Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno v noci nespi...

Dobry den,
uz par dni pozorujem, ze moja korytnacka zelenkasta (ma 14 mesiacov) vecer nezaspi. Doma ju mam dva mesiace spolu s este jednou, rovnako starou. Po tom, co im vecer zhasne svetlo, sa vzdy pekne zahrabali a spinkali, ale ta jedna to pred par dnami prestala robit. Obcas sa zahrabe, ale necha si vystrcenu hlavicku a pozoruje okolie. Vcera sa dokonca vobec nezahrabala a este o jednej v noci, ked som sa na nu bola po ceste na WC pozriet, tak nespala. Ani rano nebola zahrabana a nespala. Teraz (11:30 hod) lezi v chladnom kute teraria, ma vystrcene nozicky, hlavicku otocenu k zadnej stene teraria.
Kedze sa este nepovazujem za skuseneho chovatela, trochu ma to desi. Je jej spravanie normalne? Ta druha korytnacka sa "slusne" zahrabe a rano zase vyhrabe, tak si nemyslim, ze by to bolo podmienkami... Mam s nou nieco robit, alebo to nechat tak? Dakuejm vsetkym za radu.
Chovam ich v terariu ako podstielku pouzivam jedlovku koru, ktoru vlhcim. Svietim UV ziarovkou + normalnou ziarovkou, ktora im poskytuje ako svetlo, tak aj teplo.

Normální to není, zřejmě želvě něco nevyhovuje. Takovéto chování bývá způsobeno především vysokou noční teplotou a suchem. Samozřejmě ne vždy. Takže rada je těžká a mohla by být zavádějící. Proto je potřeba dále želvu pozorovat, jaký problém se z toho vyklube.

Tak sa zda, ze ta moja krasavica z nejakeho dovodu zacala mat pocit, ze na spanok nema dostatocnu tmu. I ked neviem, preco jej to doteraz nevadilo a zrazu zacala protestovat a neviem ani to, preco sa druha korytncka spravala normalne, ale od doby, co som jej domcek trochu viac zatienila, tam zacala zase chodit a pekne slusne spinkat. Tak snad jej to vydrzi.