Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Haďárna

Ahoj,

chystám se vybudovat haďárnu do které bych přesunul svoje plazy z bytu. K dispozici mám dostačující místnost ve sklepě s možností větrání a vody. Jedná se o starý klenbový sklep...kde je dost nízká teplota. (zatim neměřená)

První otázka je jak zateplit takový sklep?
Přemýšlel jsem o polepení zdí kamennou vatou na kterou bych natáhl stavební lepidlo.
Vím, že je to otázka spíše do zednického fóra, ale třeba jste někdy někdo něco takového budoval a řešil. Nebo Vás něco šikovného napadne.

Další otázka se týká vytápění.
Máte ve svých haďárnách vytápěné zvlášť každé terárium? Nebo udržujete nějakou stálou teplotu v místnosti? Jedná se mi spíše o noc. Ve dne bych svítil v každém teráriu topnou žárovkou, ale večer buď budu udržovat v místnosti stálou teplotu (+ terária bez poklesu teplot vytápěné topným kabelem) Nebo budu muset topit v každém teráriu zvlášť topným kabelem.

Ekonomičtější mi přijde vytápět celou místnost...ale rád bych věděl jak to máte ve svých haďárnách zařízené Vy.

Za radu děkuji Honza

tak já nechám to tvoje i a y a pokusím se popsat co právě dodělávám. Mam místnost asi 8x2x2,5 m celou jsem ji obložil 5 cm tl. polystirénem pak perlinka a potom fajnová a malba. Je to mimochodem taky suchý sklep. V terárkách chci topit 40W žárovkama v každém zvlášť (15 ter. OSB desky, pro velké hady) a budu doufat, že se teplo naakumuluje přes den a v noci tep. klesne tak max. na cca 20 - 22°C Jinak budu muset přitopit ale už jenom v místnosti el. topením + termostat zase na cca 22°C. Ale podotýkám nemám to odzkoušeno teprve budu improvizovat. čau Marek

Ten polystyren nalepeny z vnutra nie je najlepšie riešenie . Stavbu si ,,zadusil" rosny bod sa bude prenášat do muriva,začnu vznikat plesne a časom začne opadávat podkladová omietka . PokiaL si polystyrenové dosky nekotvil do stien hmoždinkami ,možeš za pár rokov očakávat že ti to opadá .
Tá minerálna vata je lepší sposob ,nalepit na ,,body" , nie celoplošne,koli odvetraniu medzi stenou a vatou . Celé ukotvit hmoždinkami k tomu určené a potom sietka(perlinka) a kléber. Povrchová uprava rozna,pokial to nemusí byt zrovna estetické,tak stačí namalovat priamo ten kléber , alebo potom omietka,stierka atd.

Ahoj,

tak jsem shromáždil nějaké informace o tom jak postavit co nejlépe tu haďárnu. Pro co nejlepší využití tepla, které i přez zimu sálá z okolní půdy je prý nesmysl obkládat přímo stěny sklepa. Je lepší postavit rám ze střešních latí, který se z obou stran obloží sádrokartonem a mezi to se dá nějaká izolace. Tím vlastně vznikne samostatná místnost, do které se bude muset vstupovat samostatnými dveřmi...bude tam ještě jedno okno na proti dveřím na potřebné větrání. Příští měsíc začnu s výstavbou...kdyby jste někdo měl ještě nějaký zlepšovák tak za rady předem děkuju. Fotky ze stavby určitě pak umístím na svoje stránky.

Honza