odlupování krunýře
Ahoj, mám cca 1,5 roční geochelone carbonaria. Teď se u ní na povrchu obou slabinových štítků objevila zbělalá vrstva, kterou je možné bezproblémů rozzrušit nehtem a odstranit tak tenkou povrchovou vrstvu štítku. tak se chci zeptat, jestli někdo netuší v čem je problém a čím je tohle způsobeno. Želva je chována ve vlhkém prostředí a domnívám se, že i s odpovídající stravou a UV zářením. Díky za odpověď.
ahoj určitě je třeba vložit foto,jinak ti asi málo kdo poradí pokud nevis jak,tak mi ji posli na e-mail,já ji tam hned dám. z.el@seznam.cz
Tak jsem zelvu vyfotil, ale je to tak, jak jsem myslel. Na fotce není skoro nic vidět... Ale třeba se někdo chytne, jedná se o bělejší místo hned nad nohou(ne přírustková čára!)
002ps7.jpg
Mě připadá želvík ve velice dobré formě, pěkné faldíky, znatelný přírůstek, fakt pěkné zvíře. Pokud se neustále problémek vrací, bylo by snad možné předpokládat, že jde o počáteční fázi plísňového onemocnění. Doporučil bych proto nechat posoudit celý problém vetem. Předpokládám, že se nejedná o takový ten bílý "prach" který želvám ulpívá při intenzivním růstu na nově narostlé části a který se lehce odstraní otřením?
Počátek plísňového onemocnění mě taky napadnul. Ono se to vyskytlo poprvé, ten prach to právě není, spíše taková změklá bílá tenká vrstva na povrchu těchto dvou míst, kterou je možné lehce zdrápnout a štítek se tak malinko ztenčí. Asi bude njlepší ten herpetolog, takhle po netu se to špatně posuzuje, ale díky za názor. S želvou je problém, že přírustek se vyskytuje hlavně na plastronu, ať dělám co chci, tak ho téměř nemůžu docílit na karapaxu, ačkoli ten do výšky roste a problémy s měknutím krunýře taky nejsou. Mezi štítky jsou mírné prohlubně, ale ty jsou pořád stejné jak když jsem želvu kupoval. Nezdá se mi, že by to byl začátek rachitidy, ale už z toho jsem trochu bezradný. Dodám sem co nejdřív několik fotek, jestli by jste to nezkusil posoudit vy.
Přikládám tady pár fotek, omlouvám se za tu kvalitu, je to focené pod umělým osvětlením, takže žádná sláva
http://img218.imageshack.us/img218/1686/geochelone3 112008002ap6.jpg
http://img89.imageshack.us/img89/4986/geochelone311 2008003wq8.jpg
http://img228.imageshack.us/img228/5379/geochelone3 112008004ga6.jpg
http://img228.imageshack.us/img228/2829/geochelone3 112008009gt2.jpg
http://img228.imageshack.us/img228/8486/geochelone3 112008010gp1.jpg
http://img235.imageshack.us/img235/1993/geochelone3 112008011wc9.jpg
Mě připadá želvík v normě, možná bych zkusil potřít mu ty flíčky slabším roztokem hypermangynu , pro jistotu. Pokud roste výrazně pouze plastron, zkontroloval bych zda se želva může zahrabat celá do substrátu tak, aby i karapax byl ve styku s mokrým substrátem. Docílíte tím pěkný pravidelný růst. Nebo to tak již máte?
Tloušťku substrátu mám přes 8 cm, takže se zarochnit může celá, někdy ji na noc ještě přihrábnu, právě aby byla celá zahrabaná. Ale je pravda, že ze začátku jsem potřebnou tloušťku substrátu neměl. No zítra jedu k vetovi, tak uvidím co mi řekne, pak poreferuju čím to bylo způsobené. Napadla mě přílišná vlhkost substrátu, ale to mi zrovna u tohohle druhu želv přijde divné. No uvidíme.
Tak výsledek návštěvy u veta. Je těžko určit o jaké onemocnění se jedná, nemusí to být plísňové, může to být bakteriální nebo nějaká nekróza krunýře. Zdá se, že je těžko určit, co je původcem. Takže to oškrabal a vydezinfikoval a ještě jsem si koupil ajatinový dezinfekčí sprej. Snad to nedojde tak daleko, že by bylo potřeba vtírat antibiotikovou mast. Zdá se, že želva roste kvalitně, růst krunýře by měl být typický pro samce. včera jste mě celkem nahlodal, takže jsem ještě zvýšil množství substrátu v teráriu a uvidím, jak se to bude dál vyvíjet.