Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ... jak úspěšně chovat Leguána zeleného

Zdravím všechny milovníky Leguánů zelených !!!:-);-)
chtěl bych někoho z Vás požádat o pár rad ohledně mého Legoška Jerryho?
(Teda pokud je to ON , a pokud to bude holka,tak se bude jmenovat Elsa?) :))
Mám Jerryho už od Února tohoto roku a zatím je v pohodě,až na pár věcí z poslední doby na které bych se chtěl právě teď zeptat?
Přečetl jsem si několikrát a několik rad a návodů z literatůry,Internetu a stejně si někdy nevím moc rady co a jak,protože si některé rady protiřečí?:-/
Takže k věci co se týče mého Jerryka.
- v poslední době jsem ho pozoroval a neviděl jsem ho pít vodu samotného až jedině při rošení terárka (a tak ho v poslední době raději napájím z rozprašovače,aby nebyl dehydratovaný)
- baštil normálně zeleninu,ovoce a sem tam dostal granule zn.KAYTEE - no to se mohl utlouct,když jsem mu je tam nasypal a choval se až nenasytně? ... a v poslední době nechce nic moc jiného baštit kromě těch granulí,tak si teď nevím rady a to mu podstrojuji různorodou zeleninu-pampelišky,jetel,rukolu,polníček,papriku, mrkev,různé druhy salátu,cuketu,porek,maliny,banán,slívy,atd.-na co si prostě v tu chvíli vzpomenu tak to dostane na misku.Jak ho donutit žrát zase tu zeleninu?
- několikrát denně lozí po dně a snaží se prohrabat z terárka ven?
- našel jsem mu pár tmavých flíčků na zadních nožkách a na krku za hlavou?(viz. foto)
- jak ho nechat slunit na okně a nebo venku a jak dlouho může být na otevřeném slunci?(doma jsem omezen prostoren na parapetu a na volno mám strach ho ještě pouštět,aby mi nezdrhnul-není s ním sice problém ho vzít do ruky a drbat ho po celém těle,ale je to divočák a pořád lozí a řádí v terárku.
- tělíčko má dlouhé asi 18cm (bez ocásku) a zdá se mi jako rostl nějak pomalu oproti tomu co píšou všude možně v literatůře,že mladí jsou schopni rychle růst?Terárko má o velikosti d90 x š70 x v70 (viz.foto) tak nevím jestli dělám něco špatně?:.(
- používám osvětlení od EXO-TERRA i s žárovkama- je to vyhovující osvětlení? (viz.foto)

Připojím ještě pár mých fotek Jerryho a snad Vám to někomu trochu pomůže co se týče identifikace a třeba zodpovězení mých otázek?;-)

Předem moc děkuji všem za každou radu apd.:-)

A kdepak jsou ty fotečky? :-)
S těma granulema, legoši se na nich stávají docela často závislí (píšu to i z vlastní zkušenosti), jediná rada je podle mě uplné vysazení. U Kaytee je to jednoduchý, protože už prostě nebudou :-). Můžeš zkusit postupný snižování dávek přimícháváním čím dál měnšího množství do regulerního žrádla. Já jsem to ale razantně utnul a šlo to.
S tím pitím - nekteří legové si dávají safra pozor, aby je nikdo u pití neviděl. Zřejmě nějakej smysl. Nicméně u některých našich legošů jsem si snad skoro jistej, že nepijou vůbec - koupele (jsou schopni si spoustu vody nasát i přes kloaku), rosení a hlavně hodně rosit krmení a je to v klidu.
To, že se snaží dostat z terárka je vcelku normální, chce se prostě proběhnout. Z psychickýho hlediska je to podle mě lepší, než když mu necháš otevřený terárko a on i tak nevylejzá - tím pádem je míň ve stresu. ALE může to být ale i pravej opak, nemusí se mu v terku něco líbit a naopak je z toho "v nepohodě" a snaží se zdrhnout. Pomohlo by to foto. ;-)

