Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyběr hadu

Ahoj mam nove 4 teraria. To prvni je velké 80d-50š-150v mohl bych do něj umistit Orthriophis taeniurus taeniurus?To druhé je velké 100d-30š-30v do nej umistim Epicrates cenchria maurus.To třeti je velké 100d-30š-4Ov poradte mi prosim s vyberem hada a to čtvrte je velke 100d-30š-30v poradte mi též co do něj vybrat za hada nebo ještěrku.:)):)):)):)):)):)):)):))Můj další dotaz je jestli by Orthriophis taeniurus taeniurus a Epicrates cenchria maurus mohly být půl roku v teráriu spolu v velkem.Předem děkuji za odpověd

To je žert, ta výška a šířka u E.c.maurus? Pro mládě prosím, ale pro dospělého absolutně nedostačující. Ty terária 100*30*30 (40) to jsou šílené rozměry.

Pro tu O.t.t. taky nic moc, i když jeden kus by tam snad mohl být, potřebovala by spíš větší plochu (alespoň těch 100x50-60 cm)a naopak 150 na výšku je zbytečné, klidně bys tam mohl mít 3 půlmetrové;-). Do těch 30 cm širokých dáš tak gekončíky, z hadů snad nějaké droboučké užovky do 1 m délky (Opheodrys sp., Eirenis sp., Macroprotodon sp., Elaphe bimaculata, Zamenis dione, Thamnophis sp. aj.), ale ti by jistě taky ocenili pár cm na šířku navíc.

Cože, 2 roky starého mauruse krmit 3 myšma za 8dní :-? , já sice do hroznýšovců nedělám. Ale nepřijde ti to divný?

Zneužiji vlákna: Někdy do budoucna, ale to bude ještě za dlouhou dobu si chci pořídit Epicrates cenchria maurus, tak mě zajíma jak má být velké terário pro jedince či pár.
dík

Místa dost? To je asi relativní. Někomu by se mohla i krabice od bot zdát místa dost. Asi jsem vídával jiné mauruse, než máš ty. :-D A rozhodně bych dospělci mauruse dopřál trochu větší základnu. Do terka širokého 30 cm bych necpal ani dospělou regiusku, natož mauruse. To se ale bavíme o dospělcích. Pochopitelně u mláďat takové nároky na prostor nejsou. Každopádně se mi to jeví celé tak nějak pofiderní a jelikož jsem toho Jamesona předevčírem ztrestal, radši to nebudu rozebírat. :-D

Ano krokodyle ja s toho velkeho terarka klido udelam 2 ale je na nic ze mam jednorazove otevirani takze kdys pudu pro 1 hada tak by mne mohl vyliz ten druhy a taky nemam napady čím to rozdělit mam sklo ktere tam sedi ale ze predu chyby asi 4cm nevym co tam dat poradte prosim.

To je asi zbytečně složité, ale určitě by to šlo (akorát teda by byl asi problém s větráním), pokud bys ho rozdělil vlepením skla, což by šlo, tak by se dvířka dala nechat rozříznout u sklenáře podle potřeby a znovu nalepit. Nic není nemožné. 2 terária 80x40x75(v) cm by šla jistě využít pro nějaké stromáky nebo větší gekony nebo anolisy atd. Já bych ho teda rozdělil na 3 terária 80x40x50(v) cm a to by bylo pěkně využitelný pro spoustu druhů od středně velkých užovek po menší druhy krajt nebo pro některý menší ještěry (leguánci, amejvy, ještěrky, některé scinky aj.).

Nechtěl jsem zbytečně zakládat novy vlákno, tak zneužiju tohle. Na vánoce vystavím terko pro mojeho hodnýška (17 měs., 120 cm, sameček) zatím sdílí bejvák s korálovkou, ale už se bude stěhovat do většího. Co chcu vědět je jaké minimální rozměry obydlí pro tohoto hada doporučujete. Ptám se na minimální nejen kvůli úspoře místa v bytě, ale protože hrozňa je tak línej, že je to neuvěřitelné a hlavně smutné. Zvíře je jen smotané v úkrytu na malé ploše a neopouští ho vpodstatě za žádných okolností (vyprazdňování, svlek) NIKDY. Kdybych neměl korálovku, která se občas proběhne, tak se asi zblázním.
Tohle je důvod proč v případě drobnýše nebudu ctít pranostiku: "čím větší tím lepší"
Můj typ na valikost terka je 140x70x70 ani o milimetr víc. Dík za odpovědi

Boss1 Asi nie všetci budu so mnou súhlasiť,ale to že je taký lenivy až smutný podľa teba ,može súvisieť aj s tým ukrytom .Môj hrozňa mal úkryt len keď bol malý a to sa potom väčšinu času zdržoval tam.Čo sa týka pohybu tiež zo začiatku lozil len v noci ale to je normalne.Teraz sa premava či je den alebo noc samo ,že nie 24h v kuse.Čo sa týka velkosti terárka,tak to bude závisieť od jeho velkosti ale trosku by som pridal.Ja mam 230x75x60 a planujem ho tak 10cm zvýšiť a rozšírit tiež tak 10-15cm dĺžka ostane tých 230cm tam ďalej už nemôžem.Kamil meria teraz 230cm.

