Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vytápění

Čauky, zdravim všechny příznivce chovu exotických zvířátek.
Chtěla sem se zeptat, jaké máte skušenosti s vyhríváním terárií?
Mám doma dvě užovky červené, v místnosti máme poměrně chladno, proto bych jim chtěla vytápět samotné terárko.
Poradíte mi co je nejvjodnější? Topná deska, topný kápen , nebo jen samotné topení?
Děkuju moc za jakou koli radu. Ahoj Katka

Katko, uplne nejvhodnejsi pro hady jsou klasicke zarovky v kvetinaci - dle velikosti terarka urcis wataz (ja vesmes pouzivam 15-25 W, jen do opravdu velkých mam 40W). Samosebou, ze lze pouzit kamen, kabel a pod., ale dle meho je to zbytecne. Velmi zalezi na dispozici terarka, jak je velk, vetrani a pod., ale ja nemam svetlo v jedinem, jinak vsude jinde mam - ono je to dobre i proto, ze muzes urcit aspon castecne delku dne.

Co to znamena chladny byt? Byt Tebou jsem rad, ze mas chladnejsi byt, protoze je to je idealni na jejich aspon castecne zimovani.

Tot muj nazor. Zkus tu hledat dostkrat se to tu probiralo.

VH

DĚKUJU MOC ZA RADU. Alespoň někde to funguje že se člověk něco dozví.
Jinak vim že není nevýhoda mít chladnější byt, ale nemůžu je zazimovávat celou zimu. Jsem začátečník, tak si nejsem ve všem tak jistá.
Přivezla sem si je práve v prosinci (do té doby byli jiném terárku, v jiném bytě v teplé místnosti) a od té doby s nimi nic neni. Nežerou a jsou pořád shovaní. Myslim si tedy že už je načase jim přitopit nebo jim to neuškodí?
Protože nejsou anii zakrytí, aby měli tmu na zazimování. Jsou poblíž okny, tak se jim klasicky střídá denní světlos nočním.
Ještě jednou díky pěkný den

Katty,jestli že chceš hady zimovat,tak je nemužeš krmit.Měli by být ve tmě a s pokojovou teplotou.
Ty jak píšeš,je zřejmě nezimuješ úmyslně.Takže,dej do terária nějaký tepelný zdroj,nejlépe jak píše VH žárovku.Teplotu udržuj od 20-28°C přez den.V noci nech klesnout na pokojovou teplotu.Občas terário poros a hadi zase budou aktivní.Začnou i žrát.Bez tepla to nejde;-)

Ahojky :-)
Prosím, poradí mi někdo? Mám terárium o velikosti 60(šířka)×45×45 cm s dvojitým větráním. V pokoji mám něco kolem 17 stupňů a terárium potřebuji vyhřát na nějakých 27-30 stupňů, pod světlem klidně 35-40 stupňů. Dala jsem tam 60 w žárovku a teplota mi vylezla na 21 st. Po dokoupení 12-ti wattového topného kamene mi teplota vylezla pouze na 24 st., pod světlem 30 st. Terárium je dočasně řešeno pro chov krajty královské, později bude mít samozřejmě větší. Bude ji ta teplota stačit? Já si osobně myslím, že je to ještě pořád málo, ale nevím, jak mám teplotu ještě zvýšit a už z toho začínám být zoufalá :-( Mám ještě zkusit sehnat 75 w žárovku? Není to na tak malý terárium strašně silné? Nebo nejsou nějaké výhřevné žárovky, které dávají více tepla, ale wattáž je stejná? Taky jsem přemýšlela, že na horní část (a možná i z boku) terária dám polystyrenovou desku, ale nebude mi to pak tolik větrat...
Ach jo, omlouvám se za tak blbý dotazy, ale jsem začátečník a hadík se má nastěhovat již za pár dní :-(
Moc děkuju každému, kdo poradí :-)

Ps. Nechtěla jsem zakládat nový téma, tak snad si toho tady někdo všimne :-)

Tak tahle žárovka obsahuje UW asi jako moje tenisky.Jednou jsem si koupil tyto žárovky i přes varováni kamarádu a už bych je vživotě nekoupil.Pěknej šmejd co vydrží svítit 60 dní.]:(Já mám v teráriích 70x40x40 žárovky 25w,takže tobě tam musí ta 60w žárovka stačit.Nemáš blbej teploměr?Měříš rtutovím,nemo digitálním?

