Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ochočení leguána zeleného

ahojky lidi,
chtěla jsem Vás poprosit o radu ohledně ochočení leguána zeleného.
Mám ho cca 3 týdny a pořád je velice plachý, jen zřídka se nechá v teráriu
pohladit..poraďte prosim někdo jak postupovat zda legu nechat a čekat a nebo
spíše neustále zkoušet hladit, makat do terária, vytahovat..??

Jak asi je stary legosek? Pokud je to prcek, tak se mu nediv, zmena prostredi a mnoho dalsich faktoru na nej pusobici. Pises, ze je plachy, to take zalezi, zda kdyz za nim jdes, zda na nej jdes opravdu pomalu nebo se ho snazis nahanet? Nejlepsi je jit na nej i treba s kouskem zeleneho a opravdu pomalu priblizovat ruku. Zkus ho tim hladit, kdyz bude klidny a bude mit zavrene oci, zkus odhodit zelene a hladit rukou. Dokud to pujde, tak se ho snaz hladit, co nejdele a take pritom na nej hodne mluv. Hodne jim to pomaha, kdyz na ne mluvis. Pak zase po hlazeni odejdi, ale zkousej to takto stale, kdyz to bude dobre, muzes ho potom v tom hlazeni zkusit i vyndat, ale nejdrive to zkus parkrat s tim hlazenim a potom ho teprve vyndej. Musis si ziskat jeho duveru. Hodne i zalezi na tom, jak mas udelane terarko a kde mas terarko umistene. Kdybys mohla vlozit i fotku terarka bylo by to super. Hlavne to chce take hodne trpelivosti a ze zacatku si na nej delat cas. Vzdy si ho jit pohladit, chvili tam s nim vydrzet a pak zase klidne i za hodku, za pul to jit zkusit znovu. Kde mas umistene terarium?

Dobrý večer, potřebovala bych radu od zkušených chovatelů leguána. Mám doma mladého 7 měsíčního leguána. Mám ho 4 měsíce. Mluvím na něj, dávám mu do terária ruku, pomaličku k němu přibližuju, ale lítá jak splašený. Neseká teda ocasem, jen se nafukuje. Neustále na něj mluvím. Asi třikrát jsem ho chytla. Když byl v ruce, hladila jsem ho, tak zavíral oči. Ale jakmile jsem ho vrátila zpátky, hned zase prchal. Můžete mi někdo, prosím, poradit, jak na něj? Jsem jeho druhý chovatel. Děkuji

Nechat ho v úplném klidu tak měsíc v kuse a pak na něj začít sahat mimo terárko, nejlépe při rosení. Běžné čištění terárka omezit na nezbytné minimum.Ke mě přišel agresivní leguán ve dvou letech, pokousal postupně celou předchozí rodinu.Nechala jsem ho cca 3 měsíce v klidu, pak na něj sahala při rosení a ted´ na něj můžu sahat kdykoliv a dělat mu cokoliv, nikdy ani nezasyčel, a nafukuje se jen, když na něj kouká někdo cizí, nedejbože na něj chce sáhnout, to ho sešvihá ocasem a syčí tak papiňák:-)

Ahojka,
taky mám dotaz ohledně ochočení leguána.Já toho svého mám doma sice jen pár dní,ale je pořád schovaný a bojácný.Ještě se mi ho ani nepodařilo pohladit nebo se k němu nějak přiblížit...

Ahoj mám stejny problem,mam ho doma dnes to budou asi 4 dny,vim ze je to brzo a ze si mozna jeste na nove terarium moc nezvykl,ale je opravdu dost plachy...jsem rada ze neutika hned co prijdu do pooje kde je terarko...je mu cca pul roku vzdy otevru terarko a on zacne jako blazen letat ze strany na stranu jako blazen,jeste k tomu se porat ne a ne doslect takze mu nemohu ani pomoct se hrbetem,zkousela sem to tim rosenim,ale az vcera se mi povedlo ho vubec pokropit aniz by utekl,myslela jsem ze uz to tedy bude lepsi,ale dnes mi cely den vyhrozuje ocasem a nafukuje se,takze ani zadne priblizovani se zelenym nepripada v uvahu,prosim poradte :(

Chytit, dosvléknout hřbet a nechat být, klidně 14 dní i víc v klidu, jen dělat základní údržbu - výměna vody, rosení, krmení, úklid trusu, případně otření skla. Není to morče, aby se dal hned brát do ruky. Ať si zvyká na ruch okolo a na ruku, co mu tam dává misku. Dbejte na vhodné teploty, dostatečné světlo a správnou stravu. Až se za pár týdnů zklidní, tak můžete začít pomalu "ochočovat". Hlavně mu nezakrývejte terárium, je lepší, když je okolo něj denní ruch, spíš si zvykne. Pokud ho naopak necháváte "v klidu", v místě, kde se nikdo moc neobjeví nebo mu děláte zástěnu, tak většinou zůstává déle plachý a hůř se aklimatizuje.

