Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Využiju vlákna a zeptám se. Chystám se stavět terárium pro skupinu 1,2. Rozhodla jsem se pro velikos…
Adeli 09.07.2012 16:26
Adeli
No možná by to chtělo o malinko větší, ale snad to půjde i v tomhle - zkuste jim to ale rozčlenit tř…
Artuš 09.07.2012 18:28
Artuš
Oki, děkuju za rady. Nedělá mi problém udělat větší terárium. Mám ho udělat spíše vyšší, nebo širší,…
Adeli 09.07.2012 18:51
Adeli
Naši ciliáti (hlavně samice) tráví dny především na poličkách, případně ještě na listech zavěšené ky…
Artuš 09.07.2012 19:30
Artuš
Tak fajn. Co nejdříve se pustím do realizace :-). No když budu dělat tu zadní stěnu, dělat tam i vět…
Adeli 09.07.2012 23:16
Adeli
Někde jsem to tady už psal - ale zopáknu - máme ciliáty asi 4 roky, postupně se to rozrostlo na dvě…
Artuš 10.07.2012 09:27
Artuš
Super, moc děkuju. Už mi jde z toho všeho studování a hledání informací hlava kolem, tak jsem asi čl…
Adeli 10.07.2012 10:29
Adeli
Když tady důkladně pohledáte, najdete ještě minimálně dvě až tři osvědčené - a navzájem odlišné - ce…
Artuš 10.07.2012 14:21
Artuš
Pokud jde o cesty krmení ciliátů, nový poznatek. Nedávno mi došli cvrčkové a nechtěla jsem dávat jen…
Terkams 04.11.2012 18:12
Terkams
Ja je krmim dubiemi uz dlouho, a v pohode. Na nymfach dubii odchovavame i nejmensi mladata - vse co… nový
lucifer 04.11.2012 18:32
lucifer
Já to nikdy nikde nečetla a říkala jsem si, že na ně možná budou moc tvrdé. I několikadenní agamák s… nový
Terkams 04.11.2012 18:39
Terkams
Měla bych jednu otázečku ohledně simulování období dešťů a sucha. Co jsem se dočetla, období sucha b… nový
Adeli 09.11.2012 22:42
Adeli
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mohu dát roční samičku a pětiletého samce do jednoho terárka… nový
kristyna53 30.12.2015 19:59
kristyna53
Jak ma samicka min. 35g tak jo. nový
Dominik5777 01.01.2016 13:06
Dominik5777
Jak již bylo uvedeno, není rozhodující věk, ale velikost a váha. Starší samec bude samičku okamžitě… nový
VilemC 04.01.2016 11:15
VilemC
Ahoj omlouvam se ze ozivuji tak stare vlakno ale prijde mi nejvhodnejsi to napsat tady. V nedeli jse… nový
Hlupáček 13.12.2017 16:01
Hlupáček
U těch prcků je to těžké. Nejlepší je dát ho do nějakého boxu, kde bude na dně ubrousek, malá větvič… nový
VilemC 14.12.2017 20:08
VilemC
Děkuji moc :) Zkouším. poslední
Hlupáček 14.12.2017 21:25
Hlupáček

Využiju vlákna a zeptám se.
Chystám se stavět terárium pro skupinu 1,2. Rozhodla jsem se pro velikost 45 x 45 x 60 (d x š x v)... četla jsem, že je tady někdo v této velikosti chová, tak předpokládám, že to bude ok. Nikde jsem se ale nedočetla, jak by mělo správně vypadat větrání. Chystám se udělat větrání přes polovinu horního stropu a teď přemýšlím.. je lepší udělat nějaký pruh třeba pod dvířky, nebo raději dát na bocích naproti sobě dvě kruhové mřížky? Bojím se, aby se netvořil průvan.
A ještě jedna věc: pokud budu mít terarko na světlém místě, je ještě potřeba přisvětlovat například nějakou úsporkou? Výhřevnou žárovku dávat nebudu, jelikož mám doma dost teplo.
Dík za každou radu :-)

