Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Desinfekce písku

Tak jsem právě koupil u nás v pískovně kyblík písku který smíchám 1:1 s rašelinou jako substrát. Mám předtím písek nějak sterilizovat třeba vypečením v troubě? Nebo proprat s hypermanganem jako kořeny a kameny?
Děkuji

No nemyslím, že by něco z písku z pískovny hrozilo, někoho snad napadá nějaký parazit hadů žijící v písku, mě teda ne. Myslím, že mezi začínajícími teraristy z nějakého mě neznámého důvodu existuje hysterie z nevydesinfikovaného substrátu. Pravda je taková, že právě podobnou sterilizací (přepékání) bývají zlikvidovány užitečné mikroorganismy, které substrát udržují "živý". Přepečený mrtvý substrát bude živnou půdou pro invazi všudypřítomných plísní a bakterií, které se beztak objeví, ale v mrtvé "neosídlené" hmotě budou mít mnohem více prostoru pro fungování než v "živé" zemi. Chtěli bychom kousek živé přírody domů, ale ještě před prahem všechno živé zabijíme. Z neošetřeného substrátu a jiných přírodnin (mech, rašeliník, kůra) na nás tak maximálně vybafne mravenec nebo nějaký brouček či pavou, ale fakt nic životu nebezpečného (nám ani hadovi);-).