Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem veřejná pitva chameleona-pouze pro silnejsi povahy

Zdravim, bohuzel mi uhynula nove zakoupena chamice, provedl jsem pitvu, zajimal by mne vas nazor na co uhynula, je to focene dost nekvalitne, ale treba z toho neco poznate. Diky
[1.JPG]
Dle meho jsou zde videt "jizvy" po pokousani od pareni..
[2.JPG]
[3.JPG]
[4.JPG]
[5.JPG]
[6.JPG]
[7.JPG]
[8.JPG]
[9.JPG]
Pomerne velke jatra, ale barva i konzistence je dle mne v normalu, zadne jine naznaky onemocneni
[10.JPG]
Na zlucniku mne zaujala zluta skvrna, ale ani to by nemelo byt nic nenormalniho
[11.JPG]
Plice jsou zkolabovane, krevni vypotek vytekl az po poruseni cevy
[12.JPG]
Strevo je cerne zbarvene,ale i to je normalni podle Knihy Chameleoni Necas
[13.JPG]
Na srdci mne zaujala ruzna konzistence casti srdce, jde to trochu videt i na foto...
[14.JPG]
Tady uz je pro zajimavost samici pohlavni organy nevim zda se jedna o vajecniky nebo uz vajicka v ranne fazi vyvoje
[15.JPG]
a na posledni foto je jazyk s jazylkou

Aj v nazve upozornuje ze je to pre silne povahy - aj ked po takom nadpise sa na to zarucene pozrie kazdy. Druha vec je ze anatomia a urcovanie pricin smrti chovancov - a o tom pitva je - je nieco s cim sa moze stretnut kazdy. Niekomu to prekaza viac, niekomu menej, ale je to skratka tak - telo zvnutra vyzera inac ako zvonku. Napriek tomu ze to niekomu nepadne dobre, aspon to zvysi povedomie o anatomii chameleonov.

Poznám to teda spíš u legoušů, ale na té předposlední fotce jako by šlo o folikulární stázi. Ale tvrdit to nemůžu.
Jinak nadpis hovoří sám za sebe, tak nevím proč ta podrážděná reakce, chamíka chovám taky a na tomhle nevidím nic zas až tak špatnýho. Teda když to takhle vidíš, je ti té samice líto, ale tak to halt chodí no...

Bohužel na co umřel chameleon nedovedu odpovědět :-(. Chci ale aurora příspěvku "pochválit" :!:. Je to po čase opět příspěvek, který sem jednoznačně patří a ze kterého se chovatel (byť nechová chamíky) může poučit. Kde v knihách nebo na fórech najdete pitvu (jakéhokoli zvířete). Prostě není to jen prázdné tlachání "o ničem" ale jasný a jednoznačný dotaz - s terarijní problematikou - a pokus o hledání odpovědi.:-)

A dále po podrážděné pisatele. V době mých studií jsme měli za úkol připravit pitvu savce (za socáče se totiž na školách ještě i něco učilo :-D ). Dostali jsme se spolužákem za úkol sehnat 4 kusy savců. (Představa učitelky byla , že to budou králíci - ale to nebylo striktně řečeno.) A jelikož můj spolužák měl přezdívku "králík", tak jsme řekli, že nebudeme pitvat jeho "bráchy". V té době se nám zrovna ve sklepě okotila kočka. Tak hádejte, co jsme picli a co se v hodině biologie pitvalo? Taky to byli savci ... :puff: P.S. spolužačky nám to dlouhou dobu nedovedly odpustit.

Zdravim, pitva zvirat mi prijde naprosto normalni a kdyz uz mi neco umre tak proste chci zjistit na co to dane zvire umrelo, navic kdyz jsem ho mel doma asi ctyri dny....Navic mne anatomie tera zvirat docela dost zajima a nektere veci jsou na chamikach pri pitve opravdu pozoruhodne:)Je mi lito, ze jsem tim nekoho pobouril,ale cekal jsem to.) Nekterym lidem holt neni prijemne, ze chamik vypada zevnitr trochu jinak nez zvenku:)
Chovu zdar a at vas nepotkavaji umrti chovancu:)

Můžu se jen zeptat jestli by nestálo za to udělat rozbor těch jater? Zdají se mi být teda dost veliká. Nejsem vůbec odborník, ale nemohlo to být těmi játry? Třeba? Jinak děkuju za úžasnou příležitost kouknout do chamíka zevnitř. A ošklivé reakce je třeba ignorovat.

Ahoj,játra se mi zdají být abnormálně zvětšená,vidím drobné uráty na žlučníku,ale v tomto rozsahu nemohou být příčinou vážnějších problémů,spíš jsou vodítkem k pozornějšímu ohledání ledvin,na které bohužel z tvých fotek prakticky nevidíme.Samička je poměrně dost zřízená patrně po připuštění k o mnoho většímu či "neurvalému " samci.Pokud se tak stalo bezprostředně po koupi,takříkajíc bez aklimatizace,občas hynou samice jemenů v důsledku posttraumatického stresu(málo pravděpodobné).Stejně tak si ji mohl koupit již s "něčím" v sobě,důvodů úhynu může být mnoho.Přesnou příčinu lze nyní již jen obtížně vysledovat,zejména s ohledem na nedostatek informací.Folikuly v tomto stadiu jistě nebyly příčinou exitu,barva střeva je samozřejmě v pořádku,bývá obvykle černočerná,jedná se o funkčně ochrané zbarvení povětšinou u pouštních druhů...

...jasně,to nebylo v reakci na tvůj příspěvek,jinak ale folikuly dovedou nadělat spoustu škody,jak chamíčkáři(a koneckonců nejen oni)jistě dobře vědí,děje se tak však v pozdějším stadiu,fol.jsou již značně zbytnělé a při pitvě v naprosté většině případů krvavé...

Redsnake: Dík, že ses s náma podělil o zajímavý informace. Snad jsi taky nějaké načerpal. Naprosto souhlasím s pitvou uhynulých kusů. Kdyby nic jiného, je dobrý vědět jak zvířátko vypadá vevnitř a jak mu to tam funguje. V dobrém případě se díky pitvě dovíme čeho se příště vyvarovat nebo nám to pomůže nasadit rychlejší léčbu když se objeví stejné problémy i příště. Neslušného příspěvku si nevšímej, nevím o co dotyčnému jde, ale drtivá většina opravdových nadšenců do zvířat bude vždycky stát při tobě. Je třeba rozhánět temnotu a zajímat se "do hloubky" o veškerou problematiku okolo našich svěřenců, protože kdo ví kdy se to může hodit. Neznalost vždycky napáchala víc škod než přemíra informací.

dik za podporu, jen je skoda, ze zatim nemam doma zadny lepsejsi fotak, tak by z toho bylo videt vice...Hrebiky, mno nenasel jsem spendliky,tak to bylo to jedine co bylo po ruce:)Jinak holka asi vazne zemrela na nasledky stresu (klasicka veta patologa kdyz nemuze najit pricinu umrti:-D) holt predchozi majitel asi nevedel, ze se chamicky nepari v peti mesicic a kdyz uz tak na to musi mit trosku telesnou konstituci:)