No možná by to chtělo o malinko větší, ale snad to půjde i v tomhle - zkuste jim to ale rozčlenit třeba nějakými poličkami. Pokud mohu z vlastní zkušenosti, tak máme větrání nahoře ve dvou zadních rozích a proužek pod dvířky. Nějaké osvětlení bych asi volil - máme terária u jižního okna, takže třeba teď v horku je všechno zhasnuto, ale taky je jaro, podzim a tam to svícení je dobrý. Nám se osvědčila zářivka pod kuchyńskou linku z IKEA umístěná nad teráriem.

Oki, děkuju za rady.
Nedělá mi problém udělat větší terárium. Mám ho udělat spíše vyšší, nebo širší, nebo obojí? :-).
Přemýšlela jsem, že udělám nějakou 3D stěnu. Otázka je.. budou nějaké poličky využívat, nebo jim vyhovuje spíše svislá poloha na nějakém bambusu? S gekony zatím nemám zkušenosti, tak nevím, zda se mám do nějaké stěny pouštět, ať ji nedělám zbytečně.

Naši ciliáti (hlavně samice) tráví dny především na poličkách, případně ještě na listech zavěšené kytky. Po bambusech a stěnách spíš lezou po nocích. Ale je to individuální, jeden ze samců je přes den obvykle nalepenej na stěně hlavou dolů. My jsme skleněné terárium na zadní straně opatlali lepidlem na kachlíčky a ze stejně opatlaného polystyrenu tam do obou rohů přilípli poličky. Po zaschnutí to párkrát přetřít nějakou barvou ať to není tak drsné a jde to umýt od exkrementů a je to. Docela dobře to vypadá (sce to taky brzo pokálejí, ale není to tak vidět jako na skle) a ciliátům se z toho dobře chytají cvrčci (aspoň nemají plnou tlamu substrátu). Co se týče velikosti toho terárka (pokud opravdu nejste omezená prostorem), tak bych možná přidal na každý rozměr 5 cm.

Tak fajn. Co nejdříve se pustím do realizace :-).
No když budu dělat tu zadní stěnu, dělat tam i větrání by asi nebylo ideální. Myslíš, že by stačil jen ten pruh na přední straně pod dvířky a třeba půlka stropu? Výměna vzduchu by snad měla být dostatečná.
Ještě mi teď začalo v hlavě vrtat dávkování vitamínů a minerálů. Všichni moji chovanci zatím jedou na Reptivite a čistém vápníků z lékárny. Osvědčilo se, takže mám v plánu takto krmit i ciliaty. Otázka je, jak dávkovat? Bylo by vhodné například 2x týdně Reptivite a zbytek čistý vápník? (například reptivite přidávat do nějakých těch přesnídávek a ve vápníku obalovat cvrky). Jak tak čtu některé případy, kdy ciliat ze dne na den přestal skoro "fungovat", nechci nikde udělat chybu.

Někde jsem to tady už psal - ale zopáknu - máme ciliáty asi 4 roky, postupně se to rozrostlo na dvě chovné skupiny (1,1 a 1,2), jsou bezproblémů, stějně tak mláďata -z těch odchovaných desítek (nemám teď u sebe záznamy, ale odhaduju to asi na 60) se nevylíhla asi tři vejce a dvě mláďata brzy po narození chcípla. Jinak je vše OK - a krmíme následovně - dospělé obden, střídáme cvrčky (ty v ničem neobalujeme, ale pravda je, že je krmíme čínským zelím a směsí s nutrimixem, takže v sobě asi něco z toho mají) a dětskou přesnídávku (bez přidaného cukru, naši žerou jen jahodovou, mrchy mlsný), do které vydatně míchám takovou směs smíchanou z roboranu, nutrimixu a vápníku, občas do toho šoupnu trochu reptivitu - je to tak asi dva díly přesnídávky, jeden díl tohodle prášku, nějaké přesné dávkování nedodržuju, protože stejně nikdy nevíš, kolik toho zrovna ten den sežerou. Obvykle mají třeba dvakrát za sebou přesnídávku, jednou cvrčky, ale pravidelné to střídání není, podle toho, kolik zrovna máme cvrčků (musíme je šetřit pro žáby, které mi nic jiného nežerou)a jestli je načatá přesnídávka. Netvrdím, že je tohle jediná nebo naprosto ideální možnost krmení, ale z výše napsaného je vidět, že to funguje. Problém možná bude trochu ze začátku - důležité je zjistit, na co jsou od chovatele zvyklí a postupně přecházet na to, na co je chceš zvyknout ty.