Jinak takhle malýho legoše bych asi z terka bez dozoru na slunění moc nepouštěl, teda pokud není v místnosti bez nábytku a čehokoliv co by mohl sežrat (igeliťáky apod.). Uplně ven bych to řešil až bude velkej a podle toho jak bude klidnej. Už ho taky nemusíš nikdy vidět a legoše na útěku asi nechytíš. Prodávaj se teď flexária, na tak malýho legoše myslím docela dobrá věc. Na slunci může být uplně celej den (pokud má i stín samozřejmě) , ale myslím, že teď už to z teplotního hlediska moc nepůjde - snad na jihu moravy :-)

Pokud neroste a nechce moc žrát, zkusil bych přidávat nějaká probiotika nebo alespoň B1, můžeš taky zvíšit přísun bílkovin - nej. je vojtěška, občas uvařit nevaječné neosolené těstoviny, tofu sýr nebo rýži.

Ke zbytku se bez fotek moc napsat nedá :).

V 10 měsících to ještě poznat nejde, spíš tipovat. Legouši pohlavně dozrávají už kolem 2 roku života.
K těm žárovkám z fotek - dle mýho názoru jsou všechny krom ReptiGLo5 spíše reklamním trikem :) Tu UVB zářivku bych tam určitě nechal (aspoň něco) a místo těch glo věcí bych použil bodovku z elektra za 45,-, která slouží k ohřevu uplně stejně jako ty značkový, ale cena není ani poloviční.
Na roztoče postačí bohatě Frontline, ten Arpalit je prý pěkný svinstvo, ale někdo na něj nedá dopustit. Byl bych s tím ale HODNĚ opatrnej.
Jinak myslím, že pár měsíců mu to terárko ještě velikostně bude stačit :)), ale zakryl bych třebas tapetou ty boční stěny, oni ti legoši nejsou schopni to sklo vnímat stejně jako my lidi - jako neprostupnou bariéru ;-).
Nakonec - ty fleky na stehně normální nejsou, může se jednat o spáleninu i o nějaký kožní problém. Z těch fotek bych se ale neodvažoval cokoliv vyřknout.
Určitě nechci být zbytečně kritickej, je to jen můj pocit. Ostatní na to můžou mít třebas jinej názor. ;-)

To je v pořádku,Já jsem vděčný za každou radu i kritiku,je to pro mě jen dobře a pak se aspoň budu vyvarovat chyb co se týče chovu Legoška!:-);-)
Každopádně moc děkuji za odpověď a cím mu ty flíčky mám teda ošetřit?;-) Nechci nic ponechat náhodě a chtěl bych to vyřešit co nejdříve?
S těma žárovkama - hned zítra provedu výměnu!;-) Co by teda bylo pro něj nejlepší na to svícení,myslím kvalitní světlo kromě slunečního - na penězích mi nezáleží,hlavně ať je Legošek v pohodě?
Taky si hned pořídím ty přípravky pro ošetřování!;-)

No s těmi flíčky to právě babo raď. Nemohl se o něco lehce popálit? Objevilo se to najednou, nebo se to postupně zvětšovalo...Každopádně nic nezkazíš koupelemi přímo ve slabším roztroku Betadine (jodová tinktura - veskrze asi to stejný co ten alfadine, ale ten neznám).
Na svícení by byla nejlepší nějaká výbojka, nejlépe halogenidová ovšem v terárku téhle výšky je to nerealizovatelné. :-( Takže bych tam nechal tu ReptiGlo 5.0 + na ohřev nějakou tu obyč. bodovku. Dáváš nějakou vitamínominerální směs s D3?

