Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Preparace želvího krunýře

Měli jsme nádhernou želvu ostruhatou a nyní ve stáří deseti let zahynula.Má nádherný velký krunýř a ten bychom si chtěli zachovat na památku:.(poradí někdo,jakým způsobem bychom mohli tohoto dosáhnout)Děkuji moc.
Změna předmětu, původně: prosím o radu (Melda) (carlos)

Shodou okolností jsem včera byla u známého a ten měl pěknou řádku želvích krunýřů, všechny byly pěkně čisté a hladké. Já bych to sice asi doma nechtěla,ale právě na základě tohodle dotazu jsem se ptala jak to udělal a všechnu práci odvedli jen mravenci. Mi osobně i ta představa nahání husí kůži,ale výsledek byl "dobrý". Nicméně teď na zimu je to asi trošku problém.;-)

No, mravencům bych taky moc nevěřil a Čertův postup opravdu funguje... NAvíc nakládat 10 letou sulcatu do formecu ... To je na pořádné akvárko...

Jinak formalýn je volně prodejný v jakýchkoliv laboratorních potřebách. Je toxický, do ale smí se vypouštět do řádu (10x naředěný). Používá se ředěný! Tuším že osmi procentní, ne koncentrovaný! A i ten ředěný je pěknej sajrajt - zrovna teď mám "olezlé" prsty, jak jsem s ním o víkendu dělal - používá se do zemních pastí na bezouše...

VH

Nedá mi to,abych se nezapojil.Předem upozorňuji,ať toto nečtou lidičky s názory"To bych svému miláčkovi neudělala" nebo "Je to morbidní,nechutné" Tady se bavíme o uchování krunýře buď pro vědecké účely nebo na památku.
Uhynulou želvu,je-li zmrazená nechám rormrazit,stejně se pracuje s čerstvě uhynulou.Krunýř neřežu,čili není potřeba svěrák.Pracuji v rukavicích.Ostrým nožem se oddělí kůže okolo nohou a hlavy,přichycená k plastronu i karapaxu.A nyní citlivky nečtěte: Hlava, odděleně přední nohy a zadní nohy společně s ocasem se tahem vytrhnou z krunýře.Nyní je nutné vyčistit všechny zbytky vnitřností a svalů z krunýře,což dělám dlátem,nožem a ocelovým kartáčkem.Takto nahrubo vyčištěný krunýř nechám dva dny v roztoku Sava s vodou potopený.(Sava málo,aby nebělaly štítky)Po dvou dnech krunýř opět mechanicky dočistím(vnitřek ).A nyní krunýř celý vycpu vatou namočenou buď v kysličníku nebo silném Savu.Za dva dny vatu vyndám,nechám krunýř vyschnout,vyčistím a natřu modrou Indulonou,která uchovává dlouho lesk.Tímto způsobem jsem již vypreparoval mnoho uhynulých želv.Svoji sbírku krunýřů ale možná prodám,protože zabírá dost místa.
Kažopádně varuji před vařením-krunýř se rozpadne a vše je potřeba dělat za studena a vše desinfikovat,alesoň tím Savem.