Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vitaminy

Zdravím, napadlo mě, co kdo dáváte za vitaminy hadískům:?: Já jsem hroznýškovi na doporučení dávala Roboran (v něm jsem vykoupala potravu a pak tím krmila), ale připadá mi to nedostačující, chtěla bych aby se měli co nejlépe a nic jim nechybělo. Mám hroznýše a užovky. S čím máte jaké zkušenosti? Předem děkuji za Vaše zkušenosti a názory..:-)

Já bych to s těmi vitamíny u hadů nepřeháněl... Některé se snadno předávkují a hadovi můžeš víc ublížit než pomoci. Pokud krmíš kvalitní potravou (správně krmenými hlodavci), většinu vitamínů a minerálních látek dostává had s potravou. Znám poměrně dost chovatelů, kteří nepodávají hadům vitamíny vůbec a přesto jim dobře prosperují ;-)

Souhlas s Ritchim.) Když má potrava dostatek vitamínů v sobě tak bych další vitamíny moc neřešil. Jedna věc se ale u mně osvědčila. Sem tam zvířátka ozářím ještě infračerveným světlem nebo tzv :horským sluncem - to je taky dobrá věc. Ale co jsem kupoval mimina Boa Constrictor od chovatele tak jeho 6-ti letá samice ze kterých mláďata pocházejí snad nikdy nedostala vitamíny a je moc krásná a zdravá. Sem tam králíček, dobře živený potkánek a je všechno jak má být...

Ale jednu radu ti dám - alespoň já to tak dělám. O každém zvířeti si vedu záznamy, normálně v sešitě a píšu vše na co příjdu + na zadní straně mám poruchy u daného zvířete, co to způsobuje a samozřejmě jak se to léčí...
Je to dobrá věc, protože kdykoli se něco objeví tak hned vím co a jak...
Kup si nějakou dobře zpracovanou literaturu o plazech a tam by to vše mělo být.

Tak já například žádné infračervené světlo, UV ani horské slunce nepoužívám. Ale je pravda, že za příhodného počasí se snažím své hady vystavit alespoň na pár minut denně přírodnímu sluníčku, které je myslím nad všechny umělé zdroje... :-)

Co se týče evidence a záznamů, tak samozřejmě souhlas. Není nad to mít možnost kdykoliv zpětně kouknout, kdy jsem naposledy krmil, kdy se který had svlékl a jaké měl případně problémy. Jestli Ti nevyhovuje sešit a tužka, třeba by se Ti líbil Darlinx - počítačový free prográmek (necelé 2MB) na evidenci chovu. Stáhnout si ho můžeš například tady: http://www.teraristika.webgarden.cz/darlinx-evidenc e

moc moc děkuji, roboran dávám, ale občas, tak jsem se raději zeptala. jinak evidenci si vedu už pár let normálně u všech zvířátek, co mám doma:-D, ale díky za rady. Jinak všichni sídlí pod okny tak na ně fajčí sluníčko od rána do večera, akorát někdy jim k tomu rozsvítím, ale teď v létě se snažím nesvítit (lepší pro ně i pro mou peněženku..:-D)

Terárium pod okny, či přímo před okny, není zrovna nejšťastnější řešení. Nejen že se může při intenzivním slunečním svitu snadno přehřát (pro většinu plazů je teplota okolo 41 - 42°C smrtelná!!! :x:), navíc slunění přes okno či sklo terária nemá pro plazy prakticky žádný význam, protože tabulové sklo většinu UV paprsků odfiltruje. Přímé sluníčko znamená jít s hadem na zahradu, na balkón, nebo ho nechat slunit v pletivovém teráriu. Pozor na přehřátí!!! Had by měl mít možnost kdykoliv se před sluncem ukrýt do stínu!

omlouvám se, asi špatně jsem se vyjádřila,:-[ je to nevyužívaná místnost, slouží jen pro moje plazíky, je bez okna jako takového, terárka mám na stolku pod nimi tak, aby nebyly na zemi. odvětrávání mají ze stran aby když zafouká vítr, aby hned něco necítili. jinak na noc jsou zatím se mnou v místnosti, pže nemám celý barák pro sebe.:-p ale ted se budeme stěhovat a budou mít konečně celou místnost jen pro sebe.:-D děkuji za námitku, ale než jsem si je pořídila, tak jsem si něco přečetla a nejsem úplnej začátečník i když mezi Vámi se tak cítím, pže máte o všem přehled a já jsem ráda, že se trošku víc vyznám v tom co mám doma..:-[