Bajunka - tyhle zvířata sice nechovám, ale už se tu podobné téma řešilo snad stokrát. Potřebuje kvalitní zdroj UVB, což ta žárovka jakou jsi popisovala opravdu nemá. Ta je vhodná stejně jako z Tesca za 6Kč. UVA myslím má každá žárovka, nebo zářivka (to ať mě opraví lidé, co se UVB víc zabývají - např. MadMike atd.), ale zde se spíše jedná o kvalitní zdroj UVB. Hodím odkaz, když si to člověk přečte, tak bude vědět co je potřeba. http://tera.poradna.net/search/index?text=Agama+vou sat%C3%A1+UVB&time=1226165513

Mně na ní nevadí nic. Jen jsem reagoval na UVA - UVB a konstatoval že ta Tvoje ze zveráče za kilo má stejný účinek jako ta z Tesca za 6Kč. Tím jsem chtěl říct (aby to nebylo opět špatně pochopeno), že je tak nějak zbytečné kupovat tu žárovku o které jsi psala a že u vousatky by se mělo co se osvětlení týče řešit kvalitní UVB. :-D

Milá slečno,jestli znáte větší machra na žárovky,tak sem můžete dát odkaz na jeho stránky.Rád se ho na pár věci zeptám a jestli budou jeho rady a odpovědi,alespon z polovičky takové,jako od Mika,tak si dám jeho banner klidně na svoje stránky.Zeptala jste se,tak jsem vám doporučil to neklepší co znám.Ještěrkama se nějaký rok zabívám,tak možná o nich něco vím a nějaké to světlo jsem vyskoušel.Věřte,že to co píšou na žárovkách jen poloviční pravda.Proto se vždy obracím na člověka,kterému důvěřuji a vím,že mi vždy dobře poradí.Chtěl jsem aby poradil i vám.Nestojíte o radu od profesionála,tak snad si pomůžete sama.Přeju at se daří vám i vaší agamce.Melda

Z čeho to terárium je- ze skla? Ten topný kámen bych dal pryč, pokud je v nejchladnějším místě 21, asi bych se pokusil trochu omezit větrání, příp. zvýšit wattáž žárovky nebo přidat topný kabel(v tomhle případě zase spíš snížit wattáž ž.). Taky by mohlo trošku pomoct umístit tera. výš(na skříňku apod.) pokud třeba stojí přímo na holé, studené podlaze. Jakmile dosáhneš těch 24-26 stupňů, mělo by to v kombinaci s místem, kde se může vyhřát, stačit.

Já mám v okolí terárka v zimím období mnohdy taky kolem 17. Tak jsem dal dospod na zadní stěnu a navrch 5cm desku polystyrenu omezil větrání přikrytím průduchů papírem. Přes den topím 35w halogenkou v květináči a ta vytopí i mé větší ale zaizolované terárko ke 30 stupnům. V létě je třeba větrat více - tak větrací otvory odklápím. Na dně mám malej topnej kámen s vestavěným termostatem na 26 st na který rosím a vlhkoměrem kontroluju. Větve tvořej jakási patra a had si pak sám vybírá teplejší či chladnější místa podle potřeby. Na Tvoje terárko je Simbo při okolí 17 st i 60W žárovka zbytečně moc ale za nevytopení může právě to "otevřené" dvojité větrání a průvan vzduchu který takto vzniká. O rozpálený zdroj tepla se může had i spálit! Navíc tam takto stěží udržíš rozumnou vzdušnou vlhkost. Hadi mají pomalý metabolismus a zas tolik nevydýchají jak teplokrevníci..... Mášli skla vepředu dvě a posuvná pak při 17st vně a 30 uvnitř u stropu prakticky postačí fuky mezi nimi. Radím v zimě zakrýt jak jen to jde - v létě at si větrá... - asi tak.

Děkuju za rady ;-) Nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem terko z mýho pokoje přesunula do teplejší místnosti, kde je kolem těch 21°C a nahoru a z boků jsem dala polystyren. Docela se to osvědčilo, teplotu mám 25 st. na nejchladnějším místě a pod světlem asi 38 st. Akorát mamka nemůže v noci spát, protože se bojí, aby ji ta naše 48cm tkanička neuškrtila :-)

Mockrát vám děkuju za odpovědi :-) Terárium je ze skla a zatím jsem ho měla položené na zemi na koberci. Vím, že od země jde zima, ale na skřín ho sama neuzvednu, tak jsem ho prozatím nechala na zemi. No tak jsme ho dnes konečně s přítelem vyzvedli na skříň a najednou mám pod žárovkou 34 st., v prostřední části přibližně 28 st. a na nejchladnějším místě 23 st. Topnej kámen jsem tam ještě nechala, protože zatím nevím, jak moc mi klesne teplota v noci. No uvidím, ještě to musím vyzkoušet :-)
Každopádně opravdu všem moc děkuji, jen co budu mít Agátku doma, tak se pochlubím :-)