Pro MadMike:
Vlnová délka je rozestup dvou nejbližších bodů vlnění, které kmitají se stejnou fází - toť cca definice - pokud si pamatuju.
Světlo (tedy elektromag. vlnění nebo elektromag. spektrum) je složeno ze všech možných vlnových délek (potažmo frekvencí). Největší vlnové délky dosahují radiové vlny (televize, mobil ), pak jsou mikrovlny (třeba mikrovlnka), pak je infračervené záření (blízké IČ, střední a daleké IČ), pak je tzv. viditelné světlo (cca 800-400 nm s barevným pořadím červená, oranžová, žlutá, zelená, azur, modř a fialová) no a pak je ultrafialové záření (UV je v cca 400 nm - 10 nm). Celá řada končí RTG a GAMA zářením.
No a když si porovnáš sodíkovou dvojčáru - žlutá oblast (589 nm) se spektry, tak opravdu leží blízko UV oblasti (cca 400). Navíc si musíš uvědomit,že lidské oko má sníženou rozlišovací schopnost v oblasti VIS 400 -550 nm.
Sodíková dvojčára velmi laicky znamená, že emitované záření vzniklé excitací elektronů z atomů sodíku a následným vyzářením E je zastoupeno zejména dvěmi vlnovými délkami(záření je téměr monochomatické) - a to 589,0 a 589,6 nm.
) vem cokoli co obsahuje Na - třeba kuchyňskou sůl - a hoď ji do plamene. Uvidíš vždycky jenom žlutou a nikdy žádnou jinou barvu
Jinak dobrý odkaz na UV je:
http://www.uvguide.co.uk/phototherapyphosphor-tests .htm