Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vylučování bílé hmoty

Mám želvu zelenavou asi dva roky. Jsou jí tři. Poslední dobou (asi tyden) vylučuje bílou hmotu. Někdy je to tekutina a někdy to je taková kašička. Stolici má normální (tuhou). Můžete mi prosím někdo poradit, nebo říct co s tím?
Změna předmětu, původně: Bílé vylučování hmoty - to je opravdu surrealistický název ;-)(GG)

Zdravím, nevím, zda je to u želv stejné, ale u mé agamy se jedná o moč. Někteří živočichové produkují exkrety ( myslím moč) v tuhé formě, aby z ní vytěsnili co nejvíce vody a tu mohli zpracovat. Hodně je to typické u ptáků! Takže možná to je odpověď na tvůj dotaz :-)

Ahoj, lze provést takový malý pokus. Pokud máš doma hydroxid sodný tak v případě, že je to močovina (=bílá hmota), měla by se po přidání roztoku louhu částečně rozpustit a roztok by měl být cítit slabě amoiakem. (vytěsnění slabé zásady -NH3 silnou -hydroxid). Upozorňuju, že louh je pěkný svinstvo a je třeba s tím zacházet nanejvíš opatrně, popř. to svěřit zkušené osobě, která si s chemíí trochu tyká. Kdybys měla nějaký dotazy k tomuto můžeš mi to napsat skrz tu obálku co mám u jména.

Jo tak to jde, ovšem, kdo má doma kovový sodík v petroleji:-D.... Když už ho chceš vyrobit doma doporučoval bych bezpečnější variantu kaustifikaci sody.
Reakce je Ca(OH)2 + Na2CO3 -> NaOH + CaCO3sraž.. Hydroxid vápenatý je vápenná voda(nehašený vápno + voda) a uhličitan sodný je soda-běžně dostupné. Uděláš čirý roztoky obou látek, sleješ a zahřeješ k varu. Dojde k zakalení pač se srazí CaCO3 a až to vychladne a vše se usadí, roztok nad sraženinou je právě ten hdroxid sodný.
Ještě jednodušší varianta je elektrolýza slaný vody pšez diafragmu (např.skořápka od vajíčka)pomocí uhlíkových elektrod (tuha). Na + se vylučuje chlor a na - hydroxid a vodík.

Tak s chemií jsem na tom fakt dost špatně a určitě by mi to vybouchlo (přinejlepším) pod rukama :-) . Je možné někam vzorek poslat, nebo něco podobného? Oa potom žere podestýlku, která je od toho ušpiněná.