Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem stomatitida

Ahoj... Problem ze muj(asi samec:o)120cm dlouhe guttaty nezere se tady resi porad ale docetla jsem se, ze i vedle moznosti chtivosti po samicce,by to mohla byt plisen v tlame a me by zajimalo, jak bych na to mohla prijit? Otvirat mu tlamku se mi zda jako nadlidsky ukol a zrovna casto "neziva". Dekuji za odpoved.

malpolon: no nevím jestli by to šlo poznat jinak než se podívat do talmy, nemoc působí v dutině ústní a né na těle hada třeba. Jinak nežrát může z jakéhokoliv jiného důvodu, takže jinak než se podívat do tlamy to zjistit nejde, ledaže by byl už v tak pokročilém stavu že by z toho dostal zápal plic a potom by se to poznalo podle příznaku onemocnění zápalu plic.

MF: Myslel jsem to tak, že by to poznal z celkové horší kondice, chřadnutí, odmítání potravy, pootevřené tlamy, výtoku z tlamy, apatie atd. ..aspoň u mě byla z podobných příznaků diagnozována stomatitida(pravda, asi v kombinaci se zánětem dých. cest). Jinak kontrolu tlamy bych samozřejmě doporučil a ne naopak ;-) Myslím, že si rozumíme.

Čauec, ze začátku bych si dovolil opravit. Stomatitida není plíseň, je to tzv. hniloba tlamy. Je to vředovitý a nekrotický zánět sliznice dutiny ústní.
Nadlický úkol guttce otevřít tlamu nemůže být. Chyť si ho za hlavou, vem si např.: špejli a tou mu otevři tlamu. A jinak na to přijít než mu otevřít tlamu, nejde.

jak dlouho léčíte hnilobu tlamy?, my jsme dávali 19 dní ATB,ale už nám bylo doporučeno ATB nedávat, že to je už dlouho, další léčba je jen Betadine a nějaká žlutá voda(panolog),teď se mi zdá, že se to zase zhoršuje.Asi zase pojedem na veterinu. Čím léčíta vy? díky

No já to začal léčit hned ze začátku, takže léčba nebude trvat tak dlouho, je to individuální, podle toho v jakém stadiu nemoci začnete zvíře léčit, když hodně pozdě, tak je někdy fakt pozdě a zvíře hyne, jak jsem zde na poradně četl. Jinak já chodil k veterinářovi 6 dní píchat antibiotika, jinak každý den 2x proplachovat tlamu vit. C a toť vše. Už je to dva týdny od začátku léčby, nekrotická tkáň se netvoří, ale sliznice je stále zarudlá a krvácí.

my jsme jezdili každý týden na vetrinu a pořád nám dávali ATB(19 x),začalo se to docela hojit,horní dáseň měla zahojenou ( i 1 x žrala) a teď se to zase rozlezlo všude. Taky vyplachujeme 1xza 3 dny vitamínem C , jinak 2 x denně zředěnou betadinou a panogem.

Tak dneska jsem byl na kontrole, a lepší se to, další dva týdny proplachovat vit. C a zase na kontrolu.
Jinak bych chtěl upozornit všechny co mají s touhle nemocí co dočinění, nebo budou mít, ať začnou léčit co nejdřív, protože úmrtnost u téhle nemoci je 30-40%, tak bacha.

Chovu zdar.