Hedera Helix (brectan)? kvetina do teraria
Dobry den,
chtel bych se zeptat jestli tahle rostlina je jedovata konkretne listy a jestli se jedna opravdu o kytku na fotce bohuzel mam jen obrazek prirovnatelny a ne primo moji kvetiny. Dal jsem ji do teraria pro Chameleona a zajimalo by me jestli je pro nej jedovata pri pozreni listu nebo jine casti. Predem dekuji za kazde info (i kdyz se to vztahuje spis k botanice)
Pokud je mi známo, tak břečťan (na fotce je to skutečně on) jedovatý je, a je jedno zda je celý zelený, nebo má patašované listy. Do terária se sice často doporučuje, ale to platí jen pro vysloveně nebýložravé živočichy - třeba k takovým leguánům rozhodně nepatří, ale například u masožravých hadů by vadit neměl. Téměř všichni chameleoni se živí pouze hmyzem a rostliny pokud vím neokusují. Výjimkou je však právě tvůj chameleon jemenský, který je částečně býložravý a kromě všelijakého ovoce občas okusuje i listy rostlin. Takže zrovna k němu bych břečťan asi nedával. Ovšem je to jen moje teorie, zkušenost s tím nemám. Třeba o tom ví někdo víc a poradí konkrétněji...
A jsou ty listy natolik jedovate ze by to nejak pocitil? predpokladam ze by to nejed ve velkem mnozstvi
Sakra chlape,proč tam prostě nedáš jinou kytku,když je břečťan toxický!!!Chceš zbytečně riskovat jeho život?!
Dneska sem se uz poohlizel po jine, jen me zajimalo jak moc je toxicky
Jak moc je břečťan jedovatý Ti bohužel neřeknu, ale jeho použití v teráriu u jemeňáka bych rozhodně neriskoval. Zkoušet jeho jedovatost metodou pokus - omyl, to by byl asi dost brutus...
Břečťan_popínavý
to je jasny no proto jsem se radsi predem zeptal
Ahoj, já bych ten břečtan nedoporučoval ani do terárií s masožravímy ještěry, jelikož jestli krmíš cvrčky(nebo čímkoliv jiným co se žívý listy) tak ti cvrčci začnou okusovat listy a potom je z toho hotová katastrofa.Já jsem takhle přišel o snůšku 2 mládat od phelsuma m. grandis. Dá se tomu ovšem předejít krmením z pinzety, ale ty moje potvůrky se pinzety bojej
S pozdravem Jakub
mno ja sem radsi kytkou podaroval rodice a poridil si ibisek
Dobrý den, chci se zeptat jestli už má někdo zkušenosti s Hedera helix v teráriu u chameleóna a to u Furcifer pardalis. Jedná se mi o tu jedovatost. Někde jsem četl, že rostliny co jsou jedovaté pro lidi(savce), nemusí být jedovaté pro plazy. Taky jsem se dočetl, že třeba bobule nejsou jedovaté pro ptáky.
Chtěl jsem změnu od klasik jako třeba potos a nechat tím zarůst zadní stěnu terária. Ale pokud si myslíte, že to není dobrý nápad, riskovat to nebudu a dám tam něco co už je odzkoušené.
Díky za jaké koliv odpovědi.
Tak jsem myslel, že po šesti letech se někdo touto problematikou zabýval. Ale asi to nikdo zkušený nevyzkoušel a ani u nikoho zkušeného nezjišťoval . Já jen, že by se mi líbila ta zadní stěna nějak takhle zarostlá, samozřejmě pokud by se mu v teráriu dařilo.
Moje čerstvá zkušenost. Odešla mi samice Furcifer pardalis, je to 4 dny. Po pitvě jednoznačně otrava. V terariu byl břešťan. Jednak samice olizovala vodu z listů, a druhak zbylí cvrčkové stopro okusovali listy. Takže jednoznačně břečťan NE. K dispozici jsou i fotky z pitvy, kde je jednoznačně vidět začernalá játra, nastřelený cévy...
Preboha preco davate jedovate rastliny do terarii??? A mimochodom o tom ze brectan je jedovaty sa ucia deti uz na zakladke. Pre mna je to nepochopitelna hlupost a lahostajnost...
Jedovatý je kde co, to by v teráriu nemohlo být nic. Navíc ne všechno co je jednovaté pro teplokrevné živočichy je jedovaté i pro plazy. Paušální zákaz proto zas tak opodstatněný není. Nicméně je potřeba si to prověřit a zbytečně neriskovat.
V tom pripade sa ospravedlnujem za taky komentar. Ale ja by som to asi aj tak neriskovala... bala by som sa
Ale vůbec není třeba se omlouvat. Ona ta připomínka je správná a je vždycky lepší neriskovat než dělat pokus omyl. Ale už se tu vedly debaty o jiných jedovatých kytkách a ukázalo se, že třeba plazům nevadí, nebo že jsou jedovaté jenom když jich to zvíře sní hodně apod., takže uplně neplatí, že jedovatá kytka = v žádném případě nikdy nepoužívat.
no ved jasne radsej neriskovat. Hlavne ja mam pogonu a ta by to urcite obzierala takze ja k nej vobec nedavam zive kytky .
A myslíte, že toto mohou způsobit větve břečťanu i rok proschlé.
V tom by snad být problém neměl, i když se sušené listí používá v alternativní medicíně, případně na výrobu léků, tak z měkkého dřeva se dřív vyráběly poháry na filtraci mlíka nebo vína..
A pochybuju, že bude nějaký plaz okusovat suché větve
No okusovat asi ne, ale co olizování vody z porosených větví? Osobně si myslím, že po roce by měly být všechny látky vyprchané a mělo by to být O.K. Ale co já vím, příroda je mocná a nevyzpytatelná.
A co misto větví břečťanu použít větvičky vinné révy. Na internetu se daji pořídit za slušnou cenu, mají pěkný rozmanitý tvar a nejsou jedovaté.
Jasně, já jen že je tu mám a vypadají pěkně.