Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem phelsuma

Mam 2mesice starou phelsumu madagaskarskou grandis a posledni 2 dny je ponekud zeslabla. nechce prijimat potravu ani kasicky. mam u ni uv zarovku A. Uz jednou spadla na dno terarka a nemohla zpet. zda se mi, ze nemuze na zadni nohy,ale dostavala vitaminy : Roboran a D3.Nevim co s ni muze byt. Predem diky za radu

Na D3 pozor, velice snadno se předávkuje, zvlášť u tak malého zvířete a potom to má opačný efekt a dochází k vyplavování Ca z kostí. Rozhodně bych nedával D3 častěji než jednou za měsíc a to jen v ředění několika kapek na 1 l vody. Pokud máte D3 forte, tak ten je ještě nadupanější než A+D3 combinal a dávkovat se musí velmi opatrně. Zároveň musí zvíře dostávat dostatek Ca ve formě minerálních přípravků nebo drcených skořápek. Cvrčky lze pro jejich zkvalitnění krmit čínským zelím nebo pampeliškami (a jiným zeleným) pro zlepšení jejich poměru Ca:P (běžně mají tento poměr pouze cca 0,8, ale měl by být 1,2 - 1,5 ve prospěch Ca) a granulemi pro psy nebo kočky a při zkrmení je obalit minerálním přípravkem (např. plastin) a občas ho prostřídat i s vitaminózním prostředkem (Roboran, Nutrimix, Aminorep aj.). Při kvalitním krmení cvrčků nemusíte dotovat vápník a ostatní látky tolik jako u cvrčků neznámé kvality a původu. Přes léto je dobré krmit, co nejčastěji smýkaným hmyzem, který nemusí být nijak extra obalován mineráliemi, to stačí dělat jen občas při krmení cvrčky. Pozor, aby hmyz nepocházel z nějakých chemicky ošetřených kultur. Nejlepší jsou neošetřované a neupravované zarostlé plochy za městem, ale raději ne přímo mezi plochami polí.