Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Téměř stále ve vodě

Zdravím vás a položím dotaz:

Mám roční 1,1 b.c.i. Cancun. Samice je v pohodě, ale sameček je poslední dobou přes den téměř neustále stočený v misce s vodou. Je mi to divné a proto se ptám: mohlo by jít o nějaké vnitřní parazity??? Ještě dodám, že nechce sám přijímat potravu.

Roztoče nemá a podmínky v teráriu jsou myslím vyhovující. Jedna strana terárka až cca 35C a směrem k druhé straně terária teplota klesá až na konečných cca 25C (den).

Mohl by lézt do vody , aby se zbavil parazitů , ketré má na sobě.Jak dlouho je ve vodě?Nebude se svlékat?Ale spíš si myslím že má nějaké vnitřní parazity , protože nechce přijímat potravu dobrovolně.Zkus si zajít za vetrinářem...

Bylo by dobrý vědět, jestli dřív potravu přijímal bez problémů nebo je to setrvalý stav. To z toho není poznat. Nechala bych udělat vyšetření trusu na vnitřní parazity. Aby se to vyloučilo nebo potvrdilo. Btw. jsi si na 100% jistá, že nemá vnější parazity? Náš hroznýš se taky choval divně, vsadila bych se že je má, ale taky jsme nemohli žádný najít. Až pak při manipulaci mi jeden lezl po ruce a bylo to jasný. Dlouhý prohlížení (i s lupou)nic neodhalilo a přitom jich měl požehnaně. Nevím kde se schovávali, ale celkově se na něm hledají blbě. Mrkni taky do tý nádržky na dno. Doporučuju ho několikrát otřít světlým hadříkem, i dolní čelist a krk. Možná se nějaký najde...

Ne, roztoče opravdu mít nebude. Nikdy je neměl (krmím pouze mraženou potravou) a navíc není v terárku sám a okolo je také ještě pár terárek. Takže by se tak mohli chovat i ostatní. Roztoče jsem měl kdysi (to jsem ještě tohoto samce neměl) a zavlekl jsem si je sem zřejmě z potkanů (ikdyž většina lidí tvrdí, že na potkanech nejsou a ani by na hada nepřelezli). Od té doby krmím zásadně mraženou potravou (zabít a zmrazit) a jako podklad jen a pouze noviny, které denně měním.
No, zkusím ten rozbor. Snad má jen takové období ...

Ty vnější parazity bych tak jednoznačně nezavrhoval. Ono pokud je had, kterej jinak do vody nevleze, v ní najednou pořád naloženej, tak to znamená brebery skoro s určitostí. Ale když říkáš že je nemá, tak asi teda nemá a jen se z dlouhý chvíle louhuje [92.gif]

My taky zabíjíme a mrazíme, čistě jen kvůli roztočům. Potkani samozřejmě roztoče maj a naprosto běžně je hadi při žraní chytnou. Ono někdy může být dost těžký zjistit kudy se do chovu roztoči dostali. Já bych ty vnější parazity taky nezavrhovala, i když ti to může přijít sebenepravděpodobnější. Mrkni do tý nádržky a pořádně prozkoumej co v ní plave. Když se had začne z ničeho nic chovat divně, není to náhoda.

Tady bych si dovolila trochu uvezt veci na pravou miru. Neni roztoc jako roztoc. Hlodavci roztoci (nekolik druhu, obvykle podlouhli, svetli) sice ze svych hostitelu mohou prelezt na hada a nejakou dobu na nem sat, nicmene neni to trvale udrzitelny stav, roztoci nemaji vyhovujici mikroklima a stravu, nemnozi se a postupne hynou nebo jdou hledat hostitele jinam (treba na cloveka). Vetsi problem vznika, pokud si nekdo poridi potkana napr. ze zverimexu, kde jsou zaroven chovani hadi. Migrujici hadi roztoci (ovalni, tmavi)mohou nalezt na potkana a z nej se pak pri krmeni dostat na hady. Ani oni se vsak na hlodavcich neudrzi dlouho, jak se ale zda i ze zkusenosti jinych chovatelu - k prenosu to staci.

My taky zabíjíme a mrazíme, čistě jen kvůli roztočům

Obávám se, že zmražení potkana ti nezaručí, že tvůj had nechytne roztoče.
Nevím, jak je to s odolností roztočů vůči mrazu, ale mám zkušenosti třeba s blechami, které několikadenní mráz prostě jen ochromí a po nahřátí opět vesele skáčí a sají dál;-)

Tak když mě hrozna najednou zustaval noloženy ve vodě tady v poradně mě dobře poradili. Tak bych to Pavlas vzal na vědomí. Mě tedy baštil normalně a také sem psal že breberky nema dal bych tenkrat za to ruku do ohně!!! Po nějaké době když Max vždy z vody po 2 dnech vylezl sem našel malinkaté tečky ... brebery. Tak že bych se přiklaněl k tomu že bereberky má. Ten muj se jich tedy zbavil sam .. asi v te vodě jelikož když sem na to přišel už do vody nelezl. Ale chodil tam asi 14 dní vždy když sem vodu po 2 dnech vyměnil.

No, divné by bylo, že když je v terárku ještě se samicí a okolo plno dalších terárek, že by to bylo zrovna jen a pouze na tom samečkovi (cca ročním), kterého jsem navíc velice podrobně prohlédl (dokonce i zda je nemá pod šupinami "kolem" očí a nikde nic. A to sám vidím docela dobře :-) takže ti roztoči by museli být v mikroskopických rozměrech :-)
Ono prohlížet mládě a dospělého hroznýše je jistě rozdíl. Ale spíš jste mě zarazili tím, že roztoči zmrazení přežijí. Tak nejsem si tedy jist, ale přežít by ho zřejmě neměli. Raději se ale zeptám doktora.
Jinak: neříkám, že přispěvovatelé tady jsou nějací "kecálkové", ale v těch roztočích to podle mě opravdu nebude.

Pokud má nebo nemá roztoče se prohlídkou v ruce špatně pozná (dá se poznat masivní invaze) Nejlépe poznáš roztoče buď utopený v misce a nebo tak že mu na 3 dny misku sebereš a budeš ho pozorovat v terárku. Několikrát sem prohlížel Boa různých velikostí v ruce i pod šupinami a nic, když sem se na ně po tom zadíval v terárku byli tam. jo a jak píšeš že je divný že by je měl jenom ten jeden tak neni. Mě se to stalo minulý týden z cca 100 hadů včetně máďat je měl jeden jediný samec Chiapas. Jediný ležel ve vodě a na jediným pochodovali. Jsou 4 nejčastější příčiny proč Boa leží ve vodě teplo, roztoči, svlékání a protože chce. Mam několik druhů boa a když zalezou do vody je to téměř vždy kvůli svlékání a nebo roztočům.

A jak se k Tobě roztoči dostali, pokud můžeš odpovědět? Protože mně stále není jasné, jak by se mi sem mohli dostat. Chov mám pomalu jako v karanténě, k hadům nikoho nepouštím, sám s jinými hady také do styku nepřijdu a krmení je od soukr. chovatele, který ani hady nemá. Navíc krmení zmražuju. Takže fekt nevím. Ani v misce s vodou je vážně nemám. To je samozřejmě to první, kam jsem už před týdny koukal. Ten "malej blb" toto dělá už druhý měsíc. Je tam "naloženej" většinu dne. A teplotou v ter. to také není (35C jedna strana a postupně klesá na cca 24C druhá strana). Kdyby měl roztoče, tak už by to museli být mackové :-) Píšeš, že může být ve vodě proto, protože chce. To jo, chápu, ale jen mě zaráží to, že sám nechce poslední dobou (2 až 3 měsíce) přijímat potravu. Proto jsem si to dal do souvislosti s tím, jestli náhodou nebude mít nějaké vnitřní parazity.

Pravděpodobně s krmením. jestli ti ale nežere je tam nějakej problém. Chtělo by to zkušeného vet. Má čistou tlamu? Jak je na tom s kondicí?? Nestávalo se ti před tim když ještě žral že místo růstu hubnul?? Každopádně bych udělal výtěry a podle toho co se najde bych to řešil. U hadů je problém že nemají žádné obecně patogení vnitřní parazity. Problém nastává když se dostanou do stresu ať už ho způsobí cokoliv v tu chvíli se v nich můžou paraziti kteří jim léta nevadili přemnožit. To je např. jeden z důvodu úhynů dovozových zvířat. Stres z cesty rovná se nemoc. Proto je zbytečné dělat vyšetření hadům kteří jsou v pořádku, vždy se v nich totiž něco najde a léčit to znamená pro zvíře obrovskej zápřah.

Jasný, tlama čistá - ukázková. Celkově to byl z celého vrhu takový malý "trpaslíček". A potravu už od začátku přijímal v daleko menší míře, než jeho sourozenci. Druhý Cancun (samec) je pomalu dvakrát takový. V kondici bude. Leze, šmejdí, prostě na první pohled je OK. Jinak: jde o soukr. odchov. Z dovozu není.

U hadů je problém že nemají žádné obecně patogení vnitřní parazity

Tady bych si troufla oponovat. I u hadu se najde hned nekolik druhu pomerne dost patogennich vnitrnich parazitu, jejichz pritomnost pro ne muze byt fatalni. Konkretne importovani hroznysi mivaji skrkavky a strongylidy, kteri se v uzavrenem prostredi teraria dokazou namnozit bez ohledu na stres zvirete (a prenest se treba i na odchovane jedince). U tasemnic, kapilarii nebo spiruridu je to o necem jinem - ti se bez mezihostitele nenamnozi. To co uvadite se tyka spis organismu jako jsou prvoci (obvykle bicikovci trichomonadida), pripadne bakterie...tam je ovsem velky problem s interpretaci nalezu...

Proto je zbytečné dělat vyšetření hadům kteří jsou v pořádku

Tohle mi neprijde jako nejlepsi doporuceni. Vzdy je lepsi vedet co v tom kterem zvireti je a podle toho se dal zachovat a pripadne byt pripraven na problemy. Urcite ale souhlasim, ze ne vsechno je nutne a zadouci lecit (tyka se predevsim nalezu bakterii a bicikovcu)...

Jasný nerozepisoval sem se. Bylo to myšleno na prvoky bakterie a bicikovce. To jak sem psal že je zbytečné dělat vyšetření pokud je had v pořádku bylo myšleno tak že pokud má někdo hada dlouhodobě v chovu a nejeví žádné známky jakékoli nemoci je nesmysl dělat vyšetření, protože vždy se něco najde. Samozřejmě je dobré udělat vyšetření hadům od obchodníků a odchytovým zvířatům. Setkal sem se totiž s lidmi co si koupili regiusku nechali udělat vyšetření našli se Pseudomonas a Trichomonas a vet. hned předepsal antib. což mi přijde jako blbost cpát do 30cm velkého hada antib. Tak to bylo myšleno. Podmíněně patogení parazity léčit pokud had neprojevuje známku nemoci nadělá víc škody než užitku.

S tou blechou jste mě překvapili. Já to doteď viděla jednoduše - voda se při zmražení rozpíná a tvoří krystaly ledu. Buňky se tím pádem potrhají a zvíře musí být mrtvé. Člověj stejně jako krvesajná potvora. Přece je taky z buněk, který obsahujou vodu, ne?
Ještě mě napadlo, jestli tu nejnižší teplotu nemá v místě, kde je bazének. Takže když se chce zchladit, nemá jinou možnost než do něj vlízt. Asi ne, co?;-):-D

voda se při zmražení rozpíná a tvoří krystaly ledu. Buňky se tím pádem potrhají a zvíře musí být mrtvé

Ono hodne zivocichu (vcetne obratlovcu) dokaze tvorit ruzne kryoprotektanty, ktere je na ruznou dobu od tvoreni krystalu ochrani. Nekteri zvladnou zmrznuti bez uhony na nekolik hodin, nekteri i mnohem dele...

Mě dělá korálovka to samé;-) Mám 2 pohromadě, jedna využívá vodu fakt málokdy, ta druhá leží v misce pořád..Ale potravu přijímá dobře, tak mě ani nenapadlo, že by mohla mít vnitřní parazity::) Snad ne:-/ A když jsem ji kontrolovala po vrchu tak má krásně čisté šupiny;-) Tak snad tomu vašemu hadíkovi nic nebude..

Dobrý den zneužiju toto vlákno. Mám podobný případ jako výše zmíňovaný, ale vlastním regiusku. Je 110 cm dlouhá, žere jako kyselina. Pokaždé když jí něco dám(většinou potkany,ale i zbytky po menší regiusce,třeba skákavky)tak po tom střelí během pár vteřin. Takže krmení bez problému. Vyměšování pravidelné a rovněž bez problému.Ale problém je v tom, že jsem jí dal do terárka větší misku s vodou a ona od té doby je to asi třetí den leží nepřetržitě v té vodě. Dokonce se potápí a má hlavu i minutu pod vodou. Nevyleze ani v noci. Když ji vyndám a po chvíli vrátím tak ihned leze do vody. Takže první co jsem se dočetl, že to jsou paraziti. Ale vzal jsem ho do ruky a pořádně prohlídnul pod lampou všechny místa na jeho těle a nic jsem nenašel. Pak jsem vzal bílý ručník a chvíli ho v něm otíral a pak se podíval do ručníku a zase nic. No a pak jsem se díval do té misky s vodou a ta je čistá jak křišťál a na dně nic. Tak mi to celé příjde divné. Všichni píšou, že krajta jim do vody ani nepáchne a ten můj tam leží dva dny vkuse. Jinak teplotou to taky nebude má tam rozmezí 25 st. až 35 st., vlhkost 70%-80%.
Doufám, že to má nějaké vysvětlení.
Díky