Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem užovka červená vs světlo

Zdravím vás,
Mám k vám dotaz, myslíte že může mít muj had strach ze světla? mám v terárku skalku a když mám rožnuté světlo tak je schovaná a nevyleze. jakmile ho vypnu tak hned vyleze a šmejdí po terárku. mám tam žárovku 30W obyč . nevíte čím by to mohlo bejt že se jitohle světlo nelíbí? máte s tím nějaké zkušenosti?
dík

Vacsina hadov je aktivna v noci. Ked maju moznost, hlavne mensie hady su cez den zalezene. Vacsie hady travia den zvacsa zmotane niekde v rohu teraria. Stromove hady su zas vacsinou cez den namotane niekde na najvyssom konari a v noci potom lozia hore dole a spekuluju.

Je sice pravda, že hodně hadů aktivuje spíš v noci či podvečer, ale užovka červená mezi ně rozhodně nepatří. Jedná se o hada s denní aktivitou, takže v tom že se jí světlo nelíbí problém zřejmě nebude. Nevím sice v jak velkém teráriu je užovka chována, ale viděl bych to spíš na příliš vysokou teplotu. 30W žárovka dokáže za příznivých podmínek docela solidně vyhřát i středně velké terárium, takže podle mě se užovka schovává spíš před teplem než před světlem samotným.

Jasně, ono se to tak všude píše, protože v teráriích bývá přes den zalezlá - většinou právě díky "přetopeným" ubikacím. Užovky červené nejsou zrovna velkými milovnicemi tepla, dobře se cítí v běžné pokojové teplotě (21 - 22°C), pokud ovšem mají možnost lokálního vyhřátí. V uzavřeném a omezeném prostoru terária často nebývá velký teplotní gradient a tak jsou při svítící (a zároveň i topící) žárovce obvykle nuceny zalézt někam pod kořen, nebo se zahrabat do vlhkého substrátu. Ve své domovině aktivují tyto užovky především ve dne, případně ještě za soumraku. V noci ale slídí za kořistí jen za vysloveně horkého letního počasí, kdy je na ně přes den moc teplo. Podobně se chovají i naše zmije.

Moje gutky jsou většinou přes den pověšené na větvích. Jsou velké 1,2 metru. Malé asi 70 cm jsou většinou zalezlé v úkrytu. Čím jsou starší, jsou přes den vidět častěji. Vyhřívám je topným kabelem ( 25 W) pod teráriem, ale ne po celém prostoru dna, takže si mohou vybrat dole místo taky bez výhřevu. Nejvíce šmejdí večer, velcí i malí, když se začíná šeřit, Příliš často se nevyhřívají, radějí volí pokojovou telotu bez výhřevu. Asi by to chtělo opravdu ubrat telotu, aby si mohli vybrat místo i bez výhřevu. Před světlem se určitě neschovávají.

Taky máme užovku červenou. Přes den někde leží a spí v úkrytu, večer po zhasnutí běžně vylézá a šmejdí. Považuji to za normální. Zdůrazňuji, že to tak dělá při různých teplotách (časem jsme zkoušeli kdovíco), takže přílišným teplem to asi nebude.

Moje guttka (2,5 roku, 120cm) taky nemá ráda světlo. Z domečku vykukuje večer a šmejdí až po setmění, nejlépe když už nesvítím ani lampičkou. Terko mám 80dx40hx50v, všude teplota 22-24°C, jen v jednom domečku 34°C. Tam leze málokdy, výjimečně když tráví. Přes den jsem jí neviděla vylezlo snad nikdy. Překvapivý ale je, že když je na proplázce, lampička jí nevadí a i když byla zapnutá, pořádně ji prozkoumala... Druhá guttka, mládě, které mi později umřelo na nemoc, taky neměla ráda světlo.