Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva - hrbolkatý krunýř

Dobrý den, prosím o radu, mám doma dvě želvy, které jsou 1,5 roku staré. Bohužel se jim začal měnit krunýř, není hladký,ale jsou na něm výstupky. Bylo mi řečeno, že jsou tlusté. Dávám jim,ale pouze trávu, občas trochu ovoce. Mám tedy opravdu ubrat v jídle? Předem děkuji
Změna předmětu, původně: Želva (carlos)

ahoj, takhle na dálku se určitě radit nedá. chtělo by to sem vložit fotku ;-)
přijde mi zvláštní, že by se želvě dělaly hrbolky z přežrannosti... kdo ti to řekl? pokud se želva stravuje zelenou potravou, nevidim důvod jí omezovat. spíš záleží jestli to nepřeháníš s doplňkovou potravou, jako jsou chuťovky.. ovoce.
pokus se vypsat podmínky chovu. jestli nemá možnost slunce, tak čim doplňuješ UV, potrava, vápník, vlhkost, teplota, atd. :))

Přes zimu jsou v otevřeném akvárku, kde svítim cca 8h denně s přestávkou (obyč žárovkou-teplota 25°C, koupání 1x za 14 dní),potrava dostupná-spíše zelené, zimování mi bylo doporučeno až druhým rokem, přes léto jsem je dávala do výběhu na zahradu (možnost koupele každý den, teď je mám doma),potrava zelené + ovoce, z vitamínů dávám vápník (doporučení ve zverimexu), zkoušela jsem i granule, ale ty nejí ani když je namočim, pokud je zabalim do salátu, tak nejí ani ten. Radu jsem dostala od chovatele, od kterého jsem je koupila. Foto se pokusím dodat v pondělí. Krunýř není zaoblený - hladký,ale hrbolkatý.

určitě se víc rozepiš o tý stravě.. když je želva přes sezonu venku, určitě bude mít bez problémů kvalitní a pestrou potravu, žejo? ale když nezimuješ, čim jí krmíš? jestli salátem, tak ten nemá tolik živin. asi nejlepší co člověk může koupit je čínský zelí. dá se i mrkev atd. vápník dáváš v jaký formě? sepiová kost, skořápky..
taky je moc duležitá noční vlhkost.. může se na noc zahrabat do mokrýho substrátu?
já osobně dávám granulky jen v zimě a to jako takovej bonus, když želvy co nezimujou jsou odkázaný na čínský zelí a seno.
ptám se asi moc polopatě viď? ale želvy na suchu, s nekvalitní potravou často hrbolatěj.. tak se radši ptám ;-)

Dotace vápníkem je k ničemu bez vitamínu D3, ale ani s jedním nebude přes léto problém, D3 si vytvoří sluněním dost a vápníku je v "luční směsi" dost. Je třeba dávat pozor na velký podíl ovoce, čím méně tím lépe. Hrbolkovatět mohou mláďata také pokud nemají v noci možnost zahrabat se do vlhkého substrátu.