Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o radu - rozsypala se mi v terárku RTUŤ

Zdravím, před chvílí se mi ve skleněném, zatím prázdném terárku rozbil rtuťový teploměr:-/ Honem jsem vše nametl na lopátku a vyhodil a nakonec pro jistotu ještě uvnitř vyluxoval. Měl jsem v teráriu zatím pár plastových trubek, které jsem umyl ve vodě. Napadlo mě, jestli tam pak vůbec budu moct dát žabky a terárko napustit vodou, když tam byla ta rtuť:?::?::?:::)Prosím poraďte, nikdy se mi nic podobného nestalo, takže s tím nemám žádnou zkušenost...Předem díky

::)::)::)No v teploměru byla rtuť červená, ale když se rozsypala na ty kuličky tak šedá:.(::)Já nevyluxoval tu tekutinu, možná že už ani ty kuličky, nejdřív jsem se snažil je všechny zamést, ale tak pro jistotu jsem to pak radši ještě vyluxoval aby tam nezůstaly střepy po teploměru a taky ty kuličky (jestli tam jěště nějaké zbyly)...::)

Pokud to byla opravdu rtuť - tj. stříbrně lesklý kov, je nejvhodnějším postupem odstranění posypání místa hliníkem nebo zinkem (práškový nebo hobliny) - tím se vytvoří amalgám a ten můžeš smést smetáčkem nebo vysát. Je taky možné použít práškovou síru. Pokud tam už nejsou kapičky rtuti vidět , je velmi pravděpodobné že se vypařila ;-)

No, to jsem si právě myslel. Netuším jestli se rtuť taky nějak obarvuje, ale ty teploměry co mají stupnice červené nebo modré, bývají lihové. Rtuťové tepolměry mívají stupnici klasicky "stříbrnou"...

btw - ty kuličky se do špičky akvarijních teploměrů dávají kvůli těžišti, aby teploměr ve vodě stál pěkně kolmo stupnicí dolů, a neplaval na hladině naležato jako kus klacku :-)

Zdravím, teploměr byl přímo akvarijní a ta tekutina měla takovou světlejší červenou barvu, přičemž na dně byly ty šedé kuličky, když se rozbil, tak se rozsypaly, ale ta tekutina zůstala v teploměru a nevylila se...Takže pokud to vážně byl lih, tak to mi spadl kámen ze srdce:-pTakže moc díky rady;-)

Když se jen dostanou do styku s pokožkou, tak se podle mě nestane nic. Ale jak likvidovat rtuť už bylo napsáno někde výš. Jinak jednou jsme měli jedno praktikum, na kterém jsme oficiálně vlastně ani nebyli ;-) a tam jsme se "hráli" aspoň chvilku se rtutí. Je to fakt mazec, když jen malá 1 dl flaštička vážila přes kilo, rtuť vůbec nesmáčí povrch pokožky, takže pokud do ní dáte prst, tak úplně cítíte jak ho vztlaková síla vytláčí a když ho vytáhnete, tak je čistý. Taky je dobré, že veznete ocelovou kuličku, mrsknete ji do rtuti a ona plave....... Prostě fakt pěkné to bylo.

S pokožkou to nic nedělá (teda pokud se v tom nemácháš), horší jsou ty výpary...Rtuť se kumuluje v organizmu (hlavně ledviny), takže otrava je spíš chronického, nespecifického charakteru např padání vlasů, neurolog. a psych. potíže, anemie atd.
Jinak elementární Hg (ta v teploměru) je minimálně škodlivá, horší je to s Hg organicky vázanou.