Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o radu - rozsypala se mi v terárku RTUŤ

Zdravím, před chvílí se mi ve skleněném, zatím prázdném terárku rozbil rtuťový teploměr:-/ Honem jsem vše nametl na lopátku a vyhodil a nakonec pro jistotu ještě uvnitř vyluxoval. Měl jsem v teráriu zatím pár plastových trubek, které jsem umyl ve vodě. Napadlo mě, jestli tam pak vůbec budu moct dát žabky a terárko napustit vodou, když tam byla ta rtuť:?::?::?:::)Prosím poraďte, nikdy se mi nic podobného nestalo, takže s tím nemám žádnou zkušenost...Předem díky

Pokud to byla opravdu rtuť - tj. stříbrně lesklý kov, je nejvhodnějším postupem odstranění posypání místa hliníkem nebo zinkem (práškový nebo hobliny) - tím se vytvoří amalgám a ten můžeš smést smetáčkem nebo vysát. Je taky možné použít práškovou síru. Pokud tam už nejsou kapičky rtuti vidět , je velmi pravděpodobné že se vypařila ;-)