Jinak pokud jsi myslel ten Frontline, klidně ho kup teprve potom, co bude problém s parazity. Mají ho v každým zverexu a je docela drahej. Koupil bych ho až v případě, že bych pozoroval nějaký ektoparazity. Nebude ti zbytečně "smrdět" na polici a utíkat expirační doba ;-)

Popálit,ani asi ne,protože ta žárovka je 40W a dá se na ni chvíli i udržet ruka.;-)
Hřeje spíše do prostoru bokem než kuželovitě!
Vitaminominerální směs nemám,dávám mu 2x týdně HERBIVORES - kalcium pro byložravé plazy a co se týče těch vitamínů,tak dostává to co má v čerstvé stravě a nebo těch výše zmiňovaných granulích - je to asi málo,viďte?:-(
Co by se dalo dobře sehnat s těch umělých vitamínů a minerálů?

Většinu potřebných vitamínů si vezme z čerstvé stravy, ale jeden z těch nejdůležitějších ne - vitamín D3. Bez něho si není schopnej vstřebat ten vápník co mu dáváš a z toho UVB kompaktu si toho zas tolik neveme. Takže je potřeba přidávát nějakou vitamínomin. směs, která obsahuje vit.D3. U nás je nejlépe k sehnání Roboran pro Exoty nebo Roboran pro plazy, těch směsí je víc, ale nemám je vyzkoušené a neznám přesné složení. Vesměs by měli být všechny hodně podobné. Já osobně nedám dopustit na NEKTON Iguana - je o dost dražší než roborany, někdo by mohl říct vyhozené peníze, ale všem našim leguánům doslova chutnají. Někteří se dokonce vrhají sami na stříkačku, když se k nim blížím se směskou nektonu a vody. ;-)

;-)Děkuji velice moc za všechny dnešní rady a těším se na další povidání nebo konzultace co se týče Leguánů! :-)Jsem opravdu moc vděčný za vše a moc jste mi pomohl! :-) Nevím jak se revanžovat za to vše?:-(
Přeji aspoň hezký večer a pak dobrou noc!;-)
Mějte se moc Krásně a Vaší MILÁČKOVÉ taky a hlavně ať jsou v naprosté pohodě!!!:)):-);-)

PS: Ozvu se,jak to vypadá s Legoškem a co vše se změnilo!!!!:-)

Jste tady všichni vážně moc ÚŽASNÍ a SKVĚLÍ !!!!!:-):-):)) DĚKUJI !!!:-)

Zdravím Vás; tak jsem dnes nakoupil léčivo pro Legoška a to BETADINE a doplňkové krmivo s vitamíny a minerály NUTRI MIX REP - B,ale hlavně je to s calciem,vitamínem D3,A,K3,E,B1,fosforem,hořčíkem atd.prostě hotový multivitamín!:-)
Taky jsem vyměnil tu původní žárovku za bodovou výhřevnou.
Ty flíčky jsem mu ošetřil roztokem BETEDINE 1:10 tak jak to píšou v přiloženém letáčku a Legošek se nechal ůplně v klidu ošetřit - tak snad mu to pomůže?;-)
Jinak jsem mu ubral dávku granulí a dnes baštil už 3x ale komletně vše co měl na misce i s vitamíny atd. Je hodně aktivní a pořád šmějdí po terárku a sem tam si lehne pod žárovky a podřimuje - je to dobrá známka jeho vitality? Taky se chci zeptat,kolik mu toho mám dávat na misku,aby to zbytečně neleželo ladem a nekvasilo?Někdy to lump jeden rozhrabe kolem dokola a pořád to musím po něm uklízet!:-D
Včera jsem ho koupal v terárku v tom jeho bazénku s vlažnou vodou a líbilo se mu to!:))
Mužete mi ještě prosím poradit,zda mám něco upravit v teráriu(ubrat nebo přidat dekorace)? viz. foto.
Předem děkuji za odpověď.
[http://img46.imageshack.us/img46/922/dsc01183xz7.jp g]

Pokud baští a je aktivní, je to jen dobře. ;-) Jak jsem už říkal, tohle terárko mu vydrží max. pár měsíců (sám uvidíš). Klidně nakup umělé květiny a udělej mu z toho větší džungli.
Kolik mu dávat na misku - záleží na tom co mu zrovna dáváš a po jaké době mu to můžeš uklidit. My v létě krmíme jen nasbíranýma listama (řekněme 90-95%), takže nic nekvasí. Krmení pokud možno vždy "ad libidum" ;-)

...co se týče úklidu,tak mu dělám 2x za den pořádek v terárku.
...na misku mu dávám tak asi odhadem 2 polévkové lžíce všeho možného - samozřejmě nasekaného na jemno!
Pokud mu z toho udělám džungli,tak aby pak zase nebyl plachý,protože se bude pořád schovávat? A co s těma flekama,dělám to dobře? Mám ještě doma BETADINE mast,tak jestli ji můžu taky použít na Legoška?

Mast určo ne, ta je dobrá na zranění, ale kůži jen "udusí" a bude problém. Ten roztok 1:10 je ideální, ale jelikož ti neřeknu co ty fleky jsou zač, tak ani nemůžu říct, jestli to pomůže. Pokud se to nezačně zvětšovat nebo nějak měnit, neměl by podle mě být problém - nic netvrdím.
Plašší by být mohl, ale o to spokojenější ve své ubikaci. Jako kompromis bych tedy zakryl tapetou boční stěny terka a přidal jen pár umělých rostlin. ;-)

....koukal jsem se na ty fleky a jsou takové šedočerné barvy po okrajich a směrem do středu jsou spíše do té šedé - jsou suché,nemokvají a vypadá to,že se to nezvětšuje a to už ho pozoruji asi 8 dnů? Uvidíme co bude dál?Každopádně mu to asi neublíží ten BETADINE a budu mu to potírat pro jistotu ráno a večer?Co vy na to?;-)
Pokusím se mu udělat tu džungli a zakrýt ty boční stěny.Když tak mu to pak postupem času budu zase trochu upravovat,aby si pak zvykal na větší a jiné terárko.;-)

s vojtěškou mám problém,:-( nemůžu ji nějak sehnat a tak si asi objednám granulovanou?;-)
Co se týče těch B vitamínu,kde je mám sehnat a nebo stačí i ty z lékarny co použivají lidi? Mám doma jen PARGAVIT - je to směs pivovarských kvasnic a B-komplexu,nebo tak něco? Může to být?

V lékárně se dá koupit i přímo Thiamin (B1), v nepotažených tabletách, který se nadrtí. Ale ten pargavit mu můžeš dát taky. ;-) Vojtěšku si natrháš na louce (pozor, tam kde jí pěstují zemědělci ve velkým může být práškovaná), v granulích máš nejlepší mu ji nadrobit do misky se zeleným ;-)

hele to lození na stenu že chce být v pokoji prostě u tebe ..máš typ kerej chce behat spíše po bytě... já mám to samý. zeleninu tu mi žere jen z ruky každý ráno a pak ho dám naslunit do terárka a až bude chtít ven tak si řekne že začne skákat na sklo.. já ho tedy pouším a kam kaká atd tam mám mističku a pokaždý je to tam nikde jinde. večer spinká u mě v dece nebo se koukáme na telku .. je to mazel...

Ahoj všem :) četla jsem tu vaši vášnivou debatu :) ....jen dotaz: jaký názor máte na leguána s agamou vousatou už vím , ale co říkáte na spoluchov (terko 150x120x80) agama kočičinská + lego??? Legouška mám úspěšně už přes dva roky a pořizuji si teď nově do kanceláře kočičinu...a právě jsem zvažovala, jak by jim to asi šlo případně dohromady, když bych v budoucnu musela změnit práci a odnést si agamu domů. Máte někdo zkušenost? Co si o tom myslíte vy?
Díky a pěkný den.
K.