Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Průběh páření Testudo marginata?

Zdravím, měl bych jen jeden pitomější dotaz. Dneska jsem byl opět v ZOO a největší atrakcí pro mě byly mé agamy a samozřejmě želvy a právě ty jsem dneska sledoval dlouhou dobu, jelikož se k sobě nějak měly a pářily se. Ale zpátky k mé otázce, všiml jsem si, že samec přitom vydává skřeky, snad prvně, co jsem kdy slyšel nějaký zvuk vyluzen z úst želvy. Je to normální? Umí všechny želvy takhle "hékat"? Jelikož já to viděl prvně a nemohl z toho... :-D;-)

Je to normalní, takhle hlučí většina such. želv ( vyjímkou jsou např M. tornieri - ty jsou ticho) zvuky se liší druh od druhu. Např. moje Carbonarie kdakaj jako kachny, Elongaty spiš piskaj, atd. Před vstupem do mé želvárny naprosto přesně podle hlasu poznam, který druh želv má zrovna veselo.

Hm, na jaře a na podzim, v době hlavního páření jsou z výběhů slyšet takové zvuky, že okolojdoucí z toho mají svátek. Když začne Eda, což je ten můj mediálně profláklej samec G. pardalis, tak je slyšet na padesát metrů a to už blbě slyším. :))