Když tady důkladně pohledáte, najdete ještě minimálně dvě až tři osvědčené - a navzájem odlišné - cesty, jak a čím krmit ciliáty (jde to taky výlučně přípravkem Repashy superfoods - je sice trochu dražší, ale zase si namícháte, kolik potřebujete - a když si spočítáte cenu dětské přesnídávky a shánění a udržování cvrčků, tak to vyjde možná levněji a je to pohodlnější). Zkrátka jde o to, co bude vyhovovat vašim zvířatům, ale i vám -třeba jde o možnost opatřit si rychle cvrčky atd., tj. jestli jste z většího města nebo z vesnice. Zvířata vám musí přinášet radost (proto to přece děláme, že jo) a ne stresy, jestli pro ně máte zrovna dost žrádla. Jinak k tomu roboranu, co se řeší níž - občas ho ve zverimexech mají, určitě je k dostání na burzách, ten pytlík stojí necelých 50,- Kč, a při třech ciliátech vám vydrží možná rok.

Pokud jde o cesty krmení ciliátů, nový poznatek. Nedávno mi došli cvrčkové a nechtěla jsem dávat jen kašičku, zkusila jsem nabídnout malé nymfy B.dubia. Ten mladší mi kvůli nim skáče div ne z terárka, aby ulovil z pinzety a když je dám staršímu na noc do krabičky do terárka, tak taky zmizí. Vypadá to, že jim fakt chutnají. Chov dubií je o mnoho méně náročný jak chov cvrčků, navíc je chovám pro agamy, takže dvě mouchy jednou ranou :) Nejvíce si pochutnávají na čerstvě svlečených.

Měla bych jednu otázečku ohledně simulování období dešťů a sucha.
Co jsem se dočetla, období sucha by mělo být srpen - květen. Jak často je vhodné v tomto období rosit? Zda například obden...? V období dešťů se rosí 1x denně - na večer, pokud mám správné informace.
Ještě co se týče zimování dospělých jedinců - je vhodný jako měsíc prosinec až leden? Jak často v rámci zimování rosit?
Předem děkuji za reakce.

Jak již bylo uvedeno, není rozhodující věk, ale velikost a váha. Starší samec bude samičku okamžitě pářit, je proto důležité, aby byla samička dostatečně stará/velká na to, aby páření a hlavně následné klaední vajec ustála. Protože každý ciliát roste jinak rychle, nepoužívá se jako klíčové kritérium věk, ale váha, která by měla být alespoň těch uváděných 35g.

Ahoj omlouvam se ze ozivuji tak stare vlakno ale prijde mi nejvhodnejsi to napsat tady. V nedeli jsem si koupil mesicniho pagekona a on mi do ted (streda) nesnedl ani jednoho cvcka. Tak jsem mu do terarka dal misku kde mancvrcky neustale a jeste nejake pustil do teraria jak jste tady uz radili a cekam. Ale jde mi o jinou vec... jak dlouho takto mlady jedinec vydrzi bez jidla? Zda se mi to uz dost dlouho... neji ani kasicku z prezraleho ovoce. Dekuji vsem co se budou obtezovat s tim mi odpovedet :)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru