Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem E.c.c. - páření

Zdravím Vás.

Mám dotaz pro chovatele hroznýšovců duhových (Epicrates cenchria cenchria):

v jedné zahraniční literatuře jsem se dočetl, že je vhodné, tyto hady před pářením cca 8 týdnů "zimovat" (20C, malá vlhkost, nekrmit. Poté pomalu oteplovat a dát párek dohromady (přidávání dalších samců není potřeba). Prakticky ihned údajně dochází k plodnému páření.

z jiné (taktéž zahraniční) jsem vyčetl zase toto: ¨"zimovat" ne, ale v době páření (prosinec až březen)udržovat noční teploty na cca 22C a denní tak, aby kolísaly mezi 22C a 28C. Údajně při největším kolísání teplot dochází k plodnému páření.

no a z české literatury jsem vyčetl: k páření dochází v jarních měsících. Páření můžeme stimulovat tím, že noční teplotu snížíme na cca 22C, denní na cca 27C a den (světlo) zkrátíme na 12 - 14 hodin. Taktéž pomáhá rosení zvířat teplou vodou a to několikrát denně.

Můžete napsat někdo své názory, nebo ještě lépe - praktické zkušenosti?

loading...

Snížení jen nočních teplot? Denní ne?
Takže jestli jsem to správně pochopil: prosinec, leden, únor chovat samce raději oděleně od samic, při snížení noční teploty na cca 20 - 22C (oboum pohlavím snížit teplotu?), březen: teploty zvýšit a dát obě pohlaví k sobě. Ano?

Ano jen noční, denní nemusíte, protože Ep.c.c. stejně nevyhledávají vysoké teploty, ale upřednostňují teploty okolo 26 st. a tyto teploty mají k dispozici vždycky. Spíš bych se celoročně vyvaroval teplot nad 30 st. Samec může být oddělen klidně i více než 3 měsíce, můžete ho klidně jen přidat koncem zimy a nechat ho u samice třeba jen měsíc dva a pak už může být zae mimo. Noční teploty snižte hlavně samcovi a stačí jen jeden měsíc třeba jen od půlky prosince do půlky ledna, pak vraťte vše do normálu (teploty i osvit) a hodně roste a koncem ledna bych dal obě pohlaví dohromady. Pokud to chcete ještě stihnout letos tak to o měsíc posuňte. Často se ale stejně páří i bez nějakých úprav podmínek, stačí jen oddělený chov a někdy ani to ne. Oni se ty podmínky stejně nějakým způsobem trochu mění, např. hadi dobře vnímají zkracující se fotoperiodu a teploty mohou v zimě nebo na podzim kolísat i bez našeho přičinění. To co jsem doporučoval může pohlavní chování pozitivně ovlivnit. Také bych doporučil samce méně krmit, aby byl aktivnější. Samici krmte dostatečně, ale taky by neměla být moc tlustá. Dospělému samcovi bych dával maximálně 1-2 odstavené potkany za 3-4 týdny, dospělým samicím tak 2-3 potkany za 2-3 týdny.

Samce oddělovat nemusíte. Mám ho ve společném terárku celoročně a každý rok mám odchovy, jinak jak psal KROKODÝL. A neměl by být problém. Akorát mne začali pářit poprvé až pětiletí. Nepsal jste jak máte starý pár Vy. Jinak samicím klidně podstrojujte v době březosti přestanou žrát.