Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Inkubátor

Dobrý den rád bych si postavil inkubátor něaký který něco vydrží. Asi tak aby se tam vešlo 100 želvých vajec od testud. Vkládejte sem fotky rady.:-)

Mě se jako nejvýhodnější zdají inkubátory udělané ze starých lednic. Do klasické 120 (doufám, že si to velikostní označení pamatuji správně) lednice, se v pohodě vejde 700-800 vajec. Vejce líhnu bez substrátu pouze na nopkové folii, takže na každé patro se vejde tak 80-100 kusů. V dolní části lednice (prostor pro zeleninu) je po celé ploše nádoba s vodou cca 10l, (tepelná setrvačnost) vyhřívaná topnými kabely, na stropě je také umístěn t. kabel s nižší watáží. Pohyb vzduchu je zajištěn třemi "strategicky" umístěnými PC větráčky. Jediné co mě nevyhovuje je to, že otevřít dveře "přicuclé" magnetickým obložením se neobejde bez zachvění celé líhně. V tomto ohledu bych upřednostnil raději šoupačky. Lednice vydrží v provozuschopném stavu cca 10let. Dávám přednost dělaným inkubátorům, před hobby inkubátory, ne kvůli ceně ta je i vyšší, ale proto, že si udělám to, co potřebuji a nejsem odkázán na výrobce. Například vzhledem k většímu počtu vajec je vhodné mít termostaty dva atd. Mimo jiné nepoužívám termostaty kontaktní, kvůli překmitům teplot, ale spojité, které dohřívají postupně. S výše diskutovanými líhněmi zkušenost nemám, ale pokud si někdo dělá starost s rozkmitem teplot o dva stupně tak nemusí, u Testud se tato skutečnost jeví spíš jako výhoda než hendikep. Dalo opravdu dost práce abych v líhních podobné rozdíly cíleně zajistil. Denní polední teplota 36°C noční 27-28°C s průměrem 31°C. Pozor na vysoké teploty, pouze tak jedna až dvě hodiny denně.