Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Biologické filtry

Zdravím přátele, chtěl bych znát Vaše názory na biologické filtry ( tím myslím různé kapaliny, které mají čistit vodu ) a také na mechanické filtry. Vím, že lepší je mechanický filtr, ale jak účinné jsou ty biologické, nemám s tím zkušenost, podělíte se o své? ;-)

- za biologický filtr se dá považovat v podstatě jakýkoli filtr kterým cirkuluje voda,protože po nějaké době se ve filtračních médiích namnoží aerobní denitrifikační bakterie,které vodu čistí,jak už jejich název napovídá hlavně od dusíkatých látek.Jejich množství je limitováno především plochou kde můžou žít.Z toho plyne že je nejen dobré koupit filtr s odpovídajícím objemem filtrační hmoty,ale záleží i na jejím druhu (čím větší povrch tím lepší) vhodný je např bioakvacit,nebo různé keramické segmenty za tímto ůčelem vyráběné.Naopak pro biologickou funkci jsou naprosto nevhodná média jako aktivní uhlí,různé odstranovače dusíkatých látek nebo rašelina.
Zminované "tekuté filtry" mají druh od druhu různou ůčinnost,ale lze je považovat maximálně za podpůrné přípravky,z dlouhodobého hlediska kvalitu vody neudrží.
To jen ve stručnosti.....tohle téma je velice obsáhlé a složité,o filtraci se píšou celé knihy...
Pokud budete mít další dotazy,pokusím se na ně odpovědět :puff:

občas je v nich i větší či menší obsah enzymů,které opravdu dokážou vodu čistit i bez přítomnosti filtru,ale bohužel jen krátkodobě....poslední dobou renomované firmy např. Tetra,Sera přidávají i různé biologicky aktivní složky,většinou rostlinné výtažky,které ale spíš podporují zdraví,vybarvení atd. u ryb,ale kvalitu vody většinou neovlivnují....za zmínku stojí i pufry které většina firem do těchto přípravků dává-ty působí na kvalitu vody tím,že mj. stabilizují PH a zpomalují rozkladné procesy....