Samozrejme, ze zavisi na povahe konkretneho jedinca, taktiez Boa niesu Elapidae aby sa stale prehanali. Ale mala pohyblivost, ktora sa tak casto prisudzuje Boa a aj Python je hlavne sposobena prekrmeni! Had nema dovod pobehovat ked je nazraty, vtedy sa nehybe a travy, tak maju vystavany organizmus. Cize ked je stale syty, tak sa ti hybat nebude. Nedaj mu mesiac zrat a uvidis ako ozije. Podla prieskumov su Boa schopne prejst velmi velke useky, samozrejme, ze kvoli potrave. Ale pokial ma stale zrat rovno do papule, tak sa hybat nebude, bude len tlstnut a fyzicky bude na tom na prd. Taktiez brat hadom ukryt len preto aby sme sa radovali ako sa chudáci snazia niekam skryt, no to je ozaj skvele. Pre hada je tesny ukryt jednym z opornych bodov v zivote, a este aj o to pridu, co to musi robit s ich psychikou? :-/

Dalsia vec je, ze s koralovkou mu musi byt naozaj velmi fajn a ked mas pristup, ze urobis take male tera a ani o mm viacej, tak to sa potom na to vyprdni.

Nechcem sa hadat a bol by som rad keby prispeli aj iní ohladne toho ukrytu pre dospeleho velhada,ale cital som prave na nete ze pre hada by samotne terarium malo sluzit ako ukryt a citit sa v nom bezpecne a nie dalsie ukryty.Ja viem ze je asi viac nazorov tak sa vyjadrite prosim aj iní.
A pre Lachesise Mam len jeho a uzovku cervenu tak nech si to uzije:)).

Nikdy jsem neresil system ukrytu u hadu. Mozna tak u mladat a to jen vzdy, kdyz byl nejaky problem, treba s prijmem potravy a pod...., jinak nikdy. Mam doma hodne hadu, ale ukryty v nich nemam. Mozna bych s ukrytama premyslel pri nejakych plachych druhu hadu, kteri by mohli byt bez ukrytu vystaveny castemu stresu a nasledne by byl problem s prijmem potravy..... a pod., nebo taky treba u druhu z importu... odchytu atd..... Jinak asi ne. Mam spise stredni az vecsi druhy hadu, ale ukryty nemam. Vlastne jenom u curtusek, ale to bych rekl spise, ze se jedna asi o "nevyhnutnost".
Hada se nemuzes zeptat, jestli se citi bezpecne, spokojene.... atd. No, vlasten muzes, ale uslysel bys asi jenom: "......sssssssss......", no a tlumocnika na to nesezenes. Tlumocnikem pro kazdeho chovatele je cit pro zvirata a vnitrni spokojenost, ktera se odvozuje od prirozench projevu hada, jako jsou: prijem potravy, svlek, defekace, pareni a nasledny odchov.... a kdyz je toto vse provazeno bez jakychkoliv farmaceutickych zasahu, tak je vse O.K. Tot MUJ nazor:-)

No podla mna prijem potravy atd. su zakladne veci, ktore pri udrzani urcitych podmienok sa budu prejavovat, pretoze su to zakladne procesy potrebne pre zivot. Ale urcite to niesu indicie o uplnej spokojnosti alebo o prirodzenom psychickom prejave a spokojnosti. Mozno sa nam to nezda, ale aj hady maju psychiku a dost rozvinute spravanie. To, ze my ako druh sme na inej frekvencii neznamena, ze hady su uplne tupi a funguju len na par podmienenych reflexoch. Pre ukazku uvediem jedno moje pozorovanie. Kazdy rok davam vsetkym hadom v lete, ked su najvacsie teploty dietu, ktora trva okolo 35-40 dni. Davam ju uplne vsetkym bez rozdielu druhu a velkosti. A tak napriklad zmena spravania u C. albolabris, ktory je vcelku striktne arborikolny, teda pokial je vsetko ok, avsak ako nahle nedostanu dlhsie potravu, zliezaju na zem do roznych ukrytov, kde cakaju na potravu rovnakym sposobom ako zemne hady, pretoze na zemi je vacsia sanca na ulovenie koristi ako na strome. Samozrejme po nazrati sa zasa vratia rychlo spat ku svojmu klasickemu spravaniu... atd. Taktiez rozdiel medzi Boa a Python v psychike a v spravani, toto su veci ktore ma najviac zaujimaju, ale o tom v inej teme. Volakedy som si tiez myslem, ze najlepsim indikatorom spokojnosti je rozmnozovanie, no dnes si to uz nemyslim, samozrejme, ze isty znak to je, ale pohlavny pud a nutnost zanechania potomstva je taky silny, ze ked su k tomu co i len trocha vhodne podmienky, tak sa tak aj stane. No a ako zistis co chce had? Nemusis sa ho pytat, staci mu dat na vyber a podla toho zistis, ze co mu je po chuti. Kludne sa stavim, ze keby si dal svojim hadom na vyber aj adekvatny ukrit, tak sa do neho vsetci do jedneho schovaju. Nijaky had sa ti nebude vyvalovat stale na otvorenom priestranstve.

No je mi jasne, ze kde si to cital. Ale to je v chove, ktory je prirovnavany ku chovu psa... Len sa nejak neberie ohlad na psychicke danosti jednotlivych tvorov kde pes je spolocensky a potrebuje interakciu, narozdiel od hadov. Ale to tu nebudeme teraz riesit, viem ze vela ludi ku tej stranke vzhliada ;-) Terarium ako buda pre hada... ale to nieje ukryt, a dam ruku do ohna, ze had tam nikdy uplne spokojny nebude, aj ked si na to urcite casom nejako zvykne. Skus ho pustit volne a kam sa schova. Kazdy had sa napcha do tej najmensej moznej skary, kam sa len dokaze natlacit. Nikdy nezostane volne. Ja do ukrytov, ktore su trocha velke este davam vypln, aby sa tam mohli napchat uplne na doraz. Toto napriklad pre P. regius je ako balzam na dusu.