Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mohl by někdo poradit,jaké rozdíly jsou mezi Geochelone pardalis p. a Geochelone pardalis babcocki?

Můžu se vás zeptat jestli byste mi nemohl poradit jaké všechny rozdíli jsou mezi těmito dvěma podruhy? Jeden chovatel mi řekl, že pardalis oproti babcocki jsou mnohem otužilejší a tím pádem i méně náročnější... A také jsou tam rozdíly v barvách a ve tvaru krunýře? Díky.
Změna předmětu, původně: Mohl by někdo poradit,jaké rozdíly jsou mezi Geochelone pardalis p. a Geochelone pardalis bacbocky? (krokodýl)

loading...

Vím pane Jakubýček, že odpovídám pozdě a až na opakovaný dotaz, ale váhám zda veřejně prezentovat svůj názor na nepatrné rozdíly mezi těmito poddruhy, neviděl jsem nikdy víc než cca 20 kusů od poddruhu pohromadě.
Takže, to alespoň zkusím.
1/ Přirozený výskyt již uvedl Krokodýl
2/ Variabilita tvaru krunýře obou poddruhů je tak značná, že nemá praktický význam pouštět se do nějakého popisu, snad jen, že nominátní typ G.p.p. dorůstá v průměru, zdá se, o pár centimetrů větší velikosti, takový rozdíl se ale hned stírá dispozicí jednotlivých kusů.
3/ Barva krunýře a kresba. G.p.p. vykazuje méně pestré zbarvení, to co je u mladých dospělých jedinců G.p.b. černožluté, bývá u G.b.b spíše černožlutohnědé. U starých kusů se ale ztrácí kresba u obou poddruhů.
U čerstvě narozených mláďat G.p.p. bývají na posledním vertebrálním štítku pravidelně dva tmavé flíčky na světlém podkladě, u G.p.b. bývá jeden flíček, často nepravidelného tvaru, v mnoha případech kresba zcela chybí.
4/ Náročnost chovu. Přesto, že G.p.p. pocházejí z oblastí kde je klima teplotně velice podobné teplotám v oblasti mediteránnu a jistě jsou tedy relativně otužilejší, respektive tolerantnější k výraznějším poklesům teplot, ukazuje se, že v praktickém chovu se tato jejich "přednost" stírá blíže nespecifikovatelnými nároky. Jinými slovy jsou to potvory choulostivé, možná proto, že vyžadují větší kolísání teplot, nebo jiné složení potravy než je běžný chovatel schopen zajistit. Nevím, možná je to jen tím, že kdysi mnou chované G.p.p. patřily ke skupině, která se špatně aklimatizovala. Ona ta Jižní Afrika v sobě vždy skrývá problém co se želv týká. Zkrátka, zlaté bezproblémové G.p.b. Mimo jiné, dospělé G.p.b. zcela v pohodě snášejí noční venkovní teploty až do cca 5°C (mé kusy teda zcela určitě) za předpokladu, že se mohou přes den vyhřát na slunci.
K chovu také nedílně patří samotné rozmnožování, G.p.b. se zcela bezproblémově líhnou při 29-33°C po třech a půl měsících. Na diapauzy nutné k líhnutí G.p.p. má málokdo nervy. No a tak podobně. Takže podle mě jsou na chov G.p.b. nesrovnatelně méně náročné než G.p.p.
Nevím, názorů bude jistě mnoho, možná i opačné, ale takto to vychází u mě.
A ještě pro porovnání. U mě na stánkách máte vyfocené G.p.b. a třeba v Pražské ZOO mají G.p.p.
Také fotka mláděte uveřejněná na netu pražskou ZOO je mládě G.p.p. Fotka mláděte na mých stránkách, vlastně je i někde tady na poradně, patří G.p.b.
Tak snad si z toho něco vyberete a pomůže vám to.

Typické mládě G.p.p. http://www.reptiles1.com/images/gpp_baby_closeups/t winspots.jpg

Typické mládě G.p.b.
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:imVgM2R_sco-8M: http://www.dkimages.com/discover/previews/1481/1118 9930.JPG