Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hlína k želvě

Ahojte, věčně propírané téma substrát, já vím, ale nějak si nemůžu ujasnit konkrétní odpověď. Želvíka mam už rok na hoblinkách, ale chtěla bych želvíku alespoň na kousku udělat změnu. Lignocel nejspíš není nejlepší volba, tak mě napadla hlína, ale nejspíš by to neměla být kupovaná, že? Nebo může? V případě, že je vhodné hlínu nahrabat v lese za barákem, tak jak s ní dál naložit? Prdnout ji rovnou do terárka nebo nejdříve nějak pročistit, jako vypéct v troubě, proprat nebo já nevím....Anebo navrhujete úplně jiný substrát? Samosebou klidně něco koupím v potřebách, ale KHor mě odnaučil cokoliv kupovat :-D

Já naopak mám s rašelinou velmi dobré zkušenosti. Směs rašeliny s pískem mám pod uhlířkami, které se do vlhké rašeliny s oblibou zavrtávají. S hoblinami se mi moc dobře nepracovalo vzhledem k potřebě udržet celkově vyšší vlhkost. Se smutnicemi ani jinými nájemníky jsem neměl nikdy problém, jen jednou mi v jednom terku vyrostly houby:-D To nebylo u želv, takže odpadl problém s případným pozřením...

Každý zcela přirozeně hájí svůj názor. Můj názor je již tak chronicky známý, že je mě až trapné stále dokola odůvodňovat a prosazovat ho. Možná jsem paličatý, ale nedá mě to prostě.
Nejlepší možný substrát je zásaditá, hlinitopísčitá, kamenitá půda. Protože však je však těžká a manipulace s ní v bytech obtížná, hned po ní já osobně volím hobliny. Proč, to jsem již na poradně mnohokrát zodpovídal.
Samozřejmě je na každém vybrat si co mu vyhovuje, nesmí ale při tom zapomínat na želvu, které se to týká přeci jen nejvíc.
Mluvím o běžně chovaných želvách původem z oblasti mediteránnu