Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Cyclophiops major

Mám tento druh hada asi 14 dní. Zajímaly by mne maličkosti kolem jeho chovu. Někdo kdo je má, a popřípadě se mu podařilo je i rozmnožit. Na internetu je toho o nich děsně málo.

1. Potrava - čím je krmíte a jak často? Dočetl jsem se že mají docela rychlí metabolizmus, tak že přijímají potravu tak během 2-3dní. Já krmím Zoophobas, zaviječe a žížaly ( Jenže žížalu my odmítá. zůstala v terárku). Četl jsem že žerou i ještěrky malé, nějaký nápad?

2. Teplota - no mám v teráriu (100*50*50) kolem 32 pod žárovkou- 22 na druhé straně přes den. Noc 18-20 (pokojovka)

3. Substrát a vlhkost - Použil jsem lignocel je skoro pořád "mokrý" kor v té chladnější části se sráží vlhkost na stěnách. Vlhkost je tam kolem 70% ale 60-80% přes víkend jsme pryč a v sušší části ta vlhkost prostě klesne na 60%

4. Osvětlení to jsem zatím nevyřešil, mám tam jen žárovku, ale co UVA a UVB zdroje? Jsou potřeba?

Takhle vypadá terárko
[http://www.ifauna.cz/mdiskuse/foto/48d20e3dd0668.jp g]

Zdravím,
moc krásní hadi, ale právě kvůli neodstatku info jsem do nich nešel - předpokládám, že jsou od firmy Gonitit :)

1) Zkusil bych co nejpestřejší potravu. Věřil bych tomu, že bude problém s monodietou. Zkuste třeba i cvrčky nebo holátka. Věřil bych, že vezmou i malé žáby (jedlé :)) prostě pokus omyl... Hmyzáci jsou děsně rychle ztrávení, takže bych krmil po těch 3 dnech.

2) Teplota bych řekl, že je ok - i vlhkost - v přírodě taky kolísá a to dokonce i v těch tropech. Svítil bych asi stejně.

3) Byly v karanténě? POhlídal bych si parazity.

VH

No od nich zrovna ne ale z animalfarm.cz , prostě my učarovali na burze v Ládví.

Ty žabky ani cvrčci mne nenapadli, přemýšlel jsem občas mu dát gekončíka, pokud se sežene levně.

V karanténě nebyl, než jsem ho koupil byl teprve týden v ČR. Jdu s ním tento týden k veterináři, na preventivní odčervení, nějaká koupel či co. A pak hned vyčistit a desinfikovat terárium.

Amson:

Jdu s ním tento týden k veterináři, na preventivní odčervení, nějaká koupel či co

To není nejšťastnější řešení, importovaná zvířata potřebují především klid a ne tahat po všech čertech (veterinářích), raději bych odebral jen trus a až podle rozboru bych řešil endoparazity. Preventivně bych nic zbytečně nedával.

Souhlas s Krokodýlem. Karanténou jsem myslel co nejjednodušší terárko s ukrytama - není to jen proto, aby se hadu dařilo, ale aby se jednak rychle diagnostikovaly případné problémy (krev, paraziti v trusu, paraziti na tele) a druhak aby se to celé pak dalo snadno dezinfikovat. Dát hady rovnou do terarka s vybavenim je dle meho trochu zbrklé :)

HAdy nechte aklimatizovat v klidu, terárko už moc neměňte, rosení fakt stačí 3x týdně - když se Vám takhle rosí samo, tak se mi zdá, že není moc dobře větrané, což taky může být průšvih. Je vždycky sázka do loterie a držím palec, ať to vyjde :)

VH

Teplota je optimální, ale s vlhkostí bych to určitě nepřeháněl stačí jim jednou za 3-4 dny porosit. Určitě v terárku musí být úkryt. Žerou hlavně měký hmyz. Nejčastěji přijímají žížali, které se dávají do misky a nebo zophobase hned po svleku.