:-)Mám stejné zkušenosti jako krokodýl,terko bylo umístěno v obýváku,hned vedle telky a byl tam pořádný "cvrkot",leguánci jsou zvyklí na cizí lidi,pokud je mám v náruči nechají se od kohokoliv pohladit.Dokonce našemu Amoskovi,který byl po příchodu k nám "kousavka",tak se v pokoji líbí,baští za neustálého ruchu,kolem létají dva psi,střídá se během dne fůra lidí a z Amosky je větší mazel než kdy předtím.

Ahojky... chodím na vaše stránky moc ráda, protože super poradíte, přihlásila sem se sem protože máme doma taky asi půl ročního leguánka a doma ho máme asi 14 dní, má docela velké terárko tak že místo si myslím že zatím má... Ale chtěla sem se zeptat na to ochočení =) semnou docela vychází, občas se nechá i nakrmit z ruky.... ale s hlazením rukou neeee ... listem se nechá pohladit po hlavičce i trochu na tělíčku a zavírá u toho očko.... ale tot zatím vše ... nevím kdy ho mám začít chytat aby si na zvykl , každý mi totiž radí něco jiného a já už nevím jak tedy ... =) s přítelem bojuje ... jen se přiblíží k terárku a hned je v pozoru a kdysž mu chce pootevřít terárko tak začne utíkat... a k tomu mu chybí jeden prstík o kterej přišel ve zverimexu kde sme ho kupovaly... zezačátku to měl ošklivý ale pak se mu to zlepšilo, jen že sem zjistila že z toho prstíku mu kouká asi kůstka která není překrytá celá kůží ... ve zverimexu mi řekli že to nic není že mu to uschne mám strach .... prosím o radu ... nechci udělat někde chybu Děkuji moc

Ja sa vyjadrim len k terku,prstik necham na odbornikov,bude možno stačit kupel,vyzera to ako zaschnuta ,nezvlečena koža.Z tejto fotky moc nevidno.Taketo terko pre lega nie je vhodne.Terka sa stavaju orientovane na vyšku.Substrat nedoporučujem,a ta lampa je strašne nizko.Keby na vrchu terka bolo aspon sito,lampy by sa mohli umiestnit nad strop terarka.Určite začnite budovat nove terko,kde použite viac druhov svetiel vratane Uvb.Skuste ešte odfotit ten prst,su tu ludia čo maju mnoho skusenosti s ranami a chorobami,ale z tejto fotky neviem.

jako podestylku mam prave tu mramorovu drt... a rozhodne si nemyslim ze by to necemu vadilo...

dokonce obcas sam od sebe zacne tyto kaminky pozirat... zrejme k vuli procisteni traviciho ustroji...

Nebo má deficit vápníku a snaží se to někde nabrat - často pak požírají světlé kamínky, pokud toho je víc, může dojít k ucpání žaludku a operace je jediné řešení... Rozhodně si nemyslím, že by kamínky byli to nej na pročištění střev, k tomu je vhodná vláknina, kamínky jen projdou (v tom lepším případě), také jsem neslyšel, že by tejáci používali kamínky jako gastrolity.

Naprostej souhlas, měli jsme dva dospělý legy komplet zaflákaný kamínkama a nic jinýho než zdravotní komplikace to nepřineslo. To zařívací ústrojí tejů bude samozřejmě jiný než u býložravejch ještěrů - kratší?, jednodušší?, ale čištění střev pojídáním substrátu nebo zeminy je vlastní spíš ptákům, kteří mají myslím něco jako předžaludek nebo druhý žaludek a ten je k tomu přizpůsobenej. Nevím, jestli to mají nějací plazi stejně, ale např. ti legoši rozhodně ne. Takže u plazů bych spíš přisuzoval požírání substrátu k nedostatku nějakých minerálií, nejčastěji asi vápníku (nebo u mláďat k nastartování fungování střevní mikroflory). O pročišťování střev tímto způsobem pochybuju (což ale nic neznamená, žejo :-))

