tlačí na žaludek, tak nemaj ani chuť.
Ještě k tý bedně, hodně lidí píše, že se legošům líbí kulovitej vstup do tý nory (něco jako tubus zapuštěnej do krabice)..., ale sami jsme to neskoušeli, zatím.

Tak to ta naše žere tak maximalně jednou za den a to jen trošku.
Do tej bedny jseme udelali taky kulovitej otvor ale z čeho udělat nějakej dlouhej vlez nebo tubus nevim.občas tam teda vleze samec a všechno to vyhazi ven ještěže tam neni pořad když jde do terarka diru zacpu balonkem a je to ale když tu nejsem tak tam vleze a je nepořadek hned :-(