Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon - pokousání chameleonem

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby samice chameleona jemenského napadla druhou samici téhož druhu. Jde o to, že dnes jsme si vzali s manželem roční samičku(asi samičku???) Ch.jemenského od kolegy z práce, která má ošklivě zraněnou pravou zadní nohu. Jeho známí měli prý v dost velikém terárku dvě samičky , a asi před týdnem se holky navzájem napadly. Ta naše dopadla špatně - má šrám na boku a pravá zadní noha asi v polovině jen visí a černá. Ti lidé jí chtěli vyhodit do lesa - prostě jí nechat jen tak:.(. Máme zkušenosti jen s gekony, ale toto jsme nemohli nechat jen tak a chtěli jsme dát chamíkovi šanci]:(]:(
Ale teď nevíme, kam se obrátit. Jsme z Litoměřic a žádný místní zvěrolékař s nimi nemá zkušenosti - zatím jsme je nepotřebovali. Ještě zkusím v Ústí nad LAbem. Nožička je už černá a asi i odumřelá. Chameleonka má zatím barvu světle zelenou, zvládá se na větvích udržet a docela i žere cvrčky. Máme ji první den a doufáme, že ji nějak zachráníme;-) Zatím je v provizorním terárku, protože to byla rychlá záchranná akce.
Potřebovala bych spíš poradit, co dál? Nemáte někdo zkušenosti s postiženým chamíkem:?::?::?: Byla bych moc ráda za každou radu. Nebo zda někdo nevíte o nějakém veterináři, který by nám pomohl?
Děkuji za každou odpověď,
Kata

Ahoj, bohužel, jedinej vet, kterýho bych mohl doporučit je v Praze. Nicméně je hodně důležitý to desinfikovat, aby se nevytvořil zánět, na následky čehož by mohla podle mě poměrně rychle umřít. Návštěva veterináře je určitě na místě, zvlášť, když na ní ta "mrtvá" noha jen visí - rozhodně bych neotálel.
Jinak pokud přežije to zranění a stres, bude žrát, tak bych se o ni nebál, oni tyhle zvířátka to berou jinak než mi - noha jí bude samo chybět, ale myslím, že by to nemusela být žádná tragédie - takového chamika bych ale choval určitě samotnýho v terárku.

Díky moc za odpověď. Nohu jsme už včera potřeli desinfekcí, naštěstí si ji neolizuje. Dneska budu obvolavat vetriny v UL. Koukala jsem na net, a asi to fakt bude samička. Už i změnila barvu na hnědou, ale nevím, zda je to dobře. Kdyby přeci jen někdo věděl o nějakém vetu v´ústeckém kraji, byla bych moc vděčná. S místníma jsem moc neuspěla:.(. Jinak samozřejmě bude mít sama samička pro sebe terárko - je to mazel:))

Mohl bych ti doporučit skvělého veterináře ale ten je z Brna. Je to můj kamarád který mi zachránil jak sokolnické ptáky tak i hromadu plazů. Nemám nad něj ale bohužel je to asi pro tebe z ruky. Určitě desinfikovat, nejlépe roztokem betadine. A asi příjde ke slovu i skalpel při amputaci:.(. Něco podobného akorát s ocáskem jsem měl s chovným samcem chamíka. Teď má ocasek sotva poloviční a jak je čilí a už podruhé asi úspěšně nápářil samici. První výsledek páření se bude líhnout už v červnu :-[::):-D. Že je hnědá nevadí, moje samice je tak zbarvena permanentně jen v době říje se mnění.;-)

Taky díky za odpoved. Dnes jsme se domluvila s vetem z Usti nad labem. Ale pojedu tam az pristi tyde, driv pry nema cas. Ale taky doporucil Betadine a potom ten zeleny roztok, ktery se dava na cerstve jizvy. Zatim se holka drzi. Uz mame jmeno HERMINA:-D

Tak dneska jsem byla u veta s Hermínou. Rekl, at tu nozicku necham uplne byt, ze uz stejne je ta cast mrtva - rana se uzavrela pod kolenem a nepokracuje vys. Kdyby se to horsilo, tak mam urcite prijit, jinak pry asi ten mrtvy kus odpadne sam! Celkove se mu Hermina zdala normalni, tak snad to bude vse OK. Vsem dekuji za odpovedi.

Knoxvile, byla jsem nakonec v Litoměřicích u MVDr. Vomáčky. Nechtěla jsem to nechat až na příští týden na Usti. Mám s ním jen dobré zkušenosti ohledně naší kočičky. Vím, chamík je dost velký rozdíl,ale bála jsem se čekat týden - to se mi taky moc nelíbí, že nemohu jít na řadu dřív. Vím, doktor si musí na Hermínku udělat více času. Teď stejně musím čekat na termín do UL u MVDr. Petráka.

Dle meho nazoru neni treba nikterak zasahovat, pokud se nejedna primo o nekrozu ci pridruzenou infekci a cernani nepostupuje po koncetine smerem k telu neni kam spechat se strihanim ci smikanim...Skutecne by to melo zaschnout a samo odpadnout, je to nejprirozenejsi hojeni podobnych nehod...smiknutim nicemu nepomuzes, jen vznikne nova, cerstva rana, ktera muze byt potencionalnim vstupem skodlivych organismu do tela.

no tak já mám taky doma chamíka samičku a né na darmo se mi říká doktorka kvínková!!já bych to udělala takto vzala bych núžky které bych nahřála nad zapalovačem a za asistence svého budoucího manžela bych chameleonku chytla a nohu bych fikla,.po té jelikož vím a jsem si jista že když zašívám ponožky vypadaji jako nové bych chameleonce nohu zaštepovala a tak jak se to dělá v tv. bych ji tu nohu ještě polila nejméně 20.letou wizkou a eště opálila nahřátým nožem aby se zde neuchytila nějaká ta bakterie ,no tak pokud by ste chtěli ještě s ničím poradit neváhejte a pište doktorka kvínková je tu pro vás ráda váda a levněvám pomohu budu se těšit na spolupráci naschledanou:x: