Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem prohlubně na plastronu

Ahoj, prosím o radu.
Asi dva měsíce máme doma dvě 10ti měsíční želavata. Všimla jsem si u nich, že na plastronu mají podél té středové čáry dvě prohlubně. Nevím, jestli je to tak v pořádku, mám strach, aby to nebylo nějaké měknutí krunýře, protože když je zmáčknu, tak jsou takové pružné.

V želváriu mají UV zářivku a 60W žárovku. Když je hezky tak je venčíme na zahradě, asi 3hod. denně. Jako substrát v želvárku jsme měli oblázky a před 5ti dny jsme je vyměnily za piliny, myslím, že se jim v nich víc líbí, mohou se do nich zavrtat, hlavně na noc.

Krmím je hlavně bodláčím, pampeliškou, jitrocelem a hluchavkou. Občas přidávám granule pro želvy. A vyjímečně cca 1 za dva týdny jim dávám salát, mrkev, nebo jablko.
Budu moc ráda, když mi poradíte nějaké ozkoušené želví vitamíny, ty nedávám.

Předem děkuju za odpovědi.

Prosím za želvičky, hlavně ne "odzkoušené želví vitamíny":x:
Pokud krmíte tak jak popisujete a navíc mají přístup, i když bohužel omezený, na slunce, tak jakékoliv vitamíny jsou nejen zbytečné ale obávám se, že i škodlivé. Předpokládám, že piliny nemáte, že jsou to hobliny, piliny by dobré nebyly. Desetiměsíční želvičky jsou prostě pružné, jsou to mláďata. Pokud prostřední spoj štítků na plastronu tvoří takový vystupující hřebínek, je to neklamná známka dehydratace. Podceňujete a neumožňujete zřejmě želvičkám, aby noc trávily zahrabány do vlhkého substrátu. Mistička s vodou ani pravidelné koupání situaci nevyřeší, příjem tekutin u mladých želv funguje jinak. Oblázky jako substrát by dehydrataci napovídali. Plastron mladých, správně chovaných želv vypadá takto.
U mladých
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P72 60126.jpg]
Starší
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P72 60139.jpg]
A ještě starší
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Kop ie-P7040450.jpg]

Děkuju za radu.

Asi to bude ta dehydratace, stav tekutit v terárku jsme opravdu podcenili. Máme tam jen tu mističku s vodou a občas při venčení želvy postříkáme vodou z rozprašovače na kytky, myslím, že se jim to opravdu líbí, vždycky vystrčí hlavičku a nikam neutíkají :-)

V teráriu máme samozřejmě hobliny, omlouvám se za chybu. Je možné je namočit?
Nedostanou želvičky plíseň?
Jaký substrát považujete za nejvhodnější?

Vím, že je těch otázek dost, ale nerada bych ty želví mimina nějak trápila. Děkuju.

Krásné ráno,

želvičky dneska vypadají o chloupek lépe. Zavrtaly se na noc do hoblin a teď ráno vystrčily jen hlavičky a dál si v nich hoví. Tak doufám, že budou zase v pořádku.

Ještě bych měla jeden dotaz - včera, při "venčení", si to Lucka namířila do záhonu a zbodla malý kamínek, nemůže jí to nějak ublížit? Už jsem jí nestihla zastavit. Narozdíl od Honzy, má takové tendence, pořád pojídat hlínu, stará hovínka a pod. Je to normální? Nemáme pro želvata ohrádku, takže si chodi po zahradě kam je napadne.

Děkuju.

Pojídání hlíny i těch ostatních specialit je zcela normální, není to bezúčelné, želvy si tím do jisté míry doplňují
látky , které v potravě nenajdou. Co se týká kamínků, tak toto je fotka T. marginata z přirozené lokality. Je dobře patrné, na jakém terénu se želvy pohybují. S kamínky různých velikostí se běžně setkávají a jistě by dobrovolně nesnědla něco co by jí ublížilo.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Pel opons00007.jpg]

Jen bych doplnil Khora, želvičky mohou cítit nedostatek vápníku a potom mají nutkání požírat různé především světlé minerály a kamínky v teráriu, proto je vhodné upravit stravu tak, aby měli opravdu dostatek vápníku a tím by se jejich zájem o kamínky mohl snížit. Jinak určitě želvičce dopřej hlavně na noc vyšší vrstvu vlhkého substrátu, do kterého se ráda zahrabe a má tak možnost doplňovat si efektivně vodu do organizmu, krunýř bude mít pak pěkně vypnutý.