Presne.
Pokial viem tak zozeru vsetko co sa da.A pazurami dokazu pekne zatocit aj napr s pozadim z lepidla(kleber), nie to este s zivymi rastlinami.Tie rastliny by museli mat koren tuhy ako nasi rom... spoluobcania, aby vdrzali lezenie niekolko kiloveho lega.
Mozno by to slo pri malom leguanovi, a velkej rastline ktora by stihla dorastat, ale myslim ze casom by padla tak ci tak.

mě to nevadí že mi je časem zničí, jen jestli nemáte někdo zkušenosti co vše za rostliny může mít, aby po snědení se neotrávil..... sem květinářka tak že rostlin mám přísun dobrý =) a když ho porosím tak mu rosím i ty rostliny a on si z ních pak slizuje vodu.... nechce se mu nějak být z nádoby co má...nebo měl by mít jednu nádobu na vodu na pití a druhou s vodou kam chodí na wc ???

Ja použivam klasicku detsku vaničku,tu sa často kupu a robia svoju potrebu.Niekolko krat denne menim vodu za čistu podla potreby.Mam aj 2 misky s vodou na pitie,ale aj to im väčšinou služi ako wc.Z rastlin-Ibištek-činska ruža,ale velmi im chutnala,zničili už 3 stromy.Dalej Scindapsus,ten vydržal najdlhšie,ale ked ho začali konzumovat,dal som do preč.Podla niektorych udajov je vraj toxicky.Rôzne druhy paliem mi vyschli same,neviem či to bolo nevhodnou vodou,alebo vysokou teplotou a častym rosenim.A neviem si predstavit,ked vam podrastie a začne riadne bobkovat do tej drte.Moč pekne do toho zatečie a pripravte sa na pekny zapach.

Živé rostliny jsem měla u lega do jednoho roku,dracenu,scindapsus,virginský mech,tilandsie šedé.Potom neodešly, protože by je sežral,ale ničil je svou váhou.Od jednoho roku máme umělé,ale i ty cca po čtvrt roce musím měnit,protože zůstanou jen holé dráty.Pokud si nechceš nechat poradit ohledně drtě v terku,tak bych tady nechtěla číst dotaz co dělat se zabetonovaným legem a kde najít nejlepšího veterináře na operaci.

Zdravím , mám cca tak 4-5 měsíčního leguánka ( tělo měří tak cca 10-15 cm) zdá se být v pohodě denně vykonává potřebu , žere 2x denně. Sice vykonává potřebu kde se mu zachce a ne do vody jak sem se všude dočetl :( nevíte někdo čím to může být ? jediný důvod mě napadá že voda v teráriu není teplá je spíše studená :( a já nevím jak jí udržet teplejší :( jinak se mi zdá vše v pohodě na to že ho mám 2 dny tak se občas nechá pohladit i zobne z ruky ale furt si není jistý a občas se k hlazení moc nemá.

Měl bych 2 dotazy zda by mi mohl nějaký chovatel poradit jak naučit leguána chodit vykonávat potřebu na jedno místo když se mu nelíbí voda v teráriu ? A ten druhý zda je dobrý nápad když takhle malého leguánka vyndám z terária ho nechat volně pohybovat po bytě ?

Naučit se vykonávat potřebu na místo kam chceš ty, to se nedá. Není to fretka. Ale pokud je voda v bazénku studená, tak do ní asi ani moc neleze a tudíž ani nevykonává. Ohřej mu vodu na 26-28C, což by měla mít tak jako tak a až se začne koupat, tak se tam při tom i vytento. Jinak vodu ohřeješ buď běžným akvarijním topítkem, nebo třeba topnou podložkou pod bazénkem atd.

Dobrý den. Chtěla bych vás poprosit o radu. Čtvrtý den máme malého leguánka cca 3 měsíce starého. Když jsme si ho přivezli bylo vše v pořádku, na rukou byl klidný, nechal se hladit, šplhal po nás. Ale od druhého dne, co je v teráriu se hrozně bojí, stačí jen abych k němu strčila ruku (třeba pro misku na jídlo) tak se začne nafukovat a prchat po celém terárium, natož aby se nechal vzít do ruky. Tak se chci zeptat, zda ho nechat v klidu nějakou dobu a pak na něho jít pomalu nebo jestli ho zkoušet brát i přesto, že on zjevně nechce.