Odkud se to bere?
Dobry den, porad mi v hlavě vrtá par otazníku a tak bych chtel jeden vyrešit a snad to tady nekdo bude znat odpověď. Ten otaznik je to odkud se bere tekutina která oddeluje starou kůži od nové? to by mě opravdu zajimalo protoze hadi prece pokud vim nemaji zadne zlazy kterymi by mohli vypoustet nejake tekutiny(na kuži). napada me ze by to mohlo byt treba ta tekutina s nove kuze ktera je treba jeste vlka a tak se to tam vleje ale opravdu nevím. Vsak zkuzte rict svuj nazor nebo se to pokusit vyresit.
mám pocit že to vzniká někde ve střední vrstvě kůže, a nějakou dobu od svleku ze začne vytvářet ta tekutina, která odděluje starou kůži od nové a pak proběhně svlek - myslím že tak - pokud ne opravte mě ;)
Ekdyse, tedy "svlékání kůže" je složitý proces a mají na něj vliv hlavně hormony. Té vrstvě pokožky kterou se had chystá svléct se říká stratum corneum a vrstva pod ní, kde se množí kožní buňky se jmenuje stratum germinativum. Tím jak had roste a jak přibývá buněk pod stratum corneum dochází ke zvyšování vnitřního tlaku mezi oběma vrstvami.Tak 2-3 týdny, je to různé, před samotným svlékáním se uvolňuje z krevního řečiště lymfa pod stratum corneum a odděluje ho od čerstvé vrstvy stratum intermedium. Když je lymfy nejvíce, což je asi tak 10 dnů před samotným svlékáním má had mléčně zakalené oči.To je doba, kdy vznikají na povrchu nové pokožky nové šupiny. Postupně jak příliv lymfy slábne a nové šupiny lymfu vytlačují zpět do krve, oči se "odkalují". Když je spodní vrstva hotová a oddělená od horní vrstvy had to pozná, a reflexivně se začne svlékat. A je to.
Téda tak to je super dekuji Vam za vyřešení dlouho jsem si s tim nevedel rady. a Vy jste veterinář? Ptam se protoze pouzivate odborné nazvy, ale to nevadí rad se ucim nove latinské nazvy. jeste jednou děkuji
Vy? Kdýžtak Kareo . Ale myslím že Kareo není veterinář nebo jo?
Veterinář nejsem, ale tohle je jedna z věcí, kterou by měl terarista znát. Nemusí to být do detailu, ono je to pochopitelně ještě složitější. Nerad v běžném hovoru používám vědecké názvy,ale tady to jinak nejde, české neexistují.
Já myslím, že nějaké české pojmenování to má, alespoň stratum corneum jsme si v semináři u člověka uváděli také jako rohovou vrstvu , ale nevím , latina zní stejně lepšejc
Aha tak to jsem se spletl. Omlouvam se jestli vas to urarilo. tak jako terarista jsem predtim zklamal bo jsem to neznal ale ted